Categories

De Anima + Ainsi de Nous [2CD]


  • Code: IDA06364
  • Manufacturer: Ici D'ailleurs
  • Manufacturer's code: 3700409805400
  • Price: 84.99 zł
  • Tell a friend

Muzyka Współczesna
premiera polska:
2010-08-11
opakowanie: plastikowe etui
opis:

multikulti.com:
O tym urodzonym w 1952 roku francuskim kompozytorze napisano już bardzo wiele. Dla niektórych twórczy kontynuator całego pokolenia kompozytorów muzyki minimalistycznej/serialnej/repetytywnej i najwybitniejszy dzisiaj jej przedstawiciel , dla innych twórca new age muzyki akademickiej. Przez jednych ceniony za włączanie do świata współczesnej muzyki klasycznej elementów psychodelii rockowej spod znaku King Crimson, przez innych za subtelne nawiązania do złotej ery baroku francuskiego z Jean-Baptiste'm Lully'm na czele. Niezwykłość L'Ensemble Jean-Philippe Goude jest magiczną unifikacją kwartetu smyczkowego, fortepianu, fal Martenona, mandoliny, drewnianych instrumentów dętych i kilku niebiańskich głosów komponujących magiczny wszechświat, niczym film będący projekcją snów, niepewności, nocnych wizji, pozostawiając słuchaczowi wybór ścieżki, którą chce podążać.
Reedycja dwóch, niezwykle ważnych dla drogi artystycznej Jean-Philippe Goude'a krążków 'De Anima' i 'Ainsi de Nous'. 'De Anima' ujrzał światło dzienne w 1992 roku, był to decydujący krok na neoklasycystycznej ścieżce tego oryginalnego kompozytora. Odtąd częściej pisze się o nim w kontekście współczesnej muzyki klasycznej niż teatralnej i filmowej.
Wydaje albumy 'Ainsi de nous' (1994), 'La Divine Nature des Choses' (1996) i 'Rock de Chambre' (2001).
Nostalgia doby baroku (ze wszystkimi subtelnymi powiązaniami z pieśnią i tańcem) i futuryzm muzyki, niewykluczającej Mahlera, Davida Sylviana, Ravela czy Penguin Cafe Orchestra. Rodzaj new age muzyki akademickiej, balansującej na cienkiej linie, z jednej strony ponad spadkobiercami barokowych kompozytorów takich jak Jean-Baptiste Lully, z drugiej nad fanami Sufjana Stevensa. Czyż nie jest to kuriozalna mikstura?
Miksując instrumenty akustyczne i elektronikę, z budzącą dreszcze lekkością i intensywną pulsacją, Jean- Philippe Goude odkrywa wspaniałą, obalającą gatunkowe granice muzykę.
Tej muzyki należy słuchać i trzeba ją widzieć.
Jego płyty to wyjątkowy przykład muzyki, przemawiającej zarówno do fanów muzyki barokowej, jak i tych zainspirowanych duchowo minimalizmem Moondoga i Phillipa Glassa, tych, których frapuje Gabriel Fauré i tych, których uwiodły elegie Roberta Wyatta i fantazje Erika Satie. Wreszcie tych, którzy są najbardziej żarliwymi wyznawcami muzyki Arvo Pärt'a.

utwory:
JEAN-PHILIPPE GOUDE - De anima
[1992/2010 CD - IDA063]

01. Caracteres-Pavane
02. Petite ouverture (pour piano, bois et cordes)
03. Allemande
04. Triptyque
05. Elégie (sur les noms de Jean et Cécile Goude)
06. Pendule
07. Caracteres-Gaillarde
08. Duo (pour violon et piano)
09. Intermede (pour piano, bois et cordes)
10. Libera me
11. Figures
12. De anima
13. Salve Regina
14. Ornamento (reprise)
15. Final (adagietto pour violon et cordes)


JEAN-PHILIPPE GOUDE - AINSI DE NOUS
[1994/2010]

01. Sic transit gloria mundi
02. Spero lucem
03. Haute-danse
04. L'échappée
05. La lurette
06. Se départir
07. Ainsi de nous / mélancholia
08. Pastorale
09. Ainsi de nous / attente
10. Une éternelle nuit
11. Post tenebras
12. Picarde

wydano: 2010-01-18
more info: www.icidailleurs.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: