Categories

Szymanowski - Szymański


  • Code: PRKCD084
  • Manufacturer: Śląskie Towarzystwo Muzyczne
  • Manufacturer's code: 5908248979018
  • Price: 29.99 zł
  • Tell a friend

Muzyka Współczesna
premiera polska:
2009-11-04
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: plastikowe etui
opis:

opis wydawcy:
Muzyczna konfrontacja dwóch światów dźwiękowych - na krążku zostały zarejestrowane oba Kwartety smyczkowe Karola Szymanowskiego oraz "doświetlające" je "Dwa utwory na kwartet smyczkowy" Pawła Szymańskiego skomponowane w 1982 roku na zamówienie Ministerstwa Kultury i Sztuki z okazji z okazji 100 rocznicy urodzin Szymanowskiego.
I Kwartet op.37 z 1917 roku nosi jeszcze oznaczenie tonacyjne - C-dur, II Kwartet op.56 napisany w roku 1927 takowego już nie posiada.
Dwa utwory na kwartet smyczkowy Szymańskiego (1982), to ciągłe poszukiwanie…Dur? Moll?

Kwartet AKADEMOS oddał w ręce słuchaczy płytę na najwyższym poziomie artystycznym wzbogacając kanon interpretacji kwartetów Szymanowskiego o idiom łączący męską siłę z kobiecą wrażliwością.
Dopracowana w każdym drobnym szczególe, bogata w wyrafinowane smakowitości, podana na wykwintnej zastawie muzyczna uczta.


KWARTET AKADEMOS został założony w 1997. Swoje umiejętności członkinie zespołu doskonaliły na studiach podyplomowych: Anna Szabelka w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Konstantego Andrzeja Kulki, natomiast pozostałe członkinie kwartetu w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie kameralistyki Marka Mosia.
W 2007 został zaproszony do Carnegie Hall w Nowym Jorku na kurs „The ESQ Workshop: Beethoven Quartets", który był prowadzony przez członków The Emerson String Quartet.

W okresie jedenastu lat działalności artystycznej AKADEMOS wykonał ponad czterysta koncertów w kra ju i zagra nicą, brał udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach i konkursach mu zycznych zdobywając nagrody i wyróżnienia. Koncertował w ośrodkach muzycznych Austrii, Białorusi, Czech, Niemiec, Litwy, Słowacji, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Włoch i USA.

Zespół jest laureatem I nagrody na 16. Concorso Internationale di Esecuzione Musicale "Provincia di Caltanisetta" Musica da Camera" we Włoszech, III nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Beethovena w Hradec (Czechy), nagrody Radia Katowice za najlepsze wykonanie utworu kompozytora śląskiego oraz nagrody PWM na Ogólnopolskim Konkursie Kwartetów Smyczkowych w Katowicach. Otrzymał również stypendium twórcze Ministra Kultury.

Kwartet Akademos brał udział w kilkudziesięciu festiwalach muzycznych m.in: Warszawska Jesień, Central European Festival w Zilinie, Bachfest w Lipsku, Osterfestival Bayreuth i inne. W maju 2007 roku zespół wystąpił dwukrotnie w Carnegie Hall w Nowym Jorku w ramach: Emerson String Quartet Young Artists Concerts.

Repertuar zespołu obejmuje ponad sto pozycji wśród których są arcydzieła kameralistyki XVIII i XIX, klasyka XX wieku oraz dzieła najnowsze. Kwartet ma swoim dorobku liczne prawykonania utworów współczesnych. Często bierze udział projektach interdyscyplinarnych współpracu jąc m.in. ze Śląskim Teatrem Tańca i Orkiestrą Muzyki Nowej.

Akademos realizuje również własne projekty artystyczne. W związku z Rokiem Beethovena zespół przygotował wszystkie kwartety smyczkowe Ludwika Van Beethovena i zaprezentował je w sezonie 2007/2008 ramach cyklu pt. Nie dla Elizy – Beethoven i arcydzieła XX wieku. W 2006 i 2007 roku kwartet był głównym wykonawcą mono gra ficz nych Festiwali arcydzieł kameralistyki. Na I festiwalu w 2006 roku zaprezentował arcydzieła kameralne W.A. Mozarta, w roku 2007 wykonał najwybitniejsze tria i kwartety Ludwika van Beethovena.

Dorobek nagraniowy kwartetu obejmuje liczne rejestracje archiwalne dzieł współczesnych zrealizowane m.in. dla Polskiego Radia oraz płyty CD z dziełami: Beethovena, Szostakowicza, Sznitkego, Szymanowskiego, Szymańskiego i Vivaldiego wydane przez Polskie Radio Katowice, Acte Prealable i mniejsze wydawnictwa.
muzycy:
Kwartet Akademos:
Anna Rechlewicz: I violin
Joanna Cogiel: II violin
Aleksandra Batog: viola
Danuta Sobik-Ptok: cello

utwory:
Karol Szymanowski
I Kwartet smyczkowy C-dur op. 37
1. I Lento assai. Allegro moderato 7'59"
2. II Andantino semplice 5'59"
3. III Vivace 4'33"

Karol Szymanowski
II Kwartet smyczkowy op. 56
1. I Moderato, dolce e tranquillo7'21"
2. II Vivace, scherzando 4'22"
3. III Lento 5'13"

Paweł Szymański
Dwa utwory na kwartet smyczkowy
4. Część I 3'36"
5. Część II 9'31"

total time - 48:31
wydano: 2009-09
more info: www.stm.art.pl

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: