Categories

Cirklar


  • Code: SKP91572
  • Manufacturer: Skip (DE)
  • Manufacturer's code: 4037688915728
  • Price: 58.99 zł
  • Tell a friend

Player


Modern Jazz / Pianistyka Jazzowa
premiera polska:
2017-08-31,
Wydawnicto Audiofilskie

kontynent: Europa
kraj: Szwecja
opakowanie: digipackowe etui
opis:

Opis Wydawcy:
Fenomen ostatnich lat! Tingvall Trio swoją muzyką przetarło sobie ścieżkę wprost na szczyt europejskich zespołów jazzowych. Grupa, która nie boi się grać jazz, buduje kontakty za pomocą środków zbliżonych do muzyki popowej. W rezultacie, Tingvall Trio zdobywa dla jazzu całkowicie nowych słuchaczy, którzy lubują się w zmysłowych melodiach zespołu.

Nowa studyjna płyta ‘Cirklar’, będąca kontynuacją wielokrotnie nagradzanych płyt ‘Skagerrak’, ‘Norr’, ‘Vattensaga’, ‘Vagen’ i ‘Beat’ już dostępna na trzech nośnikach:
CD, Vinyl 1LP 180 gram i Limited-Edition-Box-Set.

Tingvall Trio zostało założone w 2003 roku przez szwedzkiego pianistę i kompozytora Martina Tingvalla. Tworząc kompozycje o niemal „filmowej” strukturze, Martin Tingvall odwołuje się do wodnego żywiołu, który fascynuje swą magią i pierwotna siłą. Spędza część roku nad szwedzkim morzem i jeziorami.
Sam określa muzykę swojego zespołu jako syntezę wpływów jazzowych, folkowych, muzyki klubowej i klasycznej. Mówi o niej: "skandynawski jazz z kubańskimi smaczkami i rockową pozą".
Martin Tingvall legitymujący się szwedzkim paszportem jest muzycznym kosmopolitą, jego zespół ma też międzynarodowy charakter. Początki jego kariery wiążą się ze słynną hamburską dzielnicą rozrywki Sankt Pauli, tą samą, która przyniosła rozgłos The Beatles. Tam Martin poznał kubańskiego kontrabasistę Omara Rodrigueza Calvo oraz niemieckiego perkusistę Juergena Spiegela.

Wyraźne linie melodyczne, inspiracje kubańskie czy elementy szwedzkich pieśni ludowych - to wszystko sprawia, że ich muzyka brzmi świeżo mimo wyraźnej nuty melancholii.
Ich debiutancki album, wydany w 2006 roku – „Skagerrak”, pozwolił im wyrosnąć ponad jazzową scenę w Hamburgu, a wraz z kolejną płytą, wydaną w 2007 – „Norr”, wspięli się na szczyty. Przełom na rynku światowym przyniósł w końcu album z 2009 roku – „Vattensaga”, a najnowsze wydawnictwo „Vägen” umacnia ich pozycję jako jednego z topowych zespołów jazzowych w Europie. W ciągu ostatnich lat Tingvall Trio zachwycało tłumy uznanych festiwali i klubów.

Trio było niejednokrotnie porównywane do legendarnego E.S.T. ze względu na nieokiełznaną energię i klarowność swojej muzyki, jednak jego głównym i najważniejszym walorem jest zapierająca dech w piersiach praca zespołowa, w której pianista Martin Tigvall, wspólnie z niepowstrzymaną sekcją rytmiczną, raz po raz wyrusza w szaloną podróż między poezją, a imprezą. „Dysponując dobrze naoliwionym silnikiem jak z Ferrari w Formule Jeden” (Finance Week), Martin Tingvall odpowiada za wszystkie kompozycje tria. Melodie tak piękne, że trudno byłoby im zaufać, jeśli nie byłyby tak rozbrajająco autentyczne, przeplatają się z wybuchowymi wystrzałami energii, w którym radośnie miesza się jazz i rock. W przeciwieństwie do EST, czynnikiem wyróżniającym zespół jest fakt, że TT korzysta wyłącznie z akustycznych środków do tworzenia własnego, charakterystycznego brzmienia. Muzyka Tingvall Trio niemal natychmiast wytwarza obrazy, niezależnie od tego, czy jest to skandynawski krajobraz spowity we mgle, fale rozbijające się w czasie surfingu czy realistyczne postacie.

Dyskografia zespołu liczy sześć płyt studyjnych i jeden album koncerowy. Zespół odbywa obecnie wielomiesięczną światową trasę promującą nowy album ‘Cirklar’.

jazz.pl:
Sensacją ostatnich lat jest Tingvall Trio, formacja która swoją muzyką i postrzeganiem jazzu wspaniale nawiązała do kultowego E.S.T. trio, amerykańskiego Bad Plus trio oraz fortepianowych wirtuozów, którzy najczęściej skrywają się za popularnym dzisiaj idiomem „scandinavian jazz-piano style”. To już nie tylko solowe sukcesy Esbjörna Svenssona , Ethana Iversona, Bugge Wesseltofta, Vijay Iyera, Leszka Możdzera, Iiro Rantali oraz Ketila Bjornstada, ale klasyka nowoczesnego, współczesnego jazzu pianisty Martina Tingvalla i jego znakomitego trio (kontrabasista Omar Rodriguez Calvo oraz perkusista Jürgen Spiegel).

Tingvall Trio swoją muzyką błyskawicznie przebiła się do elity europejskich zespołów jazzowych. Grupa, która nie boi się grać jazz, buduje kontakty za pomocą środków zbliżonych do muzyki popowej oraz klasycznej. Może właśnie dlatego Tingvall Trio zdobywa dla jazzu całkowicie nowych słuchaczy, którzy lubują się w zmysłowych melodiach i jazzowych skojarzeniach zespołu. Podobieństwo do E.S.T. polega na niezwykłym zgraniu muzyków oraz upodobanie do patrzenia na muzykę z różnych perspektyw i przez pryzmat kultury narodów, których są reprezentantami. Charakterystyczne utwory, dzięki częstym zmianom tempa oraz niesamowitej ekspresji muzyków, wydają się składać z kilku niemal niezależnych części, a jednocześnie porywać słuchacza coraz głębiej w swój nurt. Każdy utwór to historia zapisana muzyką i jednocześnie rozdział opowieści. Nowa, studyjna płyta „ Cirklar „ jest kontynuacją wielokrotnie nagradzanych, wcześniejszych płyt („Skagerrak”, „Norr”, „Vattensaga”, „Vagen” i „Beat”).

Tingvall Trio zostało założone w 2003 roku przez szwedzkiego pianistę i kompozytora Martina Tingvalla. Tworząc kompozycje o niemal “filmowej” strukturze, Martin Tingvall odwołuje się do wodnego żywiołu, który fascynuje swą magią i pierwotna siłą. Sam określa muzykę swojego zespołu jako syntezę wpływów jazzowych, folkowych, muzyki klubowej i klasycznej. Mówi o niej: “skandynawski jazz z kubańskimi smaczkami i rockową pozą”. Martin Tingvall legitymujący się szwedzkim paszportem jest muzycznym kosmopolitą, jego zespół ma też międzynarodowy charakter. Początki jego kariery wiążą się ze słynną hamburską dzielnicą rozrywki Sankt Pauli, tą samą, która przyniosła rozgłos The Beatles. Tam Martin poznał kubańskiego kontrabasistę Omara Rodrigueza Calvo oraz niemieckiego perkusistę Jürgena Spiegela. Ich debiutancki album, wydany w 2006 roku, ”Skagerrak“, pozwolił zaistnieć na lokalnym rynku, by wraz z kolejną płytą ( “Norr”) stali się europejską sensacją. Przełomowymi dla trio były jednak albumy “Vattensaga” oraz “Vägen” wzmacniające pozycję Trio, jako jednego z najważniejszych zespołów jazzowych w Europie. Koncerty Tingvall Trio są także mistycznymi wydarzeniami artystycznymi oraz doskonałą formułą autentyzmu dla muzyki i brzmienia trio. Wyraźne linie melodyczne, inspiracje kubańskie czy elementy szwedzkich pieśni ludowych – to wszystko sprawia, że muzyka Trio brzmi świeżo, odkrywczo i posiada spory ładunek ekspresji oraz skandynawskiej melancholii.

Tingvall Trio zalicza się dzisiaj do niewielu zespołów, które w krótkim czasie stały się awangardą gatunku krajowej i międzynarodowej sceny jazzowej. Zespół został uznany za najlepszą grupę roku zdobywał pierwsze miejsce na German Jazz Charts oraz został laureatem m.in. prestiżowych Echo Jazz 2010/Best Ensemble Of The Year , Echo Jazz 2012/Best Ensemble Of The Year, Echo Jazz 2012/Best Live Act Of The Year, HANS Award 2011.
autor: Dionizy Piątkowski


Audio – Ocena: wykonanie * * * */ nagranie * * * *:
Tingvall Trio, jeden z najciekawszych zespołów na europejskiej scenie jazzowej, tworzą Szwed, Niemiec i Kubańczyk. Zespół powstał w 2003 r. w Hamburgu, a pierwsze koncerty muzycy dali w rozrywkowej dzielnicy Sankt Pauli, gdzie niegdyś zaczynali karierę The Beatles.

Tu szwedzki pianista Martin Tingvall poznał kubańskiego kontrabasistę Rodrigueza Calvo i niemieckiego perkusistę Jurgena Spiegela. Ich muzyka kojarzy się z tą, jaką wykonywało szwedzkie trio e.s.t. i to nie tylko dlatego, że w obu pierwszoplanową rolę gra pianista ze Szwecji.

Tak jak poprzednie nagradzane płyty Tingvall Trio, nowy album "Cirklar", zawiera kompozycje lidera, który tym razem otworzył nowe możliwości grupowej improwizacji dla całego tria. Wydaje się, że to muzyka prowadzi wrażliwych wirtuozów przez odkrywane razem ze słuchaczami obszary jazzowej harmonii, a muzycy poddają się jej magii.

Kompozycje Tingvalla mają w sobie melodyjność skandynawskich piosenek ludowych z odrobiną nostalgii. Basowy akompaniament jest gorący jak ulica w Havanie, a perkusja ma rockową ekspresję, którą jednak Spiegel potrafi okiełznać sięgając po szczoteczki i subtelnie muskać czynele, kiedy tylko zachodzi taka potrzeba.

"Cirklar" ma świeżość zerwanego z drzewa jabłka, jego słodycz z delikatną kwaśną nutą. Dla zaciekawienia.
autor: Marek Dusza

Editor's Info:
To claim that the world has plenty of Jazz piano trios on hand is no exaggeration: in recent years the basic classic combo has been experiencing a resounding revival. Yet a searching look among the trios on tour for the essence of this ‘movement’ – when it all comes down to audience acceptance and an unmistakeable sound all its own – the Tingvall Trio from Hamburg stands out on an international scale. With concerts in more than 30 countries, a full measure of accolades including the ECHO JAZZ as “Ensemble of the Year” and “Live Act of the Year”, Jazz awards in gold for each of the trio’s studio albums, No. 1 on the Jazz charts and even high rankings on the Pop charts, their popularity has attained a level usually marked by current Pop bands. Though occasionally branded in Germany as a stigma by those purportedly ‘in the know’, this kind of success tows a beeline path to the listening public. Only recently Tingvall Trio was accorded the honor to play two trial concerts to test the acoustics at the newly inaugurated Elbphilharmonie concert hall. Appearances in 2017 will follow.

Three years after the successful CD entitled “Beat”, listeners’ long-awaited long-player “Cirklar” is ready to be released. Martin Tingvall, pianist, hymnwriter and the man who gave the band its name, comments on the new compositions: “The songs always kick things off for us. With this album I’ve tried to compose in a way that points out new directions to us. We’re testing new forms of expression, but at the same time we naturally want to be recognized as the Tingvall Trio. This time the music is clearly the boss, not the trio.” However the songs may sound as Martin Tingvall pens them – certainty doesn’t emerge until the end of the day when Omar Rodriguez Calvo (double bass) and Jürgen Spiegel (drums) join him in approaching a new composition. Each piece a struggle, a game, a drama that revolves in circles (“Cirklar”) until it’s ‘done’. The guiding lines: the stories that life presents us with and the very personal, very different perception of what has been experienced, depending on the person’s phase in life. Martin Tingvall: One of the pieces on the new album is called “Bumerang”. A song that begins with mighty drumbeats and drives ahead, followed by a musical phrase repeatedly ‘cast’ toward the listener like surf against the shore before finally vanishing. Playing with no end, music going full circuit. “Sometimes the contradictions in perceiving time seem so strange to me,” Tingvall establishes. “My parent’s generation is getting old now. Their clocks tick to a completely different rhythm. In contrast to my hectic everday life, to me it’s like it’s almost unreal.” A perception found in the ballad “Evighetsmaskinen” (‘Eternity Machine’). Not at all typical of the trio, a song comprised of nearly meditative sounds and rhythms that appears to lead straight into eternity. As for “Karusellen”, “Det Gröna Hotellet” and “Skansk Blues”, despite the many spots on this album where the trio’s new sounds are going to surprise listeners: when push comes to shove, distinctively Tingvall.

“Cirklar” might turn out to be the musically most diversified album to date. As early as this summer fans can let themselves be delighted by the new program at festival appearances such as Jazz Baltica, Kulturzelt Kassel or Palatia Jazz before the trio commences an extended tour across quite a few countries. The Netherlands, France, Austria, Switzerland, Poland, Italy and of course Germany are already scheduled.

muzycy:
Martin Tingvall: piano
Jürgen Spiegel: Drums
Omar Rodriguez Calvo: Double Bass

utwory:
1. Evighetsmaskinen 4:48
2. Bumerang 5:20
3. Vulkanen 4:49
4. Bland Molnen 5:44
5. Skansk Blues 3:43
6. Cirklar 4:17
7. Sjuan 3:34
8. Det Gröna Hotellet 3:44
9. Tidlös 3:22
10. Psalm 4:34
11. Karusellen 4:15
12. Elis Visa 4:36

total time - 52:52
wydano: 2016-08-04
more info: www.skiprecords.com
more info2: tingvall-trio.de

Beat
58.99 zł
Vagen
58.99 zł
Norr
58.99 zł
Skagerrak
58.99 zł
Vattensaga
58.99 zł
En ny dag
58.99 zł
Distance
58.99 zł
Falling Crystals
58.99 zł
One
41.99 zł
Seascapes
58.99 zł
Atlantic
41.99 zł
Eva
58.99 zł
Artur Tuźnik Trio
41.99 zł
Tage
37.99 zł
The Koln Concert
63.99 zł
Breathe Out
58.99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: