Categories

Brooklyn Eye


  • Code: ORIGIN82806
  • Manufacturer: Origin Records (USA)
  • Price: 53.99 zł
  • Tell a friend

Modern Jazz / Indie Jazz
premiera polska:
2020-09-18
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: digipackowe etui

Opis wydawcy:
Joachim Mencel, uznany polski pianista, kompozytor, główny propagator nowoczesnego jazzu wykonywanego na lirze korbowej (vielle à roue) ma niezwykle bogaty dorobek. Komponował m.in. muzykę filmową, dla orkiestr i baletu, koncertował ze swoimi projektami jazzowymi i występował z legendarnymi muzykami, takimi jak Lee Konitz, Dino Saluzzi, Richard Galliano, Dave Liebman, Eddie Henderson, Charlie Mariano i wielu innych. Choć ma już za sobą doświadczenie występów w Ameryce, m.in. będąc uczestnikiem Monk Piano Competition w 1989 roku, „Brooklyn Eye” jest realizacją jego marzenia wykutego w młodości za żelazną kurtyną. Tworzenie kompozycji opartych na kulturze, postaciach muzyków, harmoniach i emocjach Ameryki, a następnie nagrywanie ich w Nowym Jorku z kilkoma wybitnymi improwizatorami, których muzyka inspirowała go od lat (są to gitarzysta Steve Cardenas, basista Scott Colley i perkusista Rudy Royston) doprowadziło do kreacji „Brooklyn Eye” jako - jak to określa Mencel - „symbolicznego, idyllicznego miejsca, w którym spełniają się marzenia”. Sesji, rejestrowanej dzień po spaleniu katedry Notre Dame w Paryżu, towarzyszyła namacalna melancholia, nadając kolejny wymiar temu kluczowemu doświadczeniu w życiu muzycznym Mencla.

„Przede wszystkim… frazy Joachima… mają ten piosenkowy urok, który dostępny jest jedynie największym spośród pianistów. ”
Paweł Baranowski, Diapazon (Polska)

Liner notes:
Płyta „Brooklyn Eye” jest realizacją marzenia, aby nagrać płytę inspirowaną Ameryką i aby zrobić to w Nowym Jorku, wspólnie z muzykami amerykańskimi. Repertuar płyty składa się wyłącznie z moich kompozycji. Wszystkie nawiązują do przeżyć związanych z amerykańską muzyką i kulturą, inspirowane są również moimi podróżami po USA i wszelkimi impresjami oraz inspiracjami związanymi z amerykańskim sposobem życia. Część utworów powstała dawno temu i grałem je w zupełnie innych opracowaniach, a niektóre napisałem specjalnie na tą sesję i wykonałem je po raz pierwszy w studio. Niektóre utwory wykonuję na fortepianie, a inne na lirze korbowej. Lira w jazzie to precedens. W Polsce ten instrument po wielu latach zapomnienia wraca do łask przeważnie w wykonawstwie muzyki dawnej czy ludowej. Ja natomiast staram się znaleźć dla niego zupełnie nowe zastosowania. Próbuję znaleźć jego jazzowy głos i brzmienie. Największą inspiracją w tych poszukiwaniach jest dla mnie muzyka wspaniałego krakowskiego kompozytora i skrzypka Zbigniewa Seiferta. Sam zresztą kiedyś grałem na skrzypcach i po latach zacząłem tęsknić do możliwości modulowania dźwięku w trakcie jego trwania oraz do grania w stroju nietemperowanym. Takie możliwości daje mi lira. Na płycie gram na niej zarówno tematy utworów jak i improwizacje, a także akompaniamenty. Wyjątkowym momentem płyty jest utwór „Photosynthesis” zagrany tylko w duecie liry z gitarą. W połączeniu tych dwóch instrumentów udało się uzyskać niespotykane, bardzo oryginalne brzmienie. Skład mojego zespołu to również zestaw marzeń, to wspaniali muzycy. Słucham i podziwiam ich muzykę, i zespoły, w których grają od wielu lat.
W pierwszym dniu naszej sesji nagraniowej Rudy Royston zawiadomił nas o pożarze w katedrze Notre Dame w Paryżu. Z jednej strony musieliśmy utrzymać potrzebną koncentrację by grać jak najlepiej, ale pomiędzy utworami oglądaliśmy zdjęcia z Paryża i wszyscy byliśmy bardzo przejęci rozgrywającym się tam dramatem. To doświadczenie przemijania z pewnością miało wpływ na muzykę, którą zarejestrowaliśmy.
Joachim Mencel

Editor's info:
Celebrated Polish pianist, composer, lyricist, and a foremost proponent of modern jazz on the hurdy-gurdy (vielle a roue), Joachim Mencel has a wide-ranging career composing for film, orchestras and ballet, touring with his jazz projects, or appearances with giants such as Lee Konitz, Dino Saluzzi, Richard Galliano, Dave Liebman, Eddie Henderson, Charlie Mariano, and many others. Though he's experienced performing in America before, including being a part of the Monk Piano Competition in 1989, "Brooklyn Eye" is the realization of a dream forged in his youth behind the iron curtain. Recording compositions that were informed by the culture, musicians, harmonies and feelings of America, and then to record in New York City with several vital improvisors whose music has inspired him for years - guitarist Steve Cardenas, bassist Scott Colley and drummer Rudy Royston - Mencel terms Brooklyn Eye, "a symbolic, idyllic place where dreams come true." Recorded the day after Notre Dame Cathedral burned in Paris, a palpable melancholy presided over the session, adding further dimension to this pivotal experience in Mencel's musical life.

"Above all...Joachim's phrases...have this melodious charm, which is available to only the greatest of pianists."- Paweł Baranowski, Diapazon (Poland)

muzycy:
Joachim Mencel – piano and hurdy-gurdy
Steve Cardenas – guitar
Scott Colley – bass
Rudy Royston – drums

utwory:
1. I'm Yo Man
2. The Things
3. Two Pieces with Beatrice
4. Full Immersion
5. Photosythesis
6. Arrowsic
7. Come Holy Spirit
8. Psalm 88
9. The Last of the Mohicans
10. Pelican

wydano: 2020-09-18
nagrano: Recorded by Aaron Nevezie at Bunker Studio, Brooklyn, New York, on April 15-16, 2019.

more info: www.originarts.com
more info2: www.joachimmencel.com
Artur Tuźnik Trio
41.99 zł
Atlantic
41.99 zł
Cokolwiek
41.99 zł
Floating Bridges
41.99 zł
BlackBird
37.99 zł
Jazz Energy
37.99 zł
The Good Spirits
59.99 zł
Tage
37.99 zł
Notice That Moment
59.99 zł
Coherence
37.99 zł
Artisena
39.99 zł
Affinity
37.99 zł
Sing cuckoo
41.99 zł
Contemplation
35.99 zł
Seven Lines
41.99 zł
Migration
54.99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: