Categories

Two City Blues 1 [Vinyl 1LP]


  • Code: TR126LP
  • Manufacturer: Trost
  • Manufacturer's code: 9120036681798
  • Price: 82.99 zł
  • Tell a friend

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2015-05-11
opakowanie: kartonowe etui


Mimo 74 lat - Peter Brötzmann nie zwalnia tempa!


multikultiproject.blogspot.com; 2015-05:
"Najlepsza muzyka Petera Brotzmanna powstawała wtedy, gdy na przeciwko niego stawała jakieś wyrazista osobowość. Tak było choćby w przypadku duetów z Sonny Sharockiem czy nagrań z Billem Laswellem, ale i wtedy, gdy nagrywał duety z perkusistami - Hamidem Drakiem, Michael Zerangiem czy Stevem Noblem. Jeszcze lepiej było - w moim odczuciu - gdy był jeszcze ktoś trzeci, kto starał się by z tego zwarcia dwóch osobowości coś wspólnego udało się wykuć.

Tak było w Sonore gdzie rolę tę pełnił Ken Vandermark. I tak jest tutaj - gdzie Peterowi Brotzmannowi towarzyszy dwóch gitarzystów - Jim O'Rourke oraz Haino Keiji. A rolę kogoś, kto zakreśla jakąś płaszczyznę porozumienia, stara się jakoś osadzić w przestrzeni improwizowaną muzykę dwóch "szaleńców" wziął na siebie O'Rourke.

I chociaż to nagranie jest stylistycznie - oczywiście za sprawą obu gitarzystów - zupełnie odmienne od jakiekolwiek znanego mi duetu czy tria Brotzmanna - to jednak ma i cechy wspólne. Po pierwsze instrumentarium. Dwie gitary, ale polotu i kolorytu dostarczają za cztery. Czasem przepychają się między sobą, czasem chcą siebie zagłuszyć. W to wszystko trafia Peter Brotzmann, który, mam wrażenie, gra tu stosunkowo niewiele. Trochę tak jakby od czasu do czasu zbierał siły do kolejnej erupcji, do wyrzucenia z siebie brudu, furii, wrzasku i wściekłości. Czasami, gdy Keiji Haino włącza swój wokal robi się naprawdę histerycznie, a muzyka sprawia wrażenie wprost udręczonej. Czasem, gdy gra on na shamisenie, nabiera dalekowschodniego kolorytu. O'Rorke natomiast czasami, chwilami i nie na długo, zbliża się w swym graniu do Sonny'ego Sharrocka. I chyba te właśnie fragmentu są w tej ich wspólnej improwizacji najciekawsze.

"Two City Blues" zarejestrowane zostały w ciągu dwóch koncertowych nocy w tokijskim klubie Pitt Inn w 2010 roku. Ciekawostką jest to, że pierwsza część ukazała się tylko na winylu, a druga - tylko na kompakcie. Razem stanowią frapujący i bezkompromisowy muzyczny dokument zderzenia trzech niezwykłych osobowości. Polecam bardzo!
"
autor: Marcin Jachnik


muzycy:
Peter Brötzmann: alto saxophone, tenor saxophone, tarogato, clarinet
Jim O‘Rourke: guitar
Keiji Haino: guitar, voice, shamisen

utwory:
Side A:
1. Two City Blues 1 16:10

Side B:
1. Eyes Stay The Same 22:02

wydano: 2014-11
nagrano: recorded by Yasuo Fujimura, 23/11/2010, Shinjuku Pit Inn, Tokyo

more info: www.trost.at
The Dorf
55.80 zł
Poem For Malcolm
59.99 zł
Chiasm
59.99 zł
Sunshine
59.99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: