Kategorien

Muzyka gór


  • Schlüssel: CDKR0162
  • den Hersteller: Konador (PL)
  • Herstellerschlüssel: 5904617560139
  • Preis: 30,99 zł
  • Produkt empfehlen

Folk/Ethno/Impro
premiera polska:
2012-12-20
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: digipackowe etui
opis:

Opis Wydawcy:
Jest to reedycja pierwszej - najpopularniejszej i wręcz kultowej - kasety Orkiestry św. Mikołaja. To od Mikołajów i od 'Muzyki gór" zaczęło się szersze zainteresowanie muzyką folkową, ale też - praktycznie zapomnianą - kulturą łemkowską i huculską. Płyta zawiera dokładnie te same nagrania, które ukazały się w 1992 r. - ze wszystkimi ich niedociągnięciami technicznymi, ale za to z tym samym urokiem i energią. Dodatkiem są trzy utwory, dla których zabrakło miejsca w wydaniu pierwotnym.

Opis Wydawcy:
"Muzyka gór", nagrana najprostszą metodą, "na setkę". Dźwięk całego zespołu nagrano w stereo - i tyle. Efekt przypominał zapis koncertu w sali z lekkim pogłosem - tzw. "naturalne brzmienie" z wszystkimi jego zaletami i wadami. Kasetę wydał Pomaton (później Pomaton EMI), który wszedł na rynek pod hasłem promocji niszowej muzyki "z tekstem". Ale - jak każdy wydawca folkowy - nie oferował żadnej promocji ani szerokiej dystrybucji. W 2006 roku nagrania te, jako kultowe, zostały wykupione i wznowione na płycie kompaktowej przez firmę FF "Konador".

Spotkanie z zespołem w tym okresie było niezapomnianym przeżyciem. Połączenie ekspresji zespołu z siłą akustycznego dźwięku wydawało się niepodobne do wszystkiego, co publiczność wcześniej słyszała i widziała na scenie - spontaniczna radość muzykowania, swoboda emanująca z ruchu na scenie i kontaktowy sposób grania oraz nawiązujące do kultury wiejskiej, ale niewymuszone stroje i ozdoby. W tych ludziach, nawet w ich urodzie i fryzurach było coś, co wywoływało wrażenie ich wzajemnego podobieństwa, inności od reszty i magnetyzmu.

Sukces tej muzyki wynikał z jej niescenicznej i wspólnotowej genezy. Podczas spotkań dużych grup ludzi na świeżym powietrzu, bez żadnego nagłośnienia, liczyła się siła dźwięku wielu gardeł śpiewających tzw. "białym" głosem i taki dobór instrumentów (gitara, bałałajka, domra, mandolina) oraz sposobu gry, aby ewentualne rozstrojenie czy gorszy odsłuch nie psuły efektu. Znakami rozpoznawczymi tego brzmienia stały się pieśni chóralne, od których ciarki przechodziły po plecach, jak np. "Wiązanka kołomyjek" oraz solowe indywidualności, takie jak Agnieszka "Śnieżka" Śnieżko w "Na potoczku-m prała". Ich sposób śpiewania był z reguły bardzo indywidualny i ekspresyjny, wręcz aktorski, co przejawiało się również w zachowaniu na scenie. Często pomagała w tym forma dialogu chłopaka i dziewczyny, na której oparte były niektóre piosenki, jak np. "Tam w lisi" z Elą Rojek i Marcinem Mrowcą w rolach głównych.

Kilka łemkowskich piosenek z "Muzyki gór" weszło na ponad dekadę do żelaznego repertuaru Orkiestry, ale już na tych pierwszych nagraniach stanowią one tylko 1/3. Reszta to głównie utwory huculskie i polskie. Przed muzykami właśnie otwierał się świat muzyki ludowej różnych krajów i kultur, ich połączeń, rozmaitych tradycji i klimatów.

muzycy:
Anna Bielak: skrzypce, śpiew
Agnieszka Kołczewska: bębny, instrumenty perkusyjne
Maria Natanson: skrzypce, altówka, kemençe, śpiew
Bogdan Bracha: śpiew, skrzypce, fujarki, instr. stroikowe
Piotr Majczyna: mandola, kobza, dutar, gitary, śpiew
Marcin Skrzypek: gitara, mandolina, koboz, cymbały, bębenki, śpiew
Robert Brzozowski: kontrabas

utwory:
1. Wiązanka Kołomyjek (Huculszczyzna)
2. Dobri W Hamerycy (Piosenka Emigrantów Łemkowskich)
3. Ej, Kroczkom Koni Kroczkom (Ludowa Piosenka Z Łemkowszczyzny)
4. A Czyja To Chyża (Ludowa Piosenka Z Łemkowszczyzny)
5. Niczeńka (Piosenka Ukraińska)
6. Swobodna Nuta (Melodie Z Huculszczyzny)
7. Ballada O Św. Mikołaju (Sł. I Muz. Andrzej Wierzbicki)
8. Hej, Na Holi (Piosenka Z Beskidu Wyspowego)
9. Na Potoczku-M Prała (Ludowa Piosenka Z Rusi Zakarpackiej)
10. Zagrejcie Mi Do Kółeczka (Piosenka Z Beskidu Sądeckiego)
11. Tam U Lisi (Ludowa Piosenka Z Huculszczyzny)
12. Zahrajte Mi Huszli (Piosenka Łemkowska)
13. Bonus: Czom Ty Ne Pryjszol (Piosenka Ukraińska)
14. Bonus: Koło Mojoj Zahradoczky (Piosenka Łemkowska)
15. Bonus: Czorni Oczka (Piosenka Ukraińska)

wydano: 2007-08-11
nagrano: 18.01.1992
more info: www.mikolaje.lublin.pl

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: