Categories

Flutistry


  • Code: 1201642
  • Manufacturer: Black Saint (I)
  • Manufacturer's code: 0027312016420
  • Price: 62.99 zł
  • Tell a friend

Soul Jazz / AACM / Avant Jazz
premiera polska:
2007-04-11
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: plastikowe etui
opis:
Jazz Forum:
'...Po przesłuchaniu 'Flutistry' odniosłem wrażenie, że nagrane tu kompozycje układają się w jeden utwór - po prostu przepisaną po Ellingtonowsku wersję 'Zeitmasse'. Taką wersję, w której uwzględniono partie ad libitum dla specjalnie dobranych wykonawców, jak czynił to Duke z myślą o Harrym Carneyu czy Russellu Procope, wybitnych solistach swojej orkiestry. Co więcej, wersję wzbogaconą o harmoniczne brzmienia fletu odkryte przez Rolanda Kirka i Toru Takemitsu, gdy ten pierwszy poszukiwał soundu podobnego do harmonicznego śpiewu gospel, zaś drugi - wybitny kompozytor japoński - eksperymentował z artykulacją stosowaną w grze na shakuhachi, japońskiej odmianie fletu prostego.
Newton i Threadgill są głównymi solistami na tej płycie. Pierwszy koncentruje się na brzmieniu, kolorystyce i artykulacji, zaś drugi pozostaje mistrzem konstruowania jazzowej frazy w grze na flecie.
Recenzowany krążek jest dla mnie kamieniem milowym w historii jazzu. Przypomnijmy, że James Newton to wirtuoz fletu, od kilkunastu lat zajmujący pierwsze miejsce w kategorii tego instrumentu w obu ankietach 'Down Beatu', krytyków i czytelników. W swych kompozycjach nawiązuje do doświadczeń trzeciego nurtu z przełomu lat 50. i 60. Henry Threadgill jest wybitnym multiinstrumentalistą, ex-członkiem Association for the Advancement of Creative Musicians, prowadził trio Air i znany jest z utworów o oryginalnej instrumentacji, w tym na nonet fletowy...'
[Adam Obtułowicz]
cała recenzja: www.diapazon.pl

muzycy:
Pedro Eustache, flute, alto flute, bass flute, piccolo
Melecio Magdaluyo, flute, alto flute
James Newton, flute, alto flute, bass flute
Henry Threadgill, flute, bass flute

utwory:
1. TBA
2. Intersection
3. Luap Nosebor
4. Hymn to Wright Reverend
5. Paseo del Mar
6. Figwig

wydano: 1997
nagrano: 1997
more info: www.blacksaint.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: