Kategorien

Meselia Hill


  • Schlüssel: BMCCD105
  • den Hersteller: BMC Records (HU)
  • Herstellerschlüssel: 59983309301056
  • Preis: 55,99 zł
  • Produkt empfehlen

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2005-08-09
kontynent: Europa
kraj: Węgry
opakowanie: digipackowe etui
opis:

multikulti.com
'...Messelia, jak pisze Mihaly Borbely, to niewysokie wzgórze niedaleko miast z którego pochodzi. To miejsce zamieszkałe przez różne narodowości (Węgrów, Serbów, Słowaków, Niemców i Cyganów), miejsce gdzie kultury i języki współegzystują, mieszają się, gdzie ludzkie losy się przecinają. Do takiej wielokulturowej stylistyki Borbely odwołuje się na tej płycie. Sam wykształcony gruntownie muzyk, nauczyciel w Bela Bartok Conservatory, serwuje nam tutaj mieszankę jazzu i tego wszystkiego co z Meselii ze sobą wyniósł. Podkreślone jest to dodatkowo przez instrumentarium po które sięga jego zespół - cymbały i skrzypce oraz ludowe, drewniane flety podkreślają rdzennie bałkańskie korzenie jego muzyki. Ale i klasyczne fascynacje dochodzą tutaj do głosu - nieprzypadkowa jest dedykacja dla Bartoka w jednym z utworów. Sam Borbely schodzi jednak na dalszy plan w tym nagraniu - zarysowuje tematy, gra solówki - to prawda, ale pojawia się w poszczególnych kompozycjach często na ledwie chwilkę, ustępując pola partnerom, wykorzystując drzemiący w nich potencjał - na pierwszy plan najczęściej wysuwa się tutaj fortepian Gabora Cseke.
Borbely konsekwentnie unika kalek i ogranych motywów, nie kuszą chwytliwe, proste tematy bałkańskiej muzyki - sięga głębiej. I to spojrzenie na muzykę swojej małej ojczyzny, wzgórza Meselia, zamyślone i melancholijne, obecne w każdej zagranej nucie, przykuwa uwagę słuchaczy od pierwszej do ostatniej nuty tego nagrania.
autor: Józef Paprocki


Editor's info:
...Meselia became a piece of music for me that reflects the diversity and yet the sameness of the people living around that hill, radiating the joy, the turbulence, the fears, the regrets and the occasional melancholy of those very people who are my people. It is the music of the old lady who used to live across the street and used to banter with the Slovak carters in their language, held her own in German and was not lost for words when the Gypsies addressed her in one of their Romany dialects.


muzycy:
Mihály Borbély - soprano, alto and tenor saxophones, tárogató, kaval, fujara
Gábor Cseke - piano
Balázs Horváth - double bass
István Baló - drums
Miklós Lukács - cimbalom (1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10)
Zoltán Lantos - violin (4, 5)

utwory:
1. Dera #1 1:16
2. Legend 12:38
3. Dera #2 2:16
4. Bear Dance 8:54
5. Meselia Hill 8:08
6. Dera #3 1:43
7. Triptych 11:41
8. Dera #4 1:38
9. Don't hide 7:30
10. Dera #5 1:27

wydano: 2005
nagrano: 2004
more info: www.bmcrecords.hu
The Dorf
55,80 zł
Poem For Malcolm
59,99 zł
Chiasm
59,99 zł
Sunshine
59,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: