Kategorie

Entropy / Enthalpy [2CD]


  • Kod: ROG0058
  • Producent: Rogue ART (FR)
  • Kod producenta: 3760131270587
  • Wykonawca: The Turbine! [Harrison Bankhead / Hamid Drake / Benjamin Duboc / Ramon Lopez + guests]
  • Nośnik: 2CD
  • Cena: 99,99 zł
  • Poleć produkt

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2015-07-29,
Wydawnicto Audiofilskie

kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: digipackowe etui
opis:

multikultiproject.blogspot.com:
"Turbine! to zespół, którego muzyka oparta jest na rytmie. Nic w tym dziwnego, bo tworzy go dwóch basistów i dwóch perkusistów. Ale ileż w niej niuansów i smaczków! W tym znów nic dziwnego, bo Hamid Drake, Harrison Bankhead, Benjamin Duboc oraz Ramon Lopez zachwycali przecież rzesze fanów nie raz. A gdy zaproszą jeszcze gości - jak ma to miejsce na drugim dysku - robi się naprawdę wspaniale.

Wydawca i muzykolog, Alexander Pierrepont pisze, że to muzyka euforyczna, że to jak "zwiedzanie wszystkich rytmicznych ogrodów świata równocześnie". I rzeczywiście, gdy włączy się tą płytę, od pierwszych taktów i dźwięków ma się wrażenie, że rzeczywiście tak jest. Zasada tworzenia tej muzyki na początku wydaje się prosta - przynajmniej jedna z sekcji (Drake/Bankhead lub Duboc/Lopez) tworzy groove i się go trzyma, a druga naprzemiennie go ogrywa szukając melodii i próbując nieco nagiąć, złamać ten rytm. Ale potem wkradają się komplikacje - muzycy zmieniają instrumenty: Drake chwyta za frame drum, a Lopez za tablę, dołącza się vocal Drake'a. No i same duety zaczynają zamieniać się miejscami - a to Bankhead gra z Duboc'iem, a to Drake zespoli swoje z francuskim basistą lub pochodzącym z Hiszpanii Lopezem. Wszystkie kombinacje są tu dozwolone.

Powstaje muzyka od pierwszych taktów porywająca, radosna, ekstatyczna. Przy tym nie dająca słuchaczowi chwili oddechu i wytchnienia. Ale nie porywająca wcale energią - tu wszystko rozgrywa się nieco na innej płaszczyźnie, wielka jest rola delikatnych niuansów - nie ma tu monotonnego łupania do utraty tchu.

Całość muzyki została zarejestrowana podczas długiej trasy koncertowej kwartetu po Francji i słychać w jaki sposób nawiązuje się porozumienie pomiędzy muzykami, jak pogłębia się więź pomiędzy nimi. Gdy tylko spotykali na swojej drodze jakiegoś przyjaciela - zapraszali by z nimi zagrał. Stąd też na drugiej płycie pojawia się włoski pianista Globe Unity Orchestra Jean-Luc Capozzo, stąd William Parker oraz francuski muzyk Lionel Garcin, ubogacający muzykę kwartetu swoją melodyką. Ale mimo minimalnej jej ilości - płyta naprawdę wybitna i muzyka, która nie zna żadnych granic. Koniecznie!"
auto: Józef Paprocki
excerpt from the liner notes
We penetrate all the rhythmic gardens. Immediately and always there will be euphoria, resounding kingdoms. That thing which is rhythm (every sound contact that it propagates): a connector, a generator and a regenerator (hence The Turbine!).
By Steve Dalachinsky

muzycy:
Harrison Bankhead: double bass
Benjamin Duboc: double bass
Hamid Drake: drums, frame drum, vocal
Ramon Lopez: drums, tabla, percussions

+ special guests:
Jean-Luc Cappozzo: trumpet
Lionel Garcin: alto saxophone
William Parker: double bass

utwory:
CD1:
1. Rotor/Stator (8:44)
2. Thermodynamic Potential (7:45)
3. Electric Network (6:40)
4. Steaming (5:12)
5. Magnetic Induction (5:43)
6. Sparks in the Dark (9:25)
7. Natural Energy (7:15)
8. Compression/Depression (4:43)

CD2:
1. Electrical Coil (19:54)
2. Relief Valves (6:09)
3. 500 Megawatts (8:08)
4. Free Power (28:22)

total time - 56:03/62:48
wydano: 2015
nagrano: Recorded live in France on February 2014: 6th at Cachan, Festival Sons d’Hiver, 10th & 11th at Tours, Le Petit Faucheux, 14th & 15th at Poitiers, Le Carré Bleu, 22nd at Avignon, AJMI
more info: www.roguart.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: