Kategorien

Mikołaj Zieleński: Ortus de Polonia


  • Schlüssel: K617248
  • den Hersteller: K617 (FR)
  • Preis: 62,99 zł
  • Produkt empfehlen

Muzyka Dawna
premiera polska:
2015-01-23
kontynent: Europa
opakowanie: digipackowe etui
opis:

Burgundzki ansambl Les Traversees Baroques, specjalizujący się w wykonywaniu siedemnastowiecznego repertuaru Europy Środkowej i Wschodniej z coraz większą śmiałością sięga po polskich kompozytorów. Oto najnowsza płyta 'Ortus de Polonia', na której znajdziemy utwory Mikołaja Zielińskiego właśnie się ukazała. W połowie roku zapowiadana jest kolejna płyta tego samego zespołu, tym razem z utworami gdańskiego kompozytora Kaspara Förstera młodszego (1616 - 1673), który swój fach doskonalił w Warszawie.

Grupa muzyczna Les Traversées Baroques została założona w Burgundii w 2008 roku przez jej dwoje obecnych dyrektorów artystycznych, Étienne’a Meyera i Judith Pacquier, którzy od początku istnienia zespołu kładli nacisk na odkrywanie i współpracę muzyków. Założenie to, któremu dali wyraz swoim udziałem w programach “Les Chemins du Baroque dans le Nouveau Monde” (Barokowe Ścieżki w Nowym Świecie), miało być realizowane podczas regularnych sesji szkoleniowych organizowanych w Pradze. To właśnie wówczas, poprzez kontakty z młodymi muzykami i muzykologami starającymi się przełamać izolację Czech w dziedzinie muzyki dawnej oraz zbyt długo pozostającej w niepamięci muzycznej przeszłości epoki baroku tego regionu, uświadomili sobie potrzebę stworzenia zespołu artystycznego, poświęcającego się przede wszystkim wykonywaniu siedemnastowiecznego repertuaru Europy Środkowej i Wschodniej.
Tak powstały pierwsze programy Les Traversées Baroques, wnoszące świeży powiew do prac w muzycznych archiwach Zamku Kromeříž, ze zbiorów których muzycy zdecydowanie zbyt często wybierali jedynie dzieła znanych już i uznanych kompozytorów, takich jak np. Biber. Tymczasem spoczywało tu mnóstwo pięknych utworów autorstwa wielu środkowoeuropejskich mistrzów. To właśnie tam Meyer i Pacquier odkryli żywy ślad przemożnego włoskiego oddziaływania na estetykę muzyczną tego okresu, który – jak tego dowodzą obecne zapisy – zaprowadził ich do Polski.

Étienne Meyer i Judith Pacquier poświęcili się autentycznej misji, bardzo wiele wnoszącej do wiedzy o muzyce epoki baroku. Postanowili zapewnić jej trwałe korzenie w Burgundii, w Dijon, gdzie zespół artystyczny organizuje regularne sesje szkoleniowe i tworzy nowe programy. Przypominają one o chlubnej historii potężnego Księstwa Burgundii, którego wpływ rozciągał się w późnych wiekach średnich na całą Europę.

W ostatnich czasach wpływ ten uwypukla się w intensywnym programie współpracy kulturalnej, umożliwiającym Les Traversées Baroques łączenie talentów wokalnych z instrumentalnymi – wirtuozów w swoich dziedzinach - pochodzących z Francji, Czech i Polski.

Editor's Info
Les Traversées Baroques continues its exploration of the great repertory of sacred music from northern Europe. After Marcin Mielczewski, the ensemble has decided to turn to Mikolaj Zielenski for its new recording, thus rehabilitating this Polish Baroque composer whose biography is no more than a long series of question marks, but whose magnificent music amply compensates for the gaps in our knowledge. Established in 2008 in Burgundy, Les Traversées Baroques dedicates its repertoire priorities toward the countries of Eastern Europe during the 17th century.

muzycy:
Les Traversées Baroques
Etienne Meyer
Fiori Musicali

utwory:
Mikołaj Zieleński: Ortus de Polonia

1. Ortus De Polonia
2. Mirabilis Deus
3. Mitte Manum Tuam
4. In Virtute Tua, Domine
5. Adoramus Te, Christe
6. Canzon VIII
7. In Ecclesiis
8. Vox in Rama
9. Laetentur Caeli
10. Introduxit Me Rex
11. Posuisti Domine
12. Visionem Quam Vidistis
13. Salve Festa Dies
14. Gloria Et Divitiae
15. Magnificat

total time - 59:40
more info: www.k617.com
more info2: www.traversees-baroques.fr

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: