Categories

The Delaware River [Vinyl 1LP, limited edition 400]


  • Code: NBLP87
  • Manufacturer: NoBusiness Records
  • Manufacturer's code: 4779022078507
  • Price: 85.99 zł
  • Tell a friend

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2015-10-14
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: kartonowe etui
opis:

multikultiproject.blogspot.com; 2015-10:
"Współpraca kornecisty Bobby'ego Bradforda oraz saksofonisty Frode Gjerstada sięga z górą trzydziestu lat. Zaczynali bowiem wspólną muzyczną podróż jeszcze w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych w trio z perkusistą Johnem Stevensem, tworząc regularny kwartet Detail gdy do składu dołączył legendarny południowoafrykański basista Johnny Dyani. Wznowienie działalności w kwartetowej formule (tym razem, jako Bobby Bradford / Frode Gjerstad Quartet) było możliwe, gdy na skandynawskiej scenie muzycznej uznanie zdobyli jej młodzi adepci - basista Ingebrigt Haker Flaten oraz perkusista Paal Nilssen-Love, tworzący przez lata jedną z najlepszych na świecie sekcji rytmicznych. Jednak w roku 2013 Paal Nilssen-Love zdecydował się poświęcić więcej uwagi autorskim projektom muzycznym i odszedł - najpierw z kwintetu Atomic, a później również z tego zespołu.

Zastąpił go chicagowski perkusista Frank Rosaly, który z Haker Flatenem miał okazję grać w kilku projektach (choćby w renomowanym Scorch Trio, gdzie również zastąpił Nilssen-Love'a). Płyta ta jest pierwszym nagraniem kwartetu po zmianie perkusisty. Czy zmiana ta wpłynęła na muzykę zespołu? Na pewno tak, ale nie ma tu mowy o jakimkolwiek zagubieniu czy utracie motoryki i nieprzewidywalności dźwiękowych poczynań. Rosaly to muzyk znakomity i poświadczony, który nie posiada, co prawda zwierzęcej siły Nilssen-Love'a i jego nieokiełznanej energii, ale za to melodyką gry zdaje się Norwega przewyższać. No i jest Amerykaninem, a nie Europejczykiem - to też ma znaczenie. Bo muzycy zza oceanu czują swing jak nikt inny. Nie wiem czy jest to kwestia DNA czy zanurzenia od pierwszych dni życia w tej muzyce, ale swing zdaje się być ich naturą, a u europejskich muzyków jest - w moim odczuciu - zawsze czymś sztucznie przeszczepionym.

Trudno zauważyć w muzyce kwartetu, że Rosaly dołączył do zespołu chwilę wcześniej. Świetnie wpisał się koncepcję kwartetu, przydając mu jeszcze elastyczności i lekkości, nieco mocniej zakorzeniając improwizowaną muzykę zespołu w jazzowej, wywiedzionej ze swingu tradycji. Oczywiście nie staje się one przez to elementem mainstreamu - wciąż to mocny, wydarty z ludzkich trzewi free jazz. Ale świetnie poruszając się w strukturalnych zawiłościach improwizowanego grania, cała czwórka sprawia, że muzyka ich brzmi lekko i zamyka się w skondensowanej, niemal poetyckiej formie. Świetny granie!"
autor: Waldemar Koński


Recorded 29th March 2014 at Philadelphia Art Alliance by Eugene Lew
Mixed by Frode Gjerstad
Mastered by Arunas Zujus at MAMAstudios
Design by Oskaras Anosovas

muzycy:
Bobby Bradford: cornet
Frode Gjerstad: alto saxophone, Bb clarinet
Ingebrigt Haker Flaten: bass
Frank Rosaly: drums

utwory:
Side A:
1. Sailing Up The

Side B:
1. Delaware
2. River In
3. 1965 Was Amazing

wydano: 2015
more info: www.nobusinessrecords.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: