Kategorien

Dew Point [DVD Video]


  • Schlüssel: DVD1597
  • den Hersteller: Delmark (USA)
  • Herstellerschlüssel: 0038153159757
  • Preis: 72,99 zł
  • Produkt empfehlen

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2011-05-25
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: plastikowe etui
opis:

Machina:
Po niewiarygodnym sukcesie ich debiutanckiej płyty dla Delmarku, «Revisit», producent Raymond Salvatore Harmon wrócił do Wrocławia" - tak głosi nota na okładce i miło ją powtórzyć, bo tu chodzi o nasz zespół i jedną z najważniejszych wytwórni w dziejach jazzu. Chicagowski Delmark ma na koncie nie tylko klasyki z żelaznego kanonu tamtejszej awangardy, ale też całkiem aktualną inicjatywę "Where the Music Lives", będącą unikalną na rynku serią płyt DVD z koncertowymi nagraniami nowego jazzu. W tym właśnie cyklu ukazał się drugi materiał wrocławskiego duetu. Koncert bez publiczności odbył się w historycznych salach wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Koncepcja jest prosta, ba, w swej oszczędności wręcz heretycka wobec cyfrowego efekciarstwa naszych czasów. Zespół ma za plecami kinowy ekran projekcyjny, na którym wyświetlany jest film Harmona "Sound in Motion". Ten dynamiczny, bazujący na zabawach z przyspieszaniem tempa montaż obrazów z przejażdżki po Chicago stanowi niezły kontrapunkt dla statycznej scenicznej prezencji Mikrokolektywu. Bębniarz i trębacz, wspomagani pętlami elektronicznych brzmień, najzwyczajniej siedzą skupieni na dźwiękach, ale ich muzyka kapitalnie wpasowuje się w umykające, rozmazujące się obrazy. To jednak koncertowa kondycja duetu, a nie walory wizualne dają tu najwięcej satysfakcji. Gładka, dynamiczna interakcja między muzykami, spójne brzmienie i dobra dramaturgia przekonują, że Mikrokolektyw, który zaczynał pod wpływem dokonań duetu Cherry/Blackwell oraz Chicago Underground zyskuje własne oblicze. Nie rozumiem tylko, dlaczego zespół powtarza tu niemal cały program z debiutanckiego "Revisit", dodając ledwie trzy nowe tematy. Niemniej faktem jest, że w nowych koncertowych wersjach znane już utwory rozkwitają po prostu fantastycznie.


www.nowamuzyka.pl:
Kompozycje duetu zawieszone między jazzem, etno i elektroniką, stanowią hołd dla tradycji czarnej muzyki z kręgu AACM.

Sporo pozytywnego zamieszania wywołał duet Mikrokolektyw płytą "Revisit", wydaną w 2010 roku przez legendarną wytwórnię Delmark (w jej katalogu wielkie nazwiska - m.in. Anthony Braxton, Muhal Richard Abrams, Sun Ra, Archie Shepp). Kuba Suchar i Artur Majewski wspaniale wpisali się w muzyczną tradycję, wyznaczoną przez poszukiwania Dona Cherry'ego, tworząc muzykę łączącą różne paradygmaty, opartą na spójnym tworzywie, które stanowi improwizacja (możemy nazwać to jazzem).

Płyta "Revisit" niewątpliwie była ogromnym artystycznym sukcesem, dlatego wytwórnia poszła za ciosem i wydała DVD z nagraniami wykonywanymi na żywo. Rejestracją koncertu zajął się Ray Salvatore Harmon, artysta audiowizualny, producent, człowiek o otwartym umyśle. W tle widzimy jego film "Sound Motion", a słyszymy głównie utwory z płyty "Revisit", które stanowią jego ilustrację. Znane utwory nabrały jeszcze więcej mocy, dynamiki i przede wszystkim intensywności - stanowią kapitalne dopełnienie studyjnej płyty.

Dopiero teraz widzimy dosłownie, a nie oczami wyobraźni, współpracę obu artystów, widzimy jak żonglują instrumentami i bawią się graniem. Chociaż nagrane na żywo wersje stanowią interpretację utworów studyjnych, to mam wrażenie uczestniczenia w ich powstawaniu, to jakby ilustracja procesu twórczego, opartego na dialogu doskonale rozumiejących się artystów. Kompozycje duetu zawieszone między jazzem, etno i elektroniką, stanowią hołd dla tradycji czarnej muzyki z kręgu AACM.

Czytelnik pewno oczekuje, że dowie się jeszcze czegoś o polskich akcentach, słowiańskiej duszy... Nic z tych rzeczy. Mikrokolektyw jest ponad tym, a raczej obok tego. Wrocławscy muzycy w każdym dźwięku są sobą. Odnoszę też wrażenie, że bez wizualnego tła poradziliby sobie równie dobrze, ale w tym układzie, to raczej Harmon coś zyskuje, a nie Suchar i Majewski. Płyta zawiera nagrany na żywo do obrazu Harmona set, zatytułowany "Dew Point", film "Sound Morion" oraz teledysk do utworu "Rocket Street". Serdecznie polecam.
autor: Dariusz Kecaj


eramusicgarden.pl:
[...]
Koncert odbył się równo rok temu, dokładnie 19 kwietnia 2010 roku. Kontekstem krajowym była zatem żałoba po katastrofie smoleńskiej, przechodząca we wrzawę wokół prezydenckiego pogrzebu na Wawelu. Zagranicę uziemił w tym czasie wybuch islandzkiego wulkanu Eyjafjallajokul. "Wylądowaliśmy kilka godzin przed tym, jak zamknięto całą przestrzeń powietrzną nad Unią Europejską" - wspominał Raymond Salvatore Harmon, który wraz z Philippem Petitem miał dać audiowizualny spektakl na festiwalu CoCArt w Toruniu. Festiwal jednak - tak jak wszystkie inne imprezy - odwołano.
[...]
Urok Mikrokolektywu nie wynika z epatowania umiejętnościami (podobnie zresztą nie zdobywał uznania ich macierzysty, nieistniejący już Robotobibok). Nie jest też owocem tak zwanych żywiołowych improwizacji, bo Suchar i Majewski nadwerężają wprawdzie materiał studyjny, ale nie traktują go jako odskoczni do abstrakcyjnych odlotów - bywają wręcz przewidywalni. Ich specjalnością jest niuansowanie pozornej monotonii. Wciąganie słuchacza - a raczej w tym przypadku widza - w swoje sceniczne gierki, zdawałoby się niepotrzebne. Dzięki "Dew Point" wreszcie mamy okazję przyjrzeć się, skąd w muzyce Mikrokolektywu biorą się rozmaite dźwięki pozaprogramowe. Jakże Kuba Suchar znajduje czas na elektroniczne dyrdymały, skoro ręce i nogi ma zajęte perkusją analogową? Czemu zamiast trąbki Artura Majewskiego niekiedy słychać ich trzy? Skąd bierze się to trademarkowe brzmienie, w którym - jak zauważa zresztą Harmon - jest tyleż historii co futuryzmu? Odpowiedzi poznajemy stopniowo na materiale znanym i premierowym.
[...]
Autor: Mariusz Herma


Editor's info:
Raymond Salvatore Harmon, producer of Mikrokolektyw Delmark debut Revisit, returned to Wroclaw, Poland to capture this intimate live performance of avant duo Mikrokolketyw at the legendary Polish film studios Wytwórnia Filmów Fabularnych in April of 2010. Dew Point places the material of "Revisit" into the performance setting, expanding their tunes into improvised forms, playing as the soundtrack to director Harmon's film Sound in Motion. Mikrokolektyw's electronics driven compositions become more acoustic, the dynamic of each song expanded and explored. Visually the DVD provides a lush and atmospheric backdrop in which the band plays out against rich colors touched with interludes of abstraction from the film they accompany. DVD includes 5.1 surround sound, PCM Stereo, plus the film Sound in Motion.

muzycy:
Jakub Suchar: drums
Artur Majewski: trumpet
directed by Raymond Salvatore Harmon

utwory:
1. Revisit Part 1
2. Revisit Part 2
3.Rocket Street
4. Running Without Effort
5. Tiring Holiday
6. Almost a Good Mood
7.Dew Point
8. Attention!
9. Lipuko
10. Casio
11. Engineer
12. Praying Mantis

total time - 60:33
wydano: 2010-10-19
nagrano: Recorded live at 24bit/96kHz High Resolution Audio on April 19, 2010 by Michal Kupicz at Wytwórnia Filmów Fabularnych film studio, Wroclaw, Poland
more info: www.delmark.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: