Categories

Viento Rojo


  • Code: INT3512
  • Manufacturer: Intuition (DE)
  • Manufacturer's code: 750447351226
  • Price: 55.80 zł
  • Tell a friend

Piosenka Artystyczna
premiera polska:
2000-01-20,
Wydawnicto Audiofilskie

kontynent: Ameryka Południowa
kraj: Argentina
opakowanie: plastikowe etui
opis:
Audio; 02/2000, ocena: Ocena: wykonanie: ****1/2; realizacja: ****
'...Okazuje się, że jest Argentynką adorowaną we własnym kraju. Jako córka mobilnego dyplomaty zetknęła się z kulturą muzyczną wielu krajów. Ten komplet materiałów pochodzi z drugiej sesji, na której akompaniuje jej Bill Frisell. Okazał się on być nadal wymarzonym akompaniatorem a także współautorem kilku pięknych utworów. Słowiczo czysty głos Gabrieli i świetliste brzmienie gitary Frisella wspaniale się uzupełniają, a dyskretna praca sekcji smyczkowej stanowi idealne tło dla pełnych melancholii piosenek - perełek...' Cezary Gumiński

Kopfhorer; 1999-11
'...Na płycie "Viento Rojo" (czerwony wiatr) współpraca Gabrieli i Billa Frisella jest jeszcze bardziej intensywna niż na poprzedniej płycie. Frisell, ikona współczesnego jazzu jest nie tylko współautorem pięciu nowych i pięciu starszych kompozycji, lecz również aranżerem całej płyty, Kto pamięta jedną z ostatnich produkcji Frisell, płytę "Nashville", ten potraktuje album "Viento Rojo" jako jego konsekwentną i co ważniejsze udaną kontynuacją. Rezygnacja z instrumentów perkusyjnych nadane albumowi łagodną poświatę. Gitary, skrzypce. wiolonczela i kontrabas oraz naturalny głos Gabrieli pobudzą wszystkie zmysły...'

Machina; 2000-04, ocena: muzyka ****, realizacja ****
"...Jako córka argentyńskiego dyplomaty nasiąknęła folklorem różnych części świata.Od lat otacza ją kult w rodzinnym kraju, ale światowym sukcesem okazały się dopiero ostatnie albumy nagranez udziałem Billa Frisela. Kunszt akompaniatorki gitarzysty sięgnął tu zenitu. Słowiczo czysty głos Gabrieli Bajecznie lekka gitara pasują do siebie jak para najwierniejszych kochanków. Na pierwszym krążku zaznaczyli subtelnie swoją obecność - akordeonista, skrzypek, basista perkusista, na drugim - tercet smyczkowy. Frisell uzupełnił wybór piosenek Gabrieli kilkoma znanymi cackami. Kompakty są warte bardzo wysokich rekomendacji?"

Hi Fi i Muzyka; 1999-12, ocena: muzyka*****,dźwięk*****
"...Gabriela pochodzi z dalekiej Argentyny śpiewa po hiszpańsku i tworzy czarodziejską muzykę, którą trudno do czegokolwiek przyrównać. Jej twórczość można by określić jako wyrafinowaną piosenkę poetycką. Jednak tak naprawdę nie ma możliwości, aby używając przelanego na papier słownictwa, choćby w minimalnym stopniu opisać wrażenia jakie towarzyszą odsłuchowi płyty "Viento Rojo"
Gabriela to przede wszystkim głos, o którym jednak nie można powiedzieć, że jest niebiańsko piękny. Jest w nim trochę brudu, zmęczenia i melancholii. Jest to głos kobiety dojrzałej, wiedzącej doskonale czym jest życie. Jej melodyjny i wielce oryginalny sposób śpiewania kojarzyć się może z argentyńskim tangiem, portugalskim fado, ale i z knajpianą "szemraną" balladą.
Gabriela ma również szczęście do znakomitych współpracowników. Na "Viento Rojo" towarzyszą jej muzycy obsługujący instrumenty smyczkowe o niemiecko brzmiących nazwiskach oraz fenomenalny gitarzysta Bill Frisell. Jest on tutaj nie tylko akompaniatorem, ale też współkompozytorem i autorem niesamowitych aranżacji. Stworzył urocze tło, składające się z plam dźwiękowych przetykanych ujmującymi solami gitary. Zaskakujące jest niemal nadnaturalne porozumienie między Argentynką a tym wybitnym instrumentalistą. No ale chyba nie ma żadnej formuły, której nie rozumiałby Bill Frisell.
Intuition nie reklamuje się jako wytwórnia audiofilska, ale większość audiofilów za taką ją uważa. "Viento Rojo" to kolejny przykład z katalogu świadczący o tym, że Intuition Recordings to synonim znakomitego brzmienia.
Gabriela jest wykonawczynią, która przy pierwszym kontakcie albo bezgranicznie zachwyca, albo zostaje natychmiast odrzucona. Ja należę do tych zachwyconych i szczerze wierzę, że podobnie oczarowanych osobników znajdzie się wkrótce znacznie więcej?" [Robert Pliszka]

muzycy:
Bill Frisell
wydano: 1999
more info: www.intuition-music.com
więcej

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: