Categories

Blues For Montmartre [DVD Video]


  • Code: AWE0412E
  • Manufacturer: Another World Entertainment ApS
  • Manufacturer's code: 5709498210773
  • Price: 66.99 zł
  • Tell a friend

Straightahead / Mainstream Jazz
premiera polska:
2012-12-17
opakowanie: plastikowe etui
opis:

multikulti.com
Dokumentalny film w reżyserii Christiana Braada Thomsensa pokazuje barwną historię jazzowego klubu Montmartre, przez wielu uznawanego za centralne jazzowe miejsce na europejskiej mapie przez kilka dekad.
Akcja rozpoczyna się pod koniec lat 50. kiedy to na Dahlerupsgade w Kopenhadze powstaje Jazzhus Montmartre, w 1961 roku klub przenosi się na Regnegade dość szybko z klubu, w którym gra się dixieland przeobraża się w kultowe miejsce, do którego przyjeżdżali najwybitniejsi jazzowi muzycy jak Ben Webster, Stan Getz, Dexter Gordon, Albert Ayler, Roland Kirk, Coleman Hawkins, Cecil Taylor, Archie Shepp, Sonny Rollins, Bill Evans, Keith Jarrett, Don Cherry, Lee Konitz, Stuff Smith, 'Sonny Boy' Williamson, Wayne Sorter, czy Bud Powell.
Wielu z nich zatrzymywało się w Kopenhadze na całe tygodnie, tak było ze Stanem Getzem, Dexterem Gordonem, Budem Powellem czy Benem Websterem. Muzycy ci grali co wieczór w klubie Montmartre, zapraszając do wspólnych występów lokalnych muzyków, tam terminowali Niels-Henning Orsted Pedersen, Mads Vinding, Jesper Lundgaard, Bo Stief, Alex Riel czy Palle Mikkelborg.
Tak tworzyła się legenda miejsca, w którym królował jazz w najbardziej autentycznej, kreatywnej odsłonie.
Film wykorzystuje nagrania koncertowe, dokonywane przez Królewską Telewizję, które dzisiaj tym bardziej są bezcenne, ukazują bowiem muzykę, która mogła powstawać w twórczym związku z zasłuchaną publicznością.
Prawdziwe rarytasy jednak ukryte są pomiędzy koncertami, kiedy to muzycy opowiadają o tamtych latach, wyniszczony przez narkotyki Stan Getz, wzruszający Ben Webster czy porywczy Dexter Gordon, ale także duńscy muzycy jak Alex Riel czy Bo Stief zajmująco snują osobiste opowieści, często odkrywając intymna stronę jazzowego świata.
Fascynujący film, pokazujący miniony już świat, dla którego dzisiaj nie ma już miejsca, prawdziwą ozdobą są świetne telewizyjne rejestracje koncertów Buda Powella, pianisty genialnego.
85 minutowy film z dodatkami, angielska i duńska lista dialogowa, przestrzenny dźwięk dają szansę na kontakt z wyjątkowymi muzykami w naturalnym dla jazzu otoczeniu, nie sal koncertowych, salonów tylko klubu Montmartre w Kopenhadze.
autor: Krzysztof Szamot

total time - 85:00
User reviews Added date
star star star star star wic_ek
13-12-2012

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: