Categories

90 yrs. [CD+DVD Video]


  • Code: CHR70167
  • Manufacturer: Challenge Jazz
  • Manufacturer's code: 0608917016727
  • Price: 69.99 zł
  • Tell a friend

Straightahead / Mainstream Jazz
premiera polska:
2012-06-18,
Wydawnicto Audiofilskie

kontynent: Europa
kraj: Belgia
opakowanie: digipackowe etui
opis:

Opis wydawcy:
Najsłynniejszy jazzowy harmonijkarz 29 kwietnia 2012 roku skończył 90 lat. Jean-Baptiste Frédéric Isidor Thielemans, bo tak się nazywa w 2001 otrzymał tytuł barona z rąk króla Alberta II, od tego czasu minęło 11 lat i nadal możemy podziwiać kunszt wykonawczy tego instrumentalisty.

To jubileuszowe wydawnictwo, na które składają się dwie płyty, standardowe CD i DVD. Obie płyty zawierają nowe koncertowe rejestracje European Quartet który obok lidera tworzą: pianista Karel Boehlee, basista Hein Van de Geyn oraz perkusista Hans van Oosterhout. Materiał na DVD zarejestrowano podczas dwóch koncertów w Tokio w 2011 roku. Dodatkowo wydawnictwo zawiera 22 stronicową książeczkę z uroczymi fotografiami jubilata z muzykami kwartetu.
Materiał filmowy ukazuje niezwykłą osobowość Tootsa Thielemansa w czułym ujęciu, niewymuszony dowcip, radość życia, wielki kunszt instrumentalny i kultura osobista są jej składnikami. Wszystko to słychać zarówno w zapowiedziach poszczególnych utworów jak też w samej muzyce, skrzącej się iście flamandzkimi barwami.

Jego pierwszym instrumentem był akordeon, ale mając 17 lat zamienił go na harmonijkę ustną i gitarę.
W 1947 roku po raz pierwszy przyjechał do USA, by zacząć grać z Charlie Parkerem. Wkrótce muzycy wspólnie wystąpili na festiwalu jazzowym w Paryżu. Lata 50. i 60. to koncerty muzyka w Europie z sekstetem Benny'ego Goldmana i kwintetem George'a Shearinga. W roku 1961 nagrał piosenkę "Bluesette", która okazała się wielkim hitem.
Herbie Hancock, Thierry Lang, Bill Evans, Quincy Jones, Ella Fitzgerald, Natalie Cole, Stevie Wonder, Billy Joel, Jay Anderson, Philipe Catherine, Benny Goodman, George Shearing - to nie tylko lista najwybitniejszych muzyków jazzowych XX wieku. To także lista osób, z którymi w trakcie swej długiej, bo trwającej ponad 60 lat kariery, współpracował Toots Thielemans - flamandzki mistrz gry na harmonijce ustnej, świetny gitarzysta.
Jego życie składa się z samych paradoksów. Jest artystą mało znanym, a przecież nie ma chyba na świecie osoby, która chociażby raz nie słyszała jego olśniewającego solo na harmonijce w słynnym Moon River z filmu "Śniadanie u Tiffany'ego".
Pierre Barre & Thierry Loreau wyreżyserowali film "Toots Thielemans - Legenda jazzu - Niezwykle losy pewnego chłopaka z Brukseli" prezentujący osobę Tootsa Tielemansa i niezwykłe zjawisko, jakim jest jego muzyka.
Herbie Hancock, Bill Evans, Quincy Jones, Ella Fitzgerald, Natalie Cole, Stevie Wonder, Elis Regina, Billy Joel, Jay Anderson, Philipe Catherine, Benny Goodman, George Shearing - to nie tylko lista najwybitniejszych muzyków jazzowych XX wieku. To także lista osób, z którymi w trakcie swej długiej, bo trwającej ponad 60 lat kariery, współpracował Toots Thielemans.

Najnowsza płyta jego europejskiego kwartetu to blisko godzina wzruszającej muzyki pełnej nostalgii i wspomnień. Czwórka muzyków, współpracujących ze sobą od dawna prezentują świetlistą muzykę wywołującą u słuchacza wrażenie lekkości, świeżości i wzruszenia.
To jakby podsumowanie długoletniej kariery tego flamandzkiego mistrza harmonijki ustnej.


Recenzent Audio tak pisał o poprzedniej płycie Toots Thielemans European Quartet [wykonanie * * * *, nagranie * * * * *]:
(...) Zadziwiające, że mimo 89 lat nadal Toot Thielemans występuje. Jego koncerty są magiczne. Nie dość, że wydobywa z harmonijki cudowne brzmienia, to uczynił z niej instrument prawdziwie jazzowy, swingujący i improwizujący. (...)
Album zawiera nagrania koncertowe z lat 2006 - 2008 z jego European Quartet. Cudownie zagrane standardy "I Loves You Porgy" i "Summertime" Gershwina rozpoczynają album. Nastrojowy temat z filmu "Nocny kowboj" przyniósł mu kiedyś światową sławę i nadal gra go z wielkim uczuciem. Jego harmonijka lamentuje w "Ne Me Quitte Pas", co można uznać za wstęp do "Bluesette", jego najpopularniejszego tematu, właściwie już standardu. A na bis zagrał "For My Lady". Pamiętam, że w Hadze publiczność słuchała go na stojąco.

Recenzent Audio Video tak pisał o poprzedniej płycie Toots Thielemans European Quartet:
(...) Belgijski harmonijkarz to niesamowita postać i legenda muzyki. W trakcie prawie 70-letniej kariery zdołał wypromować instrument, który w jazzie odgrywa rolę zupełnie marginalną. Ale w rękach Thielemansa brzmi jak stworzony dla tego gatunku. Oprócz tego jest on stylowym gitarzystą i mistrzem gwizdania. Płyta holenderskiej firmy Challenge zawiera nagrania koncertowe z lat 2006-2008. Akompaniuje mu "europejski kwartet", który tworzą: pianista Karel Boehlee, basista Hein Van de Geyn oraz perkusista Hans van Oosterhout. Znalazła się tu cała gama standardów od "Summertime" i "For My Lady" do "Round Midnight", oczywiście nie zabrakło "Bluesette", który jest wciąż największym hitem w dorobku Thielemansa. Słuchając tych nagrań wiemy, że istotą jego stylu jest komunikatywność, która jest wynikiem wirtuozerii oraz miłości do jazzu, muzyki brazylijskiej oraz melodyjności musette. (...)

Editor's info:
One of the world's famous jazz icons turns 90 years old this spring, in April! His anniversary will be celebrated in a grand manner: with a special 90yrs CD and a special bonus DVD with unique material! The only thing that Toots wants in his life, reaching this age, is to play! To him it is like breathing. "Pianist Karel Boehlee, drummer Hans van Oosterhout and double-bass player Hein Van de Geyn carress the pearls that they perform lovingly and full of passion, directed by Toots", this is what Erno Elsinga wrote on the website Jazzenzo about the former live-cd of this firm quartet. In every venue the quartet plays, they are welcomed by the audience "as if they are greeting old friends", Allaboutjazz.com wrote strikingly. And that is exactly what Toots and his Dutch colleagues do on this Anniversary release: making music for their public!

muzycy:
Toots Thielemans: harmonica
Karel Boehlee: piano and synthesizer
Hein Van de Geyn: double bass
Hans van Oosterhout: drums

utwory:
1. Waltz for Sonny (5:28)
2. The Dragon (4:32)
3. Sno Peas (6:13)
4. Wave (4:36)
5. Dat Mistige Rooie Beest (5:08)
6. Brubeck (6:08)
7. What A Wonderful World (3:41)
8. One Note Samba (4:04)
9. The Dolphin (4:09)
10. I Do It For You Love (6:22)
11. Old Friend (5:19)

DVD Video:


total time - CD 55:42, DVD
wydano: 2012-04
more info: www.challenge.nl
more info2: www.tootsthielemans.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: