Categories

Conversations Vol. 1 [Vinyl 1LP]


  • Code: 5838LP
  • Manufacturer: 577 Records (USA)
  • Price: 104.99 zł
  • Tell a friend

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2020-09-18
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: kartonowe etui
opis:

multikulti.com - ocena * * * * *:
W Europie pozostaje raczej mało znany, w USA za to ma opinię muzyka piekielnie kreatywnego. Z Davidem S. Ware'm, z którym znał się od wczesnych lat 70-tych, kiedy to razem z drummerem Markiem Edwardsem tworzyli trio Apogee, nagrał kilka wspaniałych płyt ("Birth Of A Being", "Live at Jazzfestival Saalfelden" i "Planetary Unknown"). Do tego blisko dziesięć płyt z Williamem Parkerem, kilka własnych zespołów jak Digital Primitives z Assifem Tsaharem i Chadem Taylorem, Triptych Myth z Tomem Abbsem i Chadem Taylorem i Cooper-Moore Trio z Brianem Price'm i Pascalem Niggenkemperem. Cooper-Moore to także konstruktor instrumentów, jak diddley-bo (trzystrunowe, bezprogowe banjo), podobna do ksylofonu - ashimba, czy też twanger - dwustrunowa, bezprogowa lutnia. W 2017 otrzymał coroczną nagrodę dla wielkiej osobowości jazzowej na najważniejszym amerykańskim festiwalu jazzowym - Vision Festival 2017 (Lifetime Achievement Award). Jeśli szukać dzisiaj następców Cecila Taylora i Dona Pullena, to właśnie Cooper-Moore ma w rękach najważniejsze atuty.

Nowojorski saksofonista Stephen Gauci, ma na swoim koncie osiem autorskich albumów. Oto lista współpracowników - William Parker, George Garzone, Sabir Mateen, Tony Malaby, James Emory, Ben Allison, Marc Helias, Matt Maneri, Roy Campbell Jr., Daniel Carter, Steve Swell, Adam Lane, Joe Morris, Mike Bisio, Jay Rosen, Lou Grassi, Kris Davis, Whit Dickey, Nate Wooley, Tim Daisy, Dave Rempis i Graham Haynes. Na Brooklynie, gdzie mieszka prowadzi unikalny projekt "Bushwick Improvised Music Series", w ramach którego organizuje w każdy poniedziałek koncerty ze swoim kwartetem lub z zaproszonymi gośćmi.

"Conversations Vol. 1" to sześć porywających improwizacji, cztery na stronie pierwszej, dwie na drugiej. To królestwo muzyki, której fundamentem jest szczerość, autentyczność i wiarygodność!

Pianista Cooper-Moore, z charakterystyczną dla siebie mieszanką elegancji i furii prowadzi słuchacza w rejony swobodnej improwizacji. Saksofonista Stephen Gauci, ze swoim surowym i drapieżnym brzmieniem rozrywa misterne wzory fortepianu Cooper-Moore'a.
W poczuciu absolutnej swobody, Cooper-Moore i Gauci konstruują swoją opowieść, która czasami staje się opowieścią wspólną, czasami dwoma zazębiającymi się opowieściami.
Surowe piękno ich wspólnej muzyki tkwi w prostym, i bezkompromisowym zarazem przekazie, będącym istotą free-jazzu, tego ukształtowanego przez Alberta Aylera, Johna Coltrane’a czy Cecila Taylora.
Po prostu piękna płyta!
autor: MAd
Copyright © 1996-2020 Multikulti Project. All rights reserved

muzycy:
Stephen Gauci - Tenor Saxophone
Cooper-Moore - Piano

utwory:
A1. Improvisation One
A2. Improvisation Two
A3. Improvisation Three
A4. Improvisation Four video
B1. Improvisation Five
B2. Improvisation Six

wydano: June 5th, 2020
nagrano: Recorded on October 29th, 2019, by Jeremy Loucas at Sear Sound, New York City

more info: www.577records.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: