Kategorie

Distance


  • Kod: SKP91472
  • Producent: Skip (DE)
  • Kod producenta: 4037688914721
  • Wykonawca: Martin Tingvall
  • Nośnik: CD
  • Cena: 58,99 zł
  • Poleć produkt

Modern Jazz / Pianistyka Jazzowa
premiera polska:
2015-10-02,
Wydawnicto Audiofilskie

kontynent: Europa
kraj: Szwecja
opakowanie: digipackowe etui
opis:

multikulti.com:
Martin Tingvall to bez wątpienia fenomen ostatnich lat!

Jego Tingvall Trio swoją muzyką przetarło sobie ścieżkę wprost na szczyt europejskiego jazzu. Tingvall Trio zdobywa dla jazzu całkowicie nowych słuchaczy, którzy lubują się w zmysłowych melodiach zespołu. Ich debiutancki album, wydany w 2006 roku – „Skagerrak”, pozwolił im wyrosnąć ponad jazzową scenę w Hamburgu, a wraz z kolejną płytą, wydaną w 2007 – „Norr”, wspięli się na szczyty. Przełom na rynku światowym przyniósł w końcu album z 2009 roku – „Vattensaga”, kolejna płyta „Vägen” umocniła ich pozycję, jako jednego z topowych zespołów jazzowych w Europie. A najnowsze wydawnictwo "Beat" sprawiło, że zespół trafił to pierwszej ligi światowego jazzu. W ciągu ostatnich lat Tingvall Trio zachwycało tłumy uznanych festiwali i sal koncertowych.

Po koncercie Tingvall Trio w klubie Pokład w 2009 roku recenzent pisał (. . .) Tingvall muzycznie porusza się w podobnych rejonach, co E.S.T. ale robi to chyba z jeszcze większą lekkością i świeżością, co akurat tym rejonom jazzu wychodzi na jak najlepsze (. . .)

Trio było niejednokrotnie porównywane do legendarnego E.S.T. ze względu na nieokiełznaną energię i klarowność swojej muzyki, jednak jego głównym i najważniejszym walorem jest zapierająca dech w piersiach praca zespołowa, w której pianista Martin Tigvall, wspólnie z niepowstrzymaną sekcją rytmiczną, w której skład wchodzi basista Omar Rodriguez Calvo i perkusista Jürgen Spiegel, raz po raz wyrusza w szaloną podróż między poezją, a imprezą.
„Dysponując dobrze naoliwionym silnikiem jak z Ferrari w Formule Jeden” (Finance Week, RPA), Martin Tingvall odpowiada za wszystkie kompozycje tria. Melodie tak piękne, że trudno byłoby im zaufać, jeśli nie byłyby tak rozbrajająco autentyczne, przeplatają się z wybuchowymi wystrzałami energii, w którym radośnie miesza się jazz i rock. W przeciwieństwie do EST, czynnikiem wyróżniającym zespół jest fakt, że Tingvall Trio korzysta wyłącznie z akustycznych środków do tworzenia własnego, charakterystycznego brzmienia. Muzyka Tingvall Trio niemal natychmiast wytwarza obrazy, niezależnie od tego, czy jest to skandynawski krajobraz spowity we mgle, fale rozbijające się w czasie surfingu czy realistyczne postacie.

Recenzent Audio tak pisał o debiutanckiej solowej płycie pianisty (. . .) Martin Tingvall wydał solowy album "en ny dag", który melodyjnymi tematami może konkurować z solowymi płytami Leszka Możdżera . . . Pianista mieszka na wsi w południowej Szwecji i tam znajduje natchnienie dla urokliwych melodii. . . Absolutnym majstersztykiem są trzy kołysanki zamykające album i poprzedzające je ballady: "For the Loved Ones At Home" oraz "The Last Dance of the Evening" przedzielone ekspresyjnym polowaniem na komara w "The Mosquito..." nie pozwalającego zasnąć. "en ny dag" to najlepszy prezent dla każdego (. . .)

Najnowsza, druga solowa płyta pianisty "Distance", wydana tak jak poprzednia przez słynącą z audiofilskiej jakości realizacji nagrań SKIP Records przynosi dwanaście poruszających, wręcz hipnotycznych kompozycji.
Całość rozgrywa się w ściszeniu, półtonach, szmerach i – w sumie – w niesamowitym napięciu.
Martin Tingvall w wywiadach często podkreśla, że jego praca nad kompozycjami "jest sposobem na szukanie dystansu. Dystansu od szybkiego tempa naszych czasów. Dystans jest potrzebny, aby spojrzeć na to, co jest w naszej świadomości. Żyjemy w naszej rzeczywistości, przyzwyczajamy się do niej, nie możemy z niej wyjść, ale będąc w niej staramy się oddalić od niej by móc o niej myśleć i coraz lepiej rozumieć, dlaczego jesteśmy i dlaczego w tej właśnie rzeczywistości."

"Distance" Martina Tingvalla jest udaną próba na jedno z zasadniczych wyzwań współczesnego człowieka, żyjącego w czasie nadprodukcji informacji, próbą poradzenia sobie z problemem współczesnej dekoncentracji, z rozproszeniem zarówno uwagi, jak i opowieści o świecie. Tingvall jawi się, jako mistrz "złożoności uproszczenia", w bardzo minimalistycznej strukturze kompozycji pianista zawiera mnóstwo niesamowitego napięcia, które nie pozwala na odejście od źródła dźwięku.

"Distance" wydana została na dwóch nośnikach:
CD w cenie 58,99 zł
Vinyl 1LP 180 gram w cenie 89,99 zł

muzycy:
Martin Tingvall: solo piano

utwory:
1. An idea of distance
2. The journey
3. Open land
4. Requiem
5. Quiet days
6. A blues
7. Black sand
8. The stream
9. Last summer
10. Folkways
11. The hunt
12. From a distance

wydano: 31. Juli 2015
more info: www.skiprecords.com
more info2: www.martin-tingvall.com
Green Light
41,99 zł
Seascapes
58,99 zł
En ny dag
58,99 zł
Skagerrak
58,99 zł
Tage
37,99 zł
Norr
58,99 zł
Szpilman
41,99 zł
Vattensaga
58,99 zł
Out of the Blue
41,99 zł
Vagen
58,99 zł
Beat
58,99 zł
BlackBird
37,99 zł
Urban Folklore
64,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: