Kategorie

Viva


  • Kod: CAMJ77882
  • Producent: CAM Jazz (I)
  • Kod producenta: 8024709778826
  • Wykonawca: Diego Urcola / Edward Simon / Avishai Cohen / Antonio Sanchez / Pernell Saturnino / Jimmy Heath / Paquito D'rivera / Conrad Herwig / Dave Samuels
  • Nośnik: CD
  • Instrument lidera: Trumpet
  • Cena: 59,99 zł
  • Poleć produkt

Ethno Jazz/World Jazz/Modern Jazz
premiera polska:
2006-11-16,
Wydawnicto Audiofilskie

kontynent: Europa
kraj: Włochy
opakowanie: plastikowe etui
opis:
multikulti.com:
Płyta jest owocem współpracy wielu wybitnych muzyków, którzy zjednoczyli swe wysiłki pod przewodem Diego Urcoli. Ten urodzony w Buenos Aires w Argentynie (w 1965 roku) trębacz rozpoczął muzyczną edukację już w wieku 9 lat, gdy został przyjęty do Music Department of the Colegio Ward gdzie jego ojciec, Ruben, był dyrektorem. W 1988 roku ukończył Conservatorio Nacional de Música uzyskując tytuł Profesor Nacional de Música. W tym samy roku przeniósł się do Bostonu gdzie kontynuował naukę w prestiżowej Berklee College of Music (ukończył w 1991 roku). W 1997 roku zajął drugie miejsce w konkursie Thelonious Monk International Jazz Trumpet Competition. Mieszka w Nowym Jorku.

Od 1991 roku jest muzykiem Paquito D'Rivera Quintet. Koncertował i nagrywał z największymi luminarzami współczesnej sceny jazzowej, wśród których trzeba wymienić: Wynton Marsalis and the Lincoln Center Jazz Orchestra, Jimmy Heath, Joe Henderson Sextet, Steve Turre "Sanctified Shells", Carnegie Hall Jazz Band, Wayne Shorter, Milt Jackson All Star Big Band, Dizzy Gillespie Alumni All Star Big Band, Dave Samuels, Chano Dominguez, Bebo Valdes, Dee Dee Bridgewater, Diane Schuur, Avishai Cohen, Guillermo Klein, Claudia Acuna, Danilo Perez, Edward Simon.

'Viva' to najnowszy projekt Diego Urcoli. W ramach współczesnej, jazzowej formuły zdołał on do perfekcji doprowadzić swój własny język przekazu, splatając w jedną, spójną całość bigbandową tradycję, mainstreamowe brzmienie nowojorskiech grup i latynowskie wpływy - które jednak tutaj wcale nie muszą oznaczać prostego ucieczkania się do chwytliwych melodii latynowskiej muzyki. A skład jaki Diego Urcola zdołał zgromadzić na płycie doskonale realizuje wszystkie pomysły lidera.

muzyka.gery.pl; ocena: 6 / 6
[...] Najnowszy projekt Diego Urcoli - trębacza pochodzącego z Argentyny, wzbudza niemałe zainteresowanie jeszcze przed jej przesłuchaniem. Co powoduje to zainteresowanie? Skład muzyków, których nazwiska mówią same za siebie. Na 'Vivie" grają bowiem jedni z najciekawszych muzyków młodego pokolenia. Oprócz lidera, znanego chociażby ze współpracy z takimi gigantami, jak Wynton Marsalis, czy Wayne Shorter, gra tu Edward Simon na fortepianie, Avishai Cohen na basie (prestiżowy magazyn Down Beat nazwał go 'wizjonerem gatunku i jednym z najciekawszych muzyków młodego pokolenia'), Antonio Sanchez (obecny perkusista Pat Metheny Group), Conrad Herwig - puzon, znakomici saksofoniści Jimmy Heath i Paquito D'Rivera, a także Pernell Saturnino na instrumentach perkusyjnych i Dave Samuels na marimbie.

Kwintet, 'poszerzany' wedle potrzeby o gości specjalnych, łączy w swojej muzyce spójność przekazu big bandu z indywidualnymi myślami poszczególnych muzyków. I myślę, że właśnie to czyni 'Vivę" płytą wyjątkową. Dodatkowym atutem jest repertuar obecny na płycie. Dominują tu zdecydowanie motywy latynoamerykańskie (w końcu Urcola, Simon, Sanchez i D'Rivera wyrośli na tej muzyce i udowadniali niejednokrotnie, że są jej świetnymi wykonawcami). Poza tym kompozytorami utworów (prócz 3 autorstwa Urcoli, są argentyńscy muzycy). Muzycy nie uciekają się do prostych rozwiązań w przekazie. Muzyka w swojej latynoskiej lekkości jest bardzo wysublimowana. Zawiłe sekwencje rytmiczne Sancheza, cudowna gra Cohena, który udowadnia, że z kontrabasu można wyczarować naprawdę piękne melodie (jak chociażby w utworze 'El Camino"). 'Afroraffro" - to kwintesencja muzyki latynoskiej w jazzowym wydaniu. Impulsywny, żywy rytm, pogodny temat podany przez sekcję dętą i marimba, której brzmienie idealnie dopełnia całości.

Repertuar jest bardzo ciekawy - płytę otwiera 'Tango Azul" z basem w rytmie 7/4. Tango, zagrane w jazzowym stylu stanowi zapowiedź tego, co usłyszymy później. Urcola wybiera motywy bliskie dla jego korzeni, mieszając ją z językiem jazzu, bo jak sam stwierdza, jest przede wszystkim muzykiem jazzowym. Bardzo stylowy jest 'Blues for Jimmy", ze spokojnym, grzecznym brzmieniem tenoru Heatha, na dużą uwagę zasługują też dialogi Urcoli i Paquita D'Rivery na klarnecie w '40/40". 'Sound for Sore Ears" Heatha także zostało podane 'na latynosko", a w 'Gringo Dance" mamy kolejne rytmiczne fantazje.

Nominacja do nagrody Grammy w kategorii 'Best Latin Jazz Album" po przesłuchaniu tej płyty nie dziwi. To blisko 70 minut doskonałej muzyki w wykonaniu 'dream temu" Urcoli. Pozycja obowiązkowa! [...]
Tomek Byczek

muzycy:
Diego Urcola - Trumpet, Flugelhorn
Edward Simon - Piano
Avishai Cohen - Bass
Antonio Sanchez - Drums
Pernell Saturnino - Percussion

special guest:
Jimmy Heath - Tenor Sax
Paquito D'rivera - Alto Sax, Clarinet
Conrad Herwig - Trombone
Dave Samuels - Marimba, Vibes

utwory:
1. Tango Azul 6:53
2. Viva 7:32
3. Afroraffo 5:41
4. El Camino 8:16
5. Blues For Jimmy 7:07
6. 40/40 6:44
7. Sounds For Sore Ears 6:57
8. Adios Nonino 7:43
9. Gringo Dance 7:36
10. Emilia 4:54

wydano: 2006-09
nagrano: November 2005
more info: www.CamJazz.com
more info2: www.diegourcola.com
Yonn-De
59,99 zł
Yo [Vinyl 2LP]
109,99 zł
Yo
62,99 zł
Yatra
55,99 zł
YARA
56,99 zł
Yalla
59,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: