Kategorie

Doktor Filozofii


  • Kod: C081
  • Producent: Self Artist Records
  • Kod producenta: 5903240397006
  • Wykonawca: Michał Przerwa-Tetmajer
  • Nośnik: CD
  • Instrument lidera: guitar
  • Cena: 44,99 zł
  • Poleć produkt

Modern Jazz / Indie Jazz
premiera polska:
2014-05-26
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: digipackowe etui
opis:

opis wydawcy:
„Doktor filozofii” to pierwszy autorski album Michała Przerwy-Tetmajera, gitarzysty kwartetu Jazzpospolita.

Nagrany w kwartecie jazzowym Doktor Filozofii to album akustyczny, wyraźnie nawiązujący do jazzowego idiomu i eksponujący osobowości instrumentalistów. Gitarzyście towarzyszą Jan Smoczyński – fortepian (reżyseria dźwięku), Hubert Zemler – perkusja oraz Michał Jaros – kontrabas.

Do pochodzącego z płyty utworu Ochłap tlenu powstał film, w którym Tetmajer prezentuje choreografię w tańcu współczesnym autorstwa tancerki i choreografki Teatru Tańca Zawirowania Karoliny Kroczak. Premiera internetowa filmu odbyła się 12 maja 2014 r.


axunarts.wordpress.com
(. . .) Płyta utrzymana w dojrzałej jazzowej estetyce to spójna wypowiedź, zachwycająca bogactwem brzmieniowym i wyrazistą dramaturgią.
Wyczucie kompozycji i oryginalne brzmienie gitary Tetmajera, znane z albumów „Almost Splendid” i „Impulse” oraz energetycznych koncertów Jazzpospolitej, zostało wielokrotnie dostrzeżone przez krytyków i słuchaczy. Fanów jego post-rockowych riffów czeka jednak nie lada zaskoczenie. Tym razem, rezygnując z psychodelicznych inspiracji, gitarzysta wraca do jazzowych korzeni. „Doktor filozofii” prezentując gitarzystę w czystej postaci, pozbawionego elektroniki i efektów, pozwala w pełni ocenić jego rozmach, talent kompozycyjny, wirtuozerię i nietuzinkową osobowość artystyczną (. . .)


malgorzataplanik.blogspot.com
(. . .) Album subtelny, pastelowy, może się podobać. Słuchając płyty można puścić wodze wyobraźni gdyż Michał gra niezwykle obrazowo. Pierwszy utwór na płycie nosi tytuł „Pokój Przejściowy”. Zaczyna się od motywu przewodniego po czym następuje klimatyczna solówka Michała. Wyobraziłam sobie , że to Michał wszedł do pustego pokoju i zagrał w nim na gitarze, następnie go opuścił. Znów zabrzmiał motyw przewodni i do pokoju z ciężkim kontrabasem na plecach wszedł następny muzyk Michał Jaros. Zagrał swoją solówkę, zupełnie inną niż ta gitarowa i opuścił pokój. Zabrzmiał motyw przewodni i do pokoju wtarabanił się z fortepianem Jan Smoczyński. Po jego nastrojowej solówce usłyszeliśmy znów motyw przewodni i utwór się zakończył. Tyle moja wyobraźnia. Okazuje się jednak, co wiem z rozmowy z Michałem ,że większość tytułów na krążku to gra słów. Czyli pokój przejściowy można też tłumaczyć jako przeciwieństwo wojny w stosunkach między narodowych. Na dysku utwory o szybszym tempie przeplatają się z wolniejszymi. Te zwykle są dłuższe gdyż stanowią swoiste jam sesion sporo tu improwizacji w których Michał daje kolegom „sobie pograć” nie narzucając cały czas gitary jako głównego instrumentu w utworze. Są to: „Kosmos Mnie Zawsze Niepokoił”, „Ochłap tlenu”, „Dama Biała” i „YZ”.

Jego jazzowe frazy brzmią na płycie niezwykle pastelowo i przyjemnie dla słuchających. Trójka na krążku to temat o niepokojącym tytule „Znak Firmowy porywacza.” Temacik pogodny wręcz zabawny. Oprócz żartobliwej gitary Michała , akompaniamentu kontrabasu i perkusji słychać tu interesujące w swym brzmieniu solo fortepianowe. Następny tytuł to „Astronautka”. Jest to niejako ballada jazzowa obrazująca jakoby lewitacje pośród gwiazd. W utworze „Kioski Zabytkowe” góruje motyw tak mile łaskoczący słuch, że po przesłuchaniu go po raz pierwszy sądziłam, że to jakiś cover ,a to jednakże utwór autorski Michała jak i pozostałe na tym dysku. Siódemka to utwór niespieszny w którym słyszymy temacik na najwyższych strunach gitary który brzmi tak jakby artysta grał na mandolinie. Utwór snuje się sennie jak biała dama w starym zamczysku. Michał twierdzi , że to też gra słów i słuchający może sobie wyobrazić, że to chodzi też o damę białą z gry w szachy. Taki jest również tytuł. „Lewaroryzacja”. Wydaje się niejako że jest napisany z błędem, ale to celowe zamierzenie Michała. Chodzi o to ,że ta lewaroryzacja nie jest taka prawomyślna, ale też trochę „ lewa”. Jest to zarazem przed ostatni numer na nowym albumie, ciepły i relaksowy, choć króciutki. Trwa tylko niewiele ponad cztery minuty choć chętnie słuchało by się go dłużej. Płytę Doktor Filozofii kończy utwór zatytułowany, krótko „YZ”. Może chodzi o to ,że kończy on całość płyty? Nie wiem co on oznacza, ale brzmi tajemniczo i właśnie tą małą tajemnicą kończy się pierwszy ,miejmy nadzieję nie ostatni album solowy Michała Przerwy-Tetmajera. Oceniając go musimy przyznać, że jest niezwykle ciepły, klimatyczny, delikatny w swym brzmieniu. Płyta nastrojowa odrobinę refleksyjna i jest w niej coś urzekającego. Możemy tylko życzyć Michałowi więcej takich nagrań. W moim odczuciu płyta w swej atmosferze podobna jest do muzyki jaką tworzyli Joe Pass z Oskarem Petersonem na przełomie lat 80 i 90. Album Michała ukarze się 26 maja tego roku. Na koniec jako ciekawostkę można by dodać, że Michał związany jest z Tarnowem. Dzieciństwo spędził na wsi Faściszowa natomiast do I.L.O. chodził już w Tarnowie. Także mieszka tu i pracuje, ucząc angielskiego jego matka Magdalena Przerwa-Tetmajer. No tak Michał…Czyżby sławny wnuk sławnego dziadka? Na pewno jeszcze o nim usłyszymy (. . .)


longplayrecenzje.blox.pl
(. . .) 'Doktor Filozofii'' to pierwszy autorski album gitarzysty znanego dotychczas przede wszystkim z formacji Jazzpospolita (m.in. świetny album ''Impulse'', 2012), absolwenta Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz Policealnego Studium Jazzu w Warszawie -Michała Przerwy-Tetmajera (notabene: prawnuka słynnego poety Młodej Polski -Kazimierza Przerwy-Tetmajera). Michałowi, który jest autorem wszystkich 9 instrumentalnych kompozycji wypełniających album, towarzyszą czołowi jazzowi instrumentaliści młodego pokolenia: Jan Smoczyński (fortepian), Michał Jaros (kontrabas) i Hubert Zemler (perkusja).
Autorski debiut młodego gitarzysty ujmuje dojrzałością i swego rodzaju poetyką, zaklętą w nutach kunsztownie ułożonych kompozycji. Zespołowi prowadzonemu przez Tetmajera udało się osiągnąć brzmienie, którego domeną jest swego rodzaju wstrzemięźliwość polegająca z kolei na niezwykle subtelnym sposobie interpretacji i uniesieniach interpretacyjnych tylko w tych fragmentach, gdzie są jak najbardziej uzasadnione.
Fortepian Jana Smoczyńskiego urzeka rozlicznymi motywami, wzbogacając brzmienie kwartetu o swoistą głębię i wrażenie przestrzenności jaką roztacza przed nami zgrabnymi partiami w rodzaju tej jaka pojawia się m.in. w ''Kioskach zabytkowych'' czy ''Lewaroryzacji''.
Piękne, rozbudowane sola kontrabasu Michała Jarosa niejednokrotnie ozdabiają mieniące się pastelowymi barwami kompozycje młodego gitarzysty. Tak jest choćby podczas urokliwej ''Astronautki'' czy pięknej ballady ''YZ'' kończącej cały zbiór.
Poza pełnymi łatwo przyswajalnej melodyki utworami na ''Doktorze Filozofii'' znajdziemy też bardziej złożone i rozbudowane tematy jak pełen improwizowanych dźwięków i progresywnych klimatów, impresyjny motyw ''Ochłap tlenu''.
W klimat płyty doskonale wpasował się też 9-minutowy blues ''Dama biała'', stanowiący tym samym swego rodzaju odskocznię od przestrzennych kompozycji dominujących podczas większości utworów na albumie.
Lekko i zwiewnie brzmi też ''Lewaroryzacja'' ozdobiona świetną pracą perkusji Huberta Zemlera, a piękny motyw ''YZ'' umieszczony na samym końcu płyty, pozostawia słuchacza w klimacie zadumy i kontemplacji.
''Doktor Filozofii'' to płyta niezwykle subtelna i emanująca klimatyczną obrazowością. Jazzowe frazy udało się instrumentalistom połączyć z swego rodzaju refleksyjną poetyką i prowokującymi wyobraźnię pastelowymi motywami. Delikatnie i z wielkim uczuciem malowana muzyka (. . .)

muzycy:
Michał Przerwa-Tetmajer - gitara
Jan Smoczyński - fortepian
Michał Jaros - kontrabas
Hubert Zemler - perkusja

utwory:
1. Pokój przejściowy 5:40
2. Kosmos mnie zawsze niepokoił 5:31
3. Znak firmowy porywacza 3:39
4. Astronautka 4:01
5. Ochłap tlenu 8:05
6. Kioski zabytkowe 415
7. Dama biała 8:53
8. Lewaroryzacja 4:10
9. Yz 5:04

total time - 49:34
wydano: 2014-05-26
more info: www.tetmajer.pl
more info2: tetmajer.pl

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: