Kategorien

Utwory na perkusję i urządzenia elektroakustyczne


  • Schlüssel: LADOC29
  • den Hersteller: LADO ABC (PL)
  • Preis: 38,99 zł
  • Produkt empfehlen

Współczesna Muzyka Klasyczna / Avant-Garde
premiera polska:
2016-12-19
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: kartonowe etui
opis:

Opis wydawcy:
Duet Pękala/Kordylasińska/Pękala działa na polskiej scenie muzycznej od 2004 r. Miłosz – wibrafonista i perkusjonista, improwizator, a także adiunkt w klasie perkusji Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Magda – marimbafonistka specjalizująca się w kameralistyce XX i XXI wieku, pedagog. Szczególnie bliski jest im nurt minimal music oraz szeroko rozumiana muzyka elektroakustyczna. Współpracują z wieloma artystami i zespołami. Koncertują w kraju i za granicą. Wraz z pianistami Lutosławski Piano Duo tworzą zespół Kwadrofonik, formację która specjalizuje się w wykonawstwie muzyki XX i XXI wieku.

To płyta w połowie poświęcona twórczości Felixa Kubina – niemieckiego artysty spod znaku elektronicznej awangardy. Kompozycje Renaissance Gameboy #1 i #2 (2011) w oryginale powstały na zespół złożony ze skrzypiec, saksofonu, wiolonczeli, fortepianu i perkusji z towarzyszeniem taśmy. Nowe wersje przenoszą kompozycje Kubina w świat rozbudowanych zestawów multiperkusyjnych, w których podstawowymi instrumentami są marimba i wibrafon. Podobny zabieg został zastosowany w ostatnim utworze Waltz Me, Trust Me (2011) z tym, że pierwotną partię organów mechanicznych Fokkera zrealizowano na ksylofonie z towarzyszeniem marimby i samplera. Stworzona w ten sposób klamra zawiera w sobie jeszcze dwie transkrypcje. Pierwszą jest Black Page #1 Franka Zappy. Wykorzystujące blisko amplifikowane guiro, reco-reco, tempelbloki oraz przedmioty codziennego użytku m.in. kubki i elementy komputera. Drugą jest Vermont Counterpoint (1982) Steve'a Reicha. Zamiast orkiestry złożonej z fletów poprzecznych słyszymy wibrafon, dzwonki, marimbę i cymbały. Umieszczając kompozycję Reicha na płycie, odwołujemy się do naszych estetycznych korzeni. Echa repetytywności słychać również w zamówionym u Thymme Jonesa utworze Smells Like Victory (2016). Zafascynowani twórczością grupy Cheer Accident, której Thymme jest założycielem, zaufaliśmy post rockowemu idiomowi zawartemu w jego muzyce. Efektem jest kompozycja na marimbę, wibrafon, dwa gongi chińskie, warstwę elektroniczną i choreograficzną. Dopełnienie i pełną realizację założeń albumu stanowi Modular #1 (2016), w którym punktem wyjścia jest faktura generowana przez syntezator modularny.

Album Utwory na perkusję... stanowi dla nas kolejny krok eksploracji instrumentarium perkusyjnego. Nasze spojrzenie na sztukę perkusyjną w XXI wieku, charakteryzuje stałe przenikanie się świata dźwięków elektronicznych i akustycznych, wplecione w dynamiczną narrację.

muzycy:
Miłosz Pękala - instrumenty perkusyjne, urządzenia elektroakustyczne
Magda Kordylasińska-Pękala - instrumenty perkusyjne, urządzenia elektroakustyczne

utwory:
1. felix kubin / renaissance gameboy #1
2. felix kubin / renaissance gameboy #2
3. frank zappa / the black page #1
4. steve reich / vermont counterpoint
5. thymme jones / smells like victory
6. miłosz pękala / modular #1
7. felix kubin / waltz me trust me

wydano: 2016-12-19
more info: www.ladoabc.com
more info2: www.pikip.pl

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: