Categories

Johann Sebastian Bach: Stirring Stills - Bach for Viola [Hybrid SACD]


  • Code: CC72726
  • Manufacturer: Challenge Classics
  • Manufacturer's code: 0608917272628
  • Price: 66.99 zł
  • Tell a friend

Muzyka Barokowa
premiera polska:
2016-06-18
kontynent: Europa
kraj: Holandia
opakowanie: plastikowe etui
opis:

multikulti.com:
Jak pisze Esther Apituley w króciutkim liner notes - ubranym w formę listu do Jana Sebastiana Bacha - nosiła się z nagraniem takiego albumu od wielu lat. Od bardzo dawna fascynowała ją Chaconne'a z II Partity na skrzypce solo Bacha, kompozycja "pełna energii i tajemnicy", ale też, z racji skromnych oznaczeń, pozostawiająca interpratorowi olbrzymią swobodę wykonawczą. Apituley podobno zapisała setki stron notatek dotyczący tego utworu i możliwości jego interpretacji. Wiele też napisała o swoich uczuciach i wyobrażeniach, jakie odnajduje pod wpływem tej kompozycji.

A problem wcale nie był mały, bo artystka nie gra na skrzypcach, a na altówce i chociaż to instrument z rodziny skrzypiec, ale odmienny, o niższym o wiele stroju, innej dynamice, brzmieniu, ograniczeniach i możliwościach. I - będąc w brzmieniu altówki równie rozmiłowana jak w Chaconnie - nie zamierzała z niego rezygnować.

Jak pisze Apituley, w końcu "zebrała sie na odwagę i nagrała swoje notatki" sięgając też po inne kompozycje Bacha ze zbiorów na skrzypce solo i wiolonczelę solo. I wyszło jej to - w naszym odczuciu - fenomenalnie, bo chociaż niewiele tu stylistycznych i interpretacyjnych rewolucji, to unikatowe brzmienie i pełna namysłu, lecz pulsująca wewnętrzną energią melancholia, sprawia, że pod każdym względem jest to nagranie niezwykłe i niezapomniane, od którego wprost nie można sie uwolnić.

Editor's info:
Dear Mr. Bach,
I play the viola and I’m addicted to the sound of the viola and to classical music. Addicted to classical music because there are no limits, your imagination is as free as a bird.
For a long time, it’s been my heart’s desire to record on the viola the notoriously monumental closing movement of the Second Partita you wrote for solo violin – the Chaconne. After bowing my way through thousands of miles of notes, I finally worked up the courage to record the piece.
It seems you wrote the Chaconne after returning home from a long and exhausting journey on foot to discover that your beloved wife had passed away in your absence. A composition of fifteen minutes in length for a single instrument, offering great solace but making huge demands on the performer. A composition full of power and mystery.
I actually really like the fact that there are so few indications on the music, as this lets your music generate its own impulsive response at the point when you start to play it.
I embarked on my confrontation with your mystery over there, in that little chapel looking out over the Pyrenees, and I tried to record what I felt at that exact point in terms of timing, vibrato and bowing. Your notes were the only markers I had to keep myself on course. Your music has its own heartbeat, and it can speed up or slow down all of a sudden. You take some time between the notes, or perhaps sometimes you don’t. This freedom is a complex thing. If everything is good, then nothing is wrong. This is exactly why it’s such a delicate piece to record.
But I went on and did it – I recorded your notes – all on my own in that little chapel. And without even a recording technician. This meant I could record whenever I wanted to, even in the middle of the night. To me, this was the only way to reach the essence of how I wanted to record your music. With complete freedom.
Esther Apituley

muzycy:
Esther Apituley: viola

utwory:
1. Adagio from Sonata for Solo Violin no. 1 BWV 1001
2. Prelude from Suite for Solo Cello no. 4 BWV 1010
3. Sarabande from Suite for Solo Cello no. 4 BWV 1010
4. Prelude from Suite for Solo Cello no. 6 BWV 1012
5. Andante from Sonata for Solo Violin no. 2 BWV 1003
6. Sarabande from Suite for Solo Cello no. 3 BWV 1009
7. Sarabande from Partita for Solo Violin no. 2 BWV 1004
8. Gigue from Partita for Solo Violin no. 2 BWV 1004
9. Sarabande from Suite for Solo Cello no. 5 BWV 1011
10. Chaconne from Partita for Solo Violin no. 2 BWV 1004

total time - 70:43
wydano: 2016-04-08
more info: www.challenge.nl

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: