Kategorien

October Music (Volume 3) - 7 Compositions For Duet


  • Schlüssel: RELAY024
  • den Hersteller: Relay Recordings
  • Preis: 59,99 zł
  • Produkt empfehlen

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2020-02-24
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: kartonowe etui
opis:

multikulti.com * * * * 1/2
To brzmi jak truizm, ale improwizacja jest wszędzie. Jest fundamentem muzyki, z czasem formy muzyczne ulegały coraz większemu zaawansowaniu, skomplikowaniu, aż niezbędny był zapis, który dał początek kompozycji, jaką znamy obecnie. Improwizacja łączy wszystkie rodzaje muzyki.
Jeśli solowa improwizacja jest najtrudniejszym sprawdzianem dla muzyka, to duetowa konfiguracja dodaje do tego wyzwania element interakcyjny.

Relay Recordings wydał właśnie trzecią płytę z cyklu "October Music", z podtytułem "7 Compositions For Duet". Album prezentuje siedem nowych kompozycji Tima Daisy'ego - chicagowskiego artysty, znanego ze współpracy z Kenem Vandermarkiem, Dave'm Rempisem, Johnem Tchicai'em, Aramem Sheltonem i Danielem Levinem. Daisy napisał je na siedem konkretnych składów, siedmiu znakomitych partnerów. Są to w kolejności umieszczonych na płycie utworów - pianista Paul Giallorenzo, skrzypaczka Macie Stewart, saksofonista Nick Mazzarella, wiolonczelistka Lia Kohl, gitarzysta Steve Marquette, basista Matt Lux i klarnecista Angel Bat Dawid.

Tim Daisy w swojej pracy kompozytorskiej korzysta z doświadczeń grania w wielu zespołach, w których spotykał się z tymi muzykami. Wiedza zdobyta na koncertach pozwala mu na wykorzystanie tych kompetencji poszczególnych muzyków, które są ich największymi atutami. Dlatego właśnie nieliczni kompozytorzy piszą muzykę przeznaczoną do wykonywania przez konkretnych muzyków.

W swoich utworach Daisy kompozytor zawsze jest o krok przed Daisy'm instrumentalistą. Jest to jedna z przyczyn, która sprawia, że płyty słucha się jak wspaniałego poematu wyrafinowanych interakcji, bez specjalnych gatunkowych ekstremów, w przestrzeni swobodnej, choć dramaturgicznie uporządkowanej improwizacji. Od duetu z Paulem Giallorenzo, który czasami brzmi jak zaskakujące avant tango, poprzez duet ze skrzypaczką Macie Stewart z grupy The Few, Ohmme i Marker, Daisy tworzy z nią zespół Vox 4. Stewart z wielką swobodą współtworzy tutaj narrację, pełną gwałtownych zmian nastroju. W kolejnym utworze altowy saksofonista Nick Mazzarella prezentuje najwyższy stopień wtajemniczenia, Daisy pełni tutaj rolę służebną wobec swojego kolegi. Wiolonczelistka Lia Kohl, najbardziej ciążąca ku współczesnej komponowanej muzyce klasycznej z wielką swobodą stosuje innowacyjne, eksperymentalne i rozszerzone techniki gry, które są ściśle związane ze współczesną muzyką akademicką. Daisy gra tutaj na marimbie i elektronice. Kolejny na płycie duet jest z akustycznym gitarzystą Steve'm Marquette, którego znamy chociażby z grupy Marker, tworzonej m.in. z Kenem Vandermarkiem i Macie Stewart. Przedostatni "Signals" z basistą grającym na sześciostrunowym instrumencie Mattem Luxem, to popis zręczności obu bohaterów, Lux pełnymi garściami korzysta z niezliczonej ilości efektów (czasami nawet słyszymy organy zamiast basu), w których gęstwinie Daisy porusza się jak pędząca za ofiarą pantera. Na koniec klarnecista Angel Bat Dawid, co rusz szukający swoich bałkańskich koneksji. "For Laura Spong" to zmienne tempo narracji, ekspresja, fantastyczna technika gry i szalona fantazja obu muzyków.
autor: Andrzej Fikus
Copyright © 1996-2020 Multikulti Project. All rights reserved

Editor's info:
Relay Records is proud to present the third volume in it’s October Music catalog: "Tim Daisy October Music (vol 3) 7 Compositions For Duet" (relay 024) documents a set of new compositions written by Chicago based percussionist and composer Tim Daisy; each work performed in a duo format and written specifically for these seven Chicago based musicians.

muzycy:
Paul Giallorenzo - piano
Macie Stewart - violin
Nick Mazzarella - alto saxophone
Lia Kohl - cello
Steve Marquette - acoustic guitar
Matt Lux - bass VI
Angel Bat Dawid - clarinet
Tim Daisy - drums, marimba, radio, composer

utwory:
1. Octavio :: Paul Giallorenzo piano - Tim Daisy percussion
2. Light Levels :: Macie Stewart violin – TD percussion, marimba
3. Seven/Fifteen :: Nick Mazzarella alto saxophone – TD percussion
4. The Echo Song (for Arthur Russell) :: Lia Kohl cello – TD marimba, radio
5. For Robin :: Steve Marquette acoustic guitar– TD percussion
6. Signals :: Matt Lux bass VI – TD - percussion
7. For Laura Spong :: Angel Bat Dawid clarinet – TD percussion

wydano: December 24, 2018
nagrano: Recorded on 10/27 & 10/28/18 at Experimental Sound Studio, Chicago.

more info2: www.timdaisy.com
The Conversation
37,99 zł
Elevation
59,99 zł
Four Walls
37,99 zł
Roman Poems
59,99 zł
1,000 Lights
37,99 zł
Triptych
59,99 zł
Basement Music
41,99 zł
Animation
59,99 zł
PG3
39,99 zł
Inner Ear
37,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: