Categories

The Upsetter From The Black Ark. Lee 'Scratch' Perry Collectorama 1966-1979


  • Code: JS258
  • Manufacturer: Le Maquis
  • Manufacturer's code: 3700447802584
  • Price: 54.99 zł
  • Tell a friend

reggae / raggamuffin / dancehall / dub / ska
premiera polska:
2008-09-30
kontynent: Ameryka Północna
opakowanie: digipackowe etui
opis:
multikulti.com:
Wydawnictwo Jah Slams koncentruje się na najbardziej wpływowych wykonawcach jamajskiej muzyki.

Lee 'Scratch' Perry bez wątpienia do tego grona należy, roducent, wokalista, ojciec chrzestny roots reggae, nauczyciel Boba Marleya, ale przede wszystkim wizjoner. Osoba Lee 'Scratch' Perry'ego wymyka się jednoznacznym klasyfikacjom, najlepiej wyrobić sobie o nim własne zdanie słuchając płyty 'The Upsetter From The Black Ark. Lee 'Scratch' Perry Collectorama 1966-1979'.
Ta kompilacja to zestaw 20 rzadkich i trudnych do znalezienia gdzie indziej kawałków, zremasterowanych specjalnie na tę płytę.

W dołączonej do płyty książeczce znajdziemy krótką prezentację każdego z utworów, włączając w to dokumentację zdjęciową i historie występujących na płycie wokalistek.


www.reggaenet.pl:
'Jest wielki' - mówią fani 'Scratcha'. - 'Ale i szalony' - dodają natychmiast. Podziw dla talentu Jamajczyka od dawna idzie w parze z wyliczanką jego dziwnych wybryków. Niemal każdy słuchacz reggae w Polsce słyszał o tym, że Perry spalił swoje słynne studio nagraniowe Black Ark, bo uznał, że zadomowił się w nim diabeł. Nim jednak się to stało, muzyk malował na niebiesko... drzewa wokół tego studia, co zresztą zostało utrwalone na filmie 'Portret muzyki jamajskiej'. 'Lee to mój brat. Niektórzy mówią, że to wariat, ale tak nie jest. To facet na poziomie. Równy gość' - mówi w tym samym dokumencie Bunny Lee, legendarny producent i muzyk reggae. Nie zmienia to jednak faktu, że 'Scratch' to wielki oryginał. Podobno w każdej plotce jest ziarno prawdy, więc to chyba nie przypadek, że do legendy przeszły wypowiedzi artysty o tym, jak podczas pobytu w Londynie chodził do tyłu ('Bo tu jest Babilon i wszystko jest do góry nogami'), taśmy z nagraniami okadzał dymem z marihuany i zakopywał na dzień do ziemi (by muzyka nabrała mocy i ducha). Ma też swoją teorię dlaczego jego nagrania robione na 4-śladowym magnetofonie brzmiały, jakby były zrobione na 16 ('Pozostały tuzin brałem z Nieba. Ja jestem pasterzem dubu'). A gdy dodamy do tego zapewnienia o swej nieśmiertelności i sesje fotograficzne przedstawiającego go w dziwnych nakryciach głowy z naszytymi częściami elektronicznymi lub po prostu w koronie i na tronie (np. okładka albumu 'From The Secret Laboratory'), jasnym się staje, że Perry to artysta nietuzinkowy, trudny do zrozumienia według reguł nie tylko rządzących rynkiem muzycznym, jak i tych zwyczajnie ludzkich.

Jest rok 1936, mała mieścina St. Mary, gdzie 'Scratch' rodzi się jako Rainford Hugh Perry. W młodości udaje się w poszukiwaniu pracy do stołecznego Kingston, gdzie sprzedaje płyty dla Clementa 'Coxsone' Dodda, a gdy ten zakłada legendarne Studio One, podejmuje u niego pracę łowcy talentów, aranżera i uczy się tajników producenta muzyki. Wydaje pierwszego singla 'Chicken Scratch' z którego zaczerpnie najsłynniejszy swój pseudonim (inne: Jah Lion, Pipecock Jakxon, Super Ape, wreszcie Little, bo ma tylko 155 cm wzrostów) i w 1968 roku popada w konflikt z szefem. Przechodzi do wytwórni innego wydawcy, Joe Gibbsa, przy pomocy którego wydaje utwór 'People Funny Boy', którym wyrównuje rachunki z Doddem. Tak rodzi się wytwórnia Upsetter, która zmieni historię muzyki popularnej, dając światu Boba Marleya...

Wcześniej jednak Perry nagrywa singla 'The Return Of Django', który niespodziewanie odnosi sukces w Wielkiej Brytanii. Za zarobione pieniądze urządza studio Black Ark, gdzie znalazła stałe miejsce grupa muzyków sesyjnych The Upsetters. Jej sesję rytmiczną tworzyli basista Aston 'Family Man' Barrett i grający na perkusji jego brat Carlton Barrett, późniejsi członkowie grupy Boba Marleya. 'Biorąc pod opiekę The Wailers, Perry wydobył drzemiące w nich pokłady energii i buntu' - piszą w 'Reggae - The Rough Guide' Steve Barrow i Peter Dalton. Przed spotkaniem z szalonym producentem, trio wokalne Bob Marley-Peter Tosh-Bunny Wailer było zaledwie jednym z wielu na Jamajce. Dancingowe aranże i bezpieczna - powiedzielibyśmy dziś - tematyka tekstów, gwarantowały sukces na krótką metę. Wystarczyło jednak kilkanaście dotkniętych ręką Perry'ego, przełomowych singli o buntowniczej poetyce, jak 'Duppy Conqueror' 'Small Axe', a sława Marleya zaczęła wychodzić poza wyspę.

O ile spotkanie z Perrym okazało się artystyczną i komercyjną 'trampoliną' dla Marleya, po przejściu do wytwórni Island (1973 rok i płyta 'Catch A Fire'), Lee nie dzielił już sukcesu przyszłego króla reggae. Nagrywając płyty własne i innych wokalistów, spotkał się z nim jeszcze kilkakrotnie, przynajmniej wpływając na historię muzyki popularnej. Jak pisze Sławomir Gołaszewski w książce 'Reggae - Rastafari': 'Wydany w 1978 rok singiel 'Punky Reggae Party' stał się hymnem sojuszu dwóch kultur i dwóch ras'. Lee nie trzymał się kurczowo reggae. Przygoda z zyskującą popularność muzyką punk zaowocowała również współpracą z grupą The Clash, dla której filigranowy Jamajczyk wyprodukował w tym samym czasie singla 'Complete Control'. Jednak niespokojna natura, a jak chcą inni - eksperymenty z LSD - skłoniły go w 1979 roku do... spalenia swojego studia i przenosin do USA.
Autor: Artur Szklarczyk

utwory:
1. Run for cover
2. You crummy
3. Django shoots first
4. Drugs with poison
5. Soul almighty
6. Eastwood rides again
7. Set me free
8. Keep on movin'
9. Water pump
10. Rude walking
11. Justice to the people
12. News splash
13. Flames of the dragon
14. Stay dread
15. Bushweed cornstrash
16. Dread lion
17. Norman
18. Mr. Money Man Dub
19. How deep is your love
20. Etiopia

wydano: 2008
more info: www.maquismusic.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: