Categories

Young at Heart


  • Code: ACT97292
  • Manufacturer: ACT (DE)
  • Manufacturer's code: 614427972927
  • Price: 58.99 zł
  • Tell a friend

Wokalistyka Jazzowa
premiera polska:
2015-07-23
kontynent: Europa
kraj: Szwecja
opakowanie: digipackowe etui
opis:

JazzPress:
Ida Sand jest nadworną wokalistką wytwórni ACT Music, nagrywającą zarówno własne albumy, jak i goszczącą, co jest dobrze przyjętym zwyczajem wśród muzyków tej wytwórni na płytach innych gwiazd. „Young At Heart” jest najnowszym wydawnictwem tej niezwykle utalentowanej wokalistki. Płyta poświęcona jest w zasadzie w całości kompozycjom Neila Younga. Wyjątkiem jest „Woodstock” Joni Mitchell. Obecność tej kompozycji można zgrabnie wytłumaczyć faktem, że w zasadzie Joni Mitchell napisała tą piosenkę dla Grahama Nasha, z którym była związana przez jakiś czas nie tylko muzycznie. Partner Joni niemal natychmiast przekonał kolegów z zespołu, że to fantastyczna kompozycja i tak oto kompozycja zadebiutowała niemal jednocześnie, a było to naprawdę dawno temu, na płycie Joni Mitchell „Ladies In The Canyon” i supergrupy Crosby, Stills, Nash & Young „Deja Vu”. Ten ostatni sprzedawał się znacznie lepiej, więc kompozycja jest do dziś kojarzona z Neilem Youngiem, choć pewnie ta wersja jest przez wielu, w tym przeze mnie pamiętana głównie w związku z gitarowym geniuszem Stephena Stillsa, będącego jednym z najbardziej niedocenianych gitarzystów lat siedemdziesiątych.

Zostawmy jednak historię, choć z pewnością oba wymienione ważne albumy z 1970 roku zasługują na przypomnienie, na równi z późniejszymi koncertowymi wersjami „Woodstock” Joni Mitchell, jak choćby tej z „Shadows And Light”. Joni Mitchell w zasadzie nigdy swoich fanów nie zawiodła, a próby niedawnego reanimowania współpracy Davida Crosby, Stephena Stillsa i Grahama Nasha, delikatnie rzecz ujmując do udanych nie należą. Kto nie wierzy – nich zajrzy na wyśmienitą w wykonaniu innych megaprodukcję „The 25th Anniversary Rock & Roll Hall Of Fame Concerts”.

Ida Sand proponuje nam kobiecą, ugrzecznioną wersję 12 kompozycji Neila Younga, wśród których znajdziecie jego wielkie przeboje w rodzaju „Helpless”, „Old Man”, „Ohio”, czy otwierającej płytę „Cinnamon Girl”. Oczywiście tu możemy stoczyć dyskusję na temat wyboru repertuaru i braku pozycji wydawałoby się oczywistych w rodzaju „Rockin’ In The Free World”, czy „Down By The River”. Jest za to nieco nowszy superklasyk „Harvest Moon”. Nowszy – czyli w czasoprzestrzeni nieśmiertelnego Neila Younga niemal świeża nowość z okolic 1992 roku…

Wokalistce towarzyszy sprawne grono muzyków, wśród których chyba najbardziej zasłużonym jest Nils Landgren, człowiek pracowity niezwykle, który pojawia się niemal w każdej wokalnej produkcji ACT Music choćby na chwilę. W wypadku albumu „Young At Heart” pozostali muzycy stanowią jedynie uzupełnienie dwu pierwszoplanowych postaci – wokalistki Idy Sand i autora tekstów – Neila Younga. Ten album jest ważny nie tylko muzycznie, ale również tekstowo, choć część wybitnych wierszy Neila Younga sięga głęboko do amerykańskiej tradycji (mam oczywiście na myśli Amerykę jako kontynent, bowiem mimo tego, że Neil Young jest Kanadyjczykiem, nikt, być może oprócz dumnych Kanadyjczyków, którzy mimo wielkiego kraju dali światu Neila Younga i Oscara Petersona… nie kwestionuje faktu, że Neil Young to muzyk amerykański) i w Europie pozostaje literacką ciekawostką.

Przy klasykach Neila Younga nie powinno się zbytnio majstrować. W wykonaniu Idy Sand, która dysponuje, co akurat trudne nie jest, dużo większymi możliwościami wokalnymi niż Neil Young, ważny jest tekst i melodia, a także czasem pojawiająca się gitara, daleka od rockowej prostoty, obsługiwana wybornie przez Ola Gustafssona, prywatnie życiowego partnera wokalistki.

Podsumowując zastanawiałem się chwilę, jak odebrałbym tą płytę nie starając się porównać wykonań Idy Sand do oryginałów – wtedy okazałoby się, że to wyśmienicie zaśpiewany album złożony z pięknych melodii i jeszcze lepszych tekstów. Być może brakuje momentami czegoś więcej ze strony towarzyszących artystce muzyków, ale wiem, że oni potrafią zagrać, tylko tym razem byli jedynie akompaniatorami. To chyba dobry wybór, bowiem Ida Sand to wyśmienita wokalistka, Neil Young to świetny kompozytor, po co więc im przeszkadzać szukając na siłę okazji do jazzowych improwizacji?
autor: Rafał Garszczyński

longplayrecenzje.blox:
Twórczość obchodzącego w 2015 roku swe 70-te urodziny Neila Younga, to materiał specyficzny. Śpiewane przez gitarzystę utwory pełne są poetyki i filozoficznych tekstów, a jednocześnie charakteryzują się wyjątkową prostotą wyrazu. Jego wysoki choć szorstki głos, tak doskonale wyrażający emocje, należy do jednych z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych przez miłośników muzyki rockowej. Do najsłynniejszych przebojów Neila Younga należą: "Helpless", "Old Man", "Cinnamon Girl" czy "Hey Hey, My My", a także nagrana pod szyldem Crosby, Stills, Nash & Young, interpretacja pomnikowej pieśni Joni Mitchell: "Woodstock'', pochodząca z genialnej klasycznej płyty "Deja Vu" (1970). Wszystkie te utwory znajdziemy na płycie o dwuznacznym tytule: "Young At Heart". Nie jest to jednak kolejna kompilacja nagrań kanadyjskiego folk-rockowego barda, lecz zrealizowany w jazzowym duchu zbiór transkrypcji piosenek z bogatego dorobku artysty.
Z takim przedsięwzięciem zmierzyła się szwedzka wokalistka Ida Sand, poświęcając swój czwarty album własnym adaptacjom trzynastu utworów z repertuaru Neila Younga. To odważne wyzwanie, bowiem utwory Younga w swych pierwotnych wersjach, do których od lat jesteśmy przyzwyczajeni, emanowały tak charakterystycznym "brudem" i garażowym brzmieniem, jakiego przełożenie na język jazzowej wokalistyki, zdaje się niemożliwe. Nazywana przez krytyków "Białą Królową Soulu XXI wieku" Ida Sand, dysponująca wyjątkowym głosem i od lat wypracowanym sposobem interpretacji, nie stara się na szczęście mierzyć z oryginalnymi wersjami, lecz filtruje je przez pryzmat własnego indywidualnego stylu. Dzięki temu "Young At Heart" jest płytą, po którą z powodzeniem sięgnąć mogą zarówno oddani miłośnicy twórczości Neila Younga, jak i odbiorcy którzy nigdy dotąd nie zetknęli się z jego utworami, a nawet ci słuchacze dla których estetyka oryginalnych nagrań legendarnego Kanadyjczyka nie stanowiła dotąd pretekstu by bardziej zasłuchać się w jego utwory.
Warto pamiętać, iż Ida Sand już wcześniej (płyta "True Love", 2009) nagrała jeden z utworów Younga: przebojowy "Heart Of Gold". Fakt ten tłumaczyć może brak tak oczywistego tytułu z jego dorobku na tym albumie.
W realizacji płyty artystkę wsparli doskonale sprawdzeni i po części współpracujący z nią muzycy, z producentem płyty, puzonistą i wokalistą Nilsem Landgrenem na czele. Tak ważna w przypadku specyfiki repertuaru, rola gitarzysty przypadła Oli Gustafssonowi (prywatnie: mężowi wokalistki), przy rozmaitych instrumentach klawiszowych (w tym także stylowych Hammondach) zasiadł Jesper Nordenstrom, a kapitalną sekcję rytmiczną tworzą: Dan Berglund i Christer Jansson.
Ida Sand śpiewa na tym albumie w dość prosty, choć wyjątkowo subtelny sposób, unikając nadmiernego frazowania i skatu. Czyni to chwilami muzykę wypełniającą ten album zdecydowanie bardziej skłaniającą się ku muzyce pop niż jazzowi. Wersja "Harvest Moon" z powodzeniem plasuje się w estetyce tradycyjnego piosenkarstwa, z kolei w przypadku "Don't Let It Bring You Down" trudno nie oprzeć się skojarzeniom z bardzo podobną wersją Annie Lennox sprzed 20 lat (album "Medusa", 1995). Tutaj jednak Ida Sand wspierana jest solidną gościnną sekcją dętą (Nils Landgren, Per Texas Johansson) i świetnymi partiami organów Hammonda (Jesper Nordenstrom).
Doskonale odświeżony jest natomiast rockowy hymn Joni Mitchell: "Woodstock", przyprawiony świetnym gospelowym chórkiem i zadziorną, rockową partią gitary elektrycznej Oli Gustafssona z zastosowaniem efektu wah-wah.
Ogromne wrażenie robi też zachwycająca wersja: "Ohio", kapitalnie ubarwiona puzonem Landgrena, świetnymi partiami gitary i kapitalną pracą perkusji Christera Janssona.
Niezwykle intymnie brzmią przepiękne ballady: "Birds" i zaśpiewana w duecie z Nilsem Landgrenem "Only Love Can Break Your Heart", z których wokalistka zdaje się wykrzesać więcej wyraźnie zarysowanej i głębszej melodyki niż sam Neil Young, który przecież wybitnym wokalistą nie jest i nigdy nie był.
Podobnie rzecz ma się w przypadku "Old Man", śpiewanym przez Sand w bardzo rozległych rejestrach i wyposażonym we wspaniały ornament pod postacią świetnie zaaranżowanych partii chórków.

Neil Young jest jednym z największych i najbardziej wpływowych autorów tekstów i muzyków naszych czasów. Świetnie składa się, iż po jego niezwykle bogaty folkowo - rockowy dorobek sięgają tak rozmaici artyści jak dysponująca wyjątkowo ciepłym i uduchowionym jazzowym głosem Ida Sand. "Young At Heart" to płyta, która emanuje ogromem emocji, nasycona kontemplacją i zawierająca ogrom pomysłowych adaptacji. Doskonale słucha jej się w skupieniu, ale także stanowić może niezobowiązujące muzyczne tło.
Nie tylko dla miłośników Neila Younga, nie tylko dla miłośników Idy Sand. Dla każdego odbiorcy ceniącego sobie piękne piosenki z posmakiem zarówno jazzu jak rocka i pop.
autor: Robert Ratajczak

muzycy:
Ida Sand / vocals & piano
Jesper Nordenström / keyboards
Ola Gustafsson / guitars
Dan Berglund / acoustic bass
Christer Jansson / drums & percussion

Guests:
Sven Lindvall / electric bass
Per Texas Johansson / tenor saxophone
Nils Landgren / trombone & vocals
André Monde de Lang & Paris Renita / background vocals
Bo Sundström / vocals

utwory:
1. Cinnamon Girl ( Young, Neil) 03:32
2. Hey Hey, My My ( Young, Neil) 03:13
3. Don‘t Let It Bring You Down ( Young, Neil) 04:24
4. Harvest Moon ( Young, Neil) 04:45
5. Woodstock ( Mitchell, Joni) 03:23
6. Birds ( Young, Neil) 03:30
7. Only Love Can Break Your Heart ( Young, Neil) 03:47
8. Ohio ( Young, Neil) 04:01
9. Old Man ( Young, Neil) 03:28
10. Helpless ( Young, Neil) 04:32
11. War Of Man ( Young, Neil) 04:16
12. One Of These Days ( Young, Neil) 04:21
13. Sea Of Madness ( Young, Neil) 03:30

wydano: 27/03/2015
nagrano: Recorded by Janne Hansson at Atlantis Studios Stockholm, September 23 - 27, 2014
more info: www.actmusic.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: