Categories

Quartet (Moscow) 2008


  • Code: LR518
  • Manufacturer: Leo Records (UK)
  • Manufacturer's code: 5024792051823
  • Price: 55.80 zł
  • Tell a friend

Avant jazz
premiera polska:
2009-02-09
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: plastikowe etui
opis:

multikulti.com:
Trio Anthony'ego Braxtona, znane nam choćby z ubiegłorocznego festiwalu w Victoriaville (obok lidera, Taylor Ho Bynum, trąbki przeróżne i Mary Halvorson, gitara), na tegorocznym, czerwcowym koncercie w Moskwie, wzbogacone zostało o subtelne brzmienie fagotu (za co bezpośrednio odpowiedzialna jest niejaka Katherine Young, niechybnie kolejna utalentowana studentka z Wesleyan).
Kompozycja 367B, zwał jak zwał, trwająca ponad 70 minut (oj, duża musiała być tamtejsza klepsydra) plus trzyminutowe encore. Powiedzieliśmy Moskwa, dodajmy, że rzecz działa się at the DOM (gdziekolwiek to jest), u progu tegoż lata.
Z fagotem dramaturgia tej muzyki chwilami nam ciekawie pęcznieje, wszakże pozostając dla mnie zestawem dźwięków, przy której moje członki radośnie wypoczywają (uroda tej muzyki nie jest może zbyt oczywista, ale uznajmy w tym gronie, że bananowe blondynki nie są też szczytem naszych preferencji estetycznych). Warto w tę muzykę zanurzyć uszy, potem bez stresu, czasami na ułamek sekundy od niej odejść, by ze szczerą radością szybko powrócić, bez uszczerbku dla ciągłości przyczynowo-skutkowej. Nie chcę przez to powiedzieć, że to muzyka dla mniej zaawansowanych Braxtonofili, ale naprawdę nie bójmy się jej. Popłyńmy wraz z nią i nie zadawajmy sobie zbędnych pytań.
Przy okazji kolejny asumpt do niekończącej się opowieści o kwartetach Anthony'ego Braxtona i bezwzględnie najświeższe wydawnictwo z muzyką tegoż Pana (rzecz wszak działa się niecałe pół roku temu).
autor: Andrzej Nowak
pełny tekst recenzji dostępny na diapazon.plGazeta Wyborcza-Co Jest Grane; 2009-03-27:
Miłośnikom Anthony'ego Braxtona nigdy nie było łatwo połapać się w pęczniejącej niemal z miesiąca na miesiąc dyskografii mistrza jazzowej awangardy. Nowe rejestracje mieszają się z nagraniami sprzed lat, w dodatku legendarny saksofonista, kompozytor i myśliciel pod postacią jednego albumu wypuszczał ostatnio cztery, osiem czy dziewięć kompaktów. To dawka niełatwej przecież muzyki zdolna nierzadko zrzucić z nóg nawet najbardziej wytrwałych braxtonologów. Z zarejestrowanym w czerwcu 2008 r. w Moskwie koncertem rzecz ma się zupełnie inaczej. Wykonanie "Composition 367b" prezentuje kipiącego pomysłami lidera w wybornym porozumieniu z jego byłymi studentami z Wesleyan University - stosunkowo najlepiej znanym i często wysuwającym się na plan pierwszy Taylorem Ho Bynum (kornet, flugelhorn, trąbki) oraz nieco schowanymi Mary Halvorson na gitarze elektrycznej i Katherine Young na fagocie (!). Braxton nakłada rozmaite barwy ze swej najszerszej palety obejmującej z jednej strony pisk saksofonu sopraninowego, z drugiej chropawe dudnienie klarnetu kontrabasowego. W tle z dźwiękami gitary zlewa się pulsujący elektroniczny podkład. Radość z obcowania z tak eklektycznym brzmieniem i różnorodnością faktur ułatwia rozsupływanie wielowątkowej, zwodniczej "fabuły". Trudno się nie zasłuchać, a w zasłuchaniu trudno się nie zagubić. Siedemdziesiąt minut mija w kwadrans.
autor: Jędrzej Słodkowski


Jazz Forum; 06-07.2009, ocena: * * * *:
Anthony Braxton to postać zupełnie osobna na mapie współczesnego jazzu. Od czterech dekad zgłębia zarówno tajniki improwizacji, muzyki współczesnej, jak i innych dziedzin sztuki oraz idei. Uchodzi za czołowego intelektualistę z kręgu czarnej, jazzowej awangardy i – jak przystało na spadkobiercę myśli krytycznej – zawsze podkreśla emancypacyjny wymiar swej twórczości. W annałach zapisał się jako autor pierwszej płyty na solowy saksofon, „For Alto” z 1968 roku, ale cała jego artystyczna droga pełna jest fascynujących projektów, rozciągających się między żarliwym free improv, wyrafinowanym konceptualizmem, a nawet operą.

Niniejsza płyta zawiera zapis koncertu z Moskwy z zeszłego roku. Braxtonowi towarzyszy nietypowy skład: fagocistka Katherine Young, gitarzystka Mary Halvorson (polecam gorąco wydaną w tym roku płytę jej tria – „Dragon’s Head”) i najlepiej z tego grona znany muzyk, trębacz Taylor Ho Bynum (również mający na koncie wyśmienite autorskie produkcje). Trudno mówić tu o jakimś jednoznacznym podziale na role, ale niejednokrotnie panie, wykorzystując bogatą paletę niestandardowych środków wyrazu, koncentrują się na kreowaniu osobliwych, surowych, utrzymanych w ciemnej tonacji faktur, które stanowią osnowę dla wartkich przebiegów lidera i drapieżnych partii trębacza.

Rzecz ma coś z ducha europejskich eksploracji rozpoczętych w drugiej połowie lat 60. przez projekty pokroju Music Improvisation Company. Nie brak tu wyśmienitych momentów – zwłaszcza gdy zespół raczy nas bardziej stonowanymi, nawet nieco impresyjnymi brzmieniowymi wstęgami, a i w gorętszych punktach programu z uwagą śledzimy wyłaniające się w procesie interakcji soniczne struktury.

Mimo to nie mogę pozbyć się wrażenia, że za dużo tu fragmentów wypełnionych rozwiązaniami, które pomimo oryginalnego instrumentarium oraz niekiedy ciekawych barw, same w sobie nie są w świecie free improv niczym nowym i ani trochę zaskakującym. Co prawda, koncert ma swój nerw, a wytoczony w poprzednim zdaniu zarzut pewnie można by podnieść wobec większości nagrywanych dziś płyt z tej dziedziny.

Jednak od Braxtona – niestrudzonego muzycznego innowatora i szalenie doświadczonego improwizatora oraz Halvorson i Bynuma – artystów o doprawdy dużej wyobraźni i bardzo nowoczesnym języku oczekuję nieco więcej.
autor: Łukasz Iwasiński


Editor's info:
Performed in Moscow on June 29, 2008 with Anthony Braxton on sopranino, soprano, alto saxophone and contrabass clarinet, Taylor Ho Bynum on cornet, flugelhorn, piccolo and bass trumpets, Mary Halvorson on electric guitar and Katherine Young on bassoon, to the ecstatic Russian audience, this is one of the best Mr. Braxtonąs performances ever both in terms of music and quality of recording. If it doesnąt become an all-time classic I shall swallow my tongue.

muzycy:
Anthony Braxton: sopranino, soprano, alto saxophone, contrabass clarinet
Taylor Ho Bynum: cornet, flugelhorn, piccolo trumpet, bass trumpet
Mary Halvorson: electric guitar
Katherine Young: bassoon

utwory:
1. Composition 367A
2. Composition 367B
3. Encore
4. Encore

wydano: 2008-10
more info: www.leorecords.com
The Dorf
55.80 zł
Poem For Malcolm
59.99 zł
Chiasm
59.99 zł
Sunshine
59.99 zł
Emergence
39.99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: