Kategorien

Stranger to Stranger [Deluxe Edition]


  • Schlüssel: 7239803
  • den Hersteller: Concord (USA)
  • Herstellerschlüssel: 0888072398030
  • Preis: 55,99 zł
  • Produkt empfehlen


premiera polska:
2016-06-03
kontynent: Ameryka Północna
opakowanie: digipackowe etui
opis:

Opis wydawcy:
Trzynasty solowy krążek artysty wypełniony jest porywającą muzyką, napisaną i zaaranżowaną z polotem i fantazją. „Stranger to Stranger” ukazuje niepodważalną wirtuozerię Simona jako wokalisty i kompozytora w zupełnie nowym świetle. Album – następca dobrze przyjętego przez fanów „So Beautiful or So What” z 2011 roku – otwiera drogę do zupełnie nowego, wspaniałego, muzycznego świata, który rzuca wyzwanie słuchaczom, igrając z ich oczekiwaniami wobec muzyki Paula Simona tak samo, jak ponad 30 lat temu robił to słynny „Graceland”.

Wyprodukowany przez Simona oraz jego długoletniego muzycznego partnera Roya Halee, „Stranger to Stranger” ukazuje swój wyrazisty charakter już od pierwszych taktów. Artyści bawią się dźwiękami, nieustannie poszukując nowych, niespodziewanych rozwiązań, co słychać chociażby w dwóch otwierających krążek utworach – zarazem humorystycznych i mrocznych “The Werewolf” oraz “Wristband”.

Jak ujmuje to sam Paul Simon: „Chodziło nam o to, żeby stworzyć coś dobrze znanego w zupełnie nowy sposób, nagrać muzykę, która zabrzmi zarazem staromodnie i nowocześnie. Muzykę, która ma w sobie jakąś tajemnicę”.

Pierwsza piosenka, która powstała na potrzeby albumu, „Insomniac’s Lullaby,” poprowadziła Simona ku rozwiązaniom zaproponowanym przez Harry’ego Partcha – amerykańskiego kompozytora i teoretyka muzyki, którego pasją było tworzenie instrumentów o nietypowych, mikrotonowych strojach. Aby uchwycić unikalne brzmienie tych instrumentów, Simon zabrał swój sprzęt do Montclair State University w New Jersey, gdzie przechowywana jest ich oryginalna kolekcja.

„Stranger to Stranger” zaskakuje unikalną, złożoną rytmiką. Pomysł na jej uchwycenie narodził się wskutek eksperymentalnej sesji z perkusjonalistą z zespołu Simona oraz grupą muzyków flamenco. Temu eksperymentowi swoje groovy zawdzięczają cztery utwory, które znalazły się na albumie – „The Riverbank”, „The Werewolf”, „Wristband” oraz „Stranger to Stranger”.
Swój duży wpływ na brzmienie albumu miał też włoski wykonawca elektronicznej muzyki tanecznej – Clap! Clap!, którego album „Tayi Bebba”, łączący rdzenną afrykańską muzykę i EDM, bardzo przypadł Simonowi do gustu. Clap! Clap! zarejestrował swoje dźwięki w trzech utworach: „The Werewolf”, „Wristband” oraz „Street Angel”.

Raz jeszcze oddajmy głos Simonowi: „Brzmienie jest tematem przewodnim tego albumu, ale także każdej piosenki, która się na nim znajduje. Będę szczęśliwy, jeśli ludzie dobrze odczytają moje intencje. Dobra piosenka wydana w odpowiednich dla siebie czasach może stanowić inspirację nawet dla kilku pokoleń fanów. Piękne brzmienie – cóż… ono jest wieczne”.

newsweek.pl:
Podobno 74-letniego członka duetu Simon & Garfunkel do nagrywania solowych albumów najbardziej motywują słowa jego przyjaciela, słynnego kompozytora Philipa Glassa: „Jeśli nie ty, to kto inny będzie pisał piosenki w stylu Paula Simona?”. Dzięki temu co pięć, sześć lat dostajemy kolejny zestaw utworów, który przypomina nam o ponadczasowej płycie „Graceland”. Na najnowszym wydawnictwie Simona „Stranger to Stranger” również nie brakuje tamtego brzmienia, a nawet produkcji w stylu lat 80. („The Werewolf”) czy afrykańskich rytmów i wpadających w ucho melodii („Cool Papa Bell”). Co prawda artysta jedynie utrwala wypracowany przez siebie styl pisania piosenek, ale jest w nim miejsce na odświeżające eksperymenty i w narracji tekstów („Wristband”), i w warstwie rytmicznej („Street Angel”). Choć Simon doczekał się kilku naśladowców (m.in. Vampire Weekend), to i tak wciąż nie ma sobie równych.
autor: Jacek Skolimowski

utwory:
1. The Werewolf
2. Wristband
3. The Clock (album only)
4. Street Angel
5. Stranger to Stranger
6. In a Parade
7. Proof of Love
8. In the Garden of Edie (Album Only)
9. The Riverbank
10. Cool Papa Bell
11. Insomniac’s Lullaby
12. Horace And Pete
13. Duncan Live From A Prairie Home Companion, Fitzgerald Theater
14. Wristband Live From A Prairie Home Companion, Fitzgerald Theater
15. Guitar Piece 3
16. New York Is My Home - Dion & Paul Simon (Released previously on Dion album New York Is My Home)

wydano: 2016-06-03
nagrano: 2016

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: