Kategorien

Marek Pospieszalski gra piosenki, które śpiewał Frank Sinatra


  • Schlüssel: 9631993
  • den Hersteller: Self Artist Records
  • Herstellerschlüssel: 5907796319932
  • Preis: 33,99 zł
  • Produkt empfehlen

Modern Jazz / Indie Jazz
premiera polska:
2017-05-10
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: digipackowe etui
opis:

polish-jazz.blogspot.com:
Sinatra? Jak to? Przecież to zapomniane starocie i pewnie nudy straszne. No więc, Szanowni Słuchacze, problem nie w tym, co się gra, ale jak się gra. Kwartet Marka Pospieszalskiego (oczywiście "z tych Pospieszalskich", żeby nie było wątpliwości) wziął na warsztat osiem naprawdę ważnych i łatwo rozpoznawanych przebojów Franka Sinatry. Obok grającego na tenorze lidera, znajdziemy w składzie zespołu basistę Maxa Muchę oraz dwóch młodych berlińczyków, o których – w co nie wątpię – nieraz jeszcze usłyszymy: pianistę Eliasa Stemesedera i perkusistę Maxa Andrzejewskiego. Efekt ich starań już od pierwszych chwil przywołuje na usta, wyrażające w tym przypadku bezbrzeżny zachwyt, słynne powiedzenie Adasia Miauczyńskiego z "Dnia Świra" (to z kobietą lekkich obyczajów, Synem Bożym i wulgarnie określoną czynnością seksualną).

Należę do osób, które miały już wcześniej okazję usłyszeć koncertowe wykonania fragmentów tego programu. Tak więc zaskoczenie przy "lekturze" albumu nie było tak wielkie. Jednak pomimo to zdarzało się, że z wrażenia opadała mi szczęka, spadały kapcie, a sam wpadałem w nerwowy chichot zwiastujący niedowierzanie pomieszane z entuzjazmem. Lubię Sinatrę i czasem słucham jego klasycznych wykonań. Lubię jednak także takie wersje klasyków, które niekoniecznie sprowadzają się do prostego odegrania wybranych melodii. Takie, które zaskakują. Takie, w których znajome nuty interpretowanego tematu są czasem głęboko ukryte i dają słuchaczowi radość ich szukania. To jest właśnie ten przypadek.

Pospieszalski idzie swoją drogą odczytywania Sinatry już od krótkiej, zagranej solo wersji "My Way", która zaczyna płytę. Potem zachwyca "I Think Of You" z długim duetem saksofonu i fortepianu oraz solem perkusji, która przejmuje utwór w swoje władanie na końcowe dwie minuty. "I’ve Got You Under My Skin" w osiemdziesięciu procentach znów zagrane bardzo swobodnie, na ostatnią minutę wybucha kapitalnym, klasycznym swingiem. "That’s Life" bawi lekko pastiszowymi fragmentami i szalonymi improwizacjami. Kończące album "One For My Baby (And One More For The Road)" i "Ol’ Man River" to ballady, bo na płycie z Sinatrą takich zabraknąć nie mogło, ale zagrane z lekko free jazzowym sznytem, a finał tej drugiej tylko umacnia słuchacz w stwierdzeniu "ja chcę jeszcze raz!".

To wydawnictwo będzie wysoko w rocznych podsumowaniach krajowego jazzu. Jestem tego pewien już dziś. Jest wiele aspektów, za które można album Pospieszalskiego wyróżnić. Czy są jakieś wady? Odpowiem żartobliwie: tak, jest za krótko. Wrócę jeszcze do wspomnianych wcześniej doświadczeń koncertowych. Wiem, że zespół ma przygotowany materiał na drugą płytę, z autorskimi kompozycjami. Tak więc, jedyne czego żałuję, to że nie mogę już teraz skonfrontować studyjnych wersji obu programów. Takie dwupłytowe wydawnictwo dopiero byłoby nie lada gratką. Mam jednak nadzieję, że po sukcesie płyty z piosenkami Sinatry – a nie wyobrażam sobie, żeby ten album nie odniósł sukcesu – szybko będziemy mogli cieszyć się się kolejnymi nagraniami kwartetu. Na razie cieszmy się tym, jak Pospieszalski (i jego zespół) gra piosenki, które śpiewał Frank Sinatra.
By Krzysztof Komorek

Nie miała chyba amerykańska kultura postaci, która aż w takim stopniu byłaby jej uosobieniem jak Frank Sinatra.
Człowiek będący nikim staje się najpotężniejszym głosem wszechczasów.
Jego kariera rodzi się równolegle z popkulturą.
Życiorys barwny, niejednoznaczny, którym można byłoby obdzielić nie jeden scenariusz filmowy...
Nowe spojrzenie na piosenki Sinatry ma na celu podkreślenie artystycznego aspektu w jego twórczości, którą dzisiejsze czasy sprowadziły do roli muzyki użytkowej, towarzysząc nam najczęściej w sklepach, restauracjach czy w muzyce do reklam, co powoduje że nikt nie zwraca uwagi na to z jakim kunsztem wykonana jest jego muzyka, oraz jaki niesie za sobą niesamowity ładunek emocjonalny.
Projekt ten jest również rodzajem hołdu nie tylko dla geniuszu Franka Sinatry ale też właśnie dla amerykańskiej kultury XXw której tak sporą część stanowi jazz, mający ogromny wpływ na kształtowanie się muzyki improwizowanej.

O zespole:
"Ach, jak oni grali! Jakby niebo miało spaść na ziemię i roztrzaskać się na miliony świetlistych kawałków. Mocne, męskie, jazzowe granie. Pospieszalski wydobywał ze swojego tenorowego saksofonu dźwięki o istnieniu których nie mieliśmy pojęcia." Gazeta Trybunalska

Po wielu latach zbierania doświadczeń i inspiracji u innych muzyków, Marek Pospieszalski prezentuje autorski projekt, własny obraz muzyki która czerpie z całego dobrodziejstwa jazzu i muzyki improwizowanej ale i wszelkich innych kreatywnych gatunków. Przede wszystkim jest w nim duża doza zespołowego grania, które objawia się m. in. przez grę fakturami oraz wielopłaszczyznowym prowadzeniem narracji. Melodyczna baza zderza się tu z sonorystyką, to wszystko bez mrugania okiem i chowania się za maską kabaretu.
Jest to muzyka szczera, intensywna, odważna i poważna.

Do zespołu Pospieszalski zaprosił swojego muzycznego "brata" Maksa Muchę, który jest jednym z najbardziej rozchwytywanych basistów młodego pokolenia w kraju, oraz czołówkę młodych muzyków z berlińskiej sceny, pianistę Eliasa Stemesedera oraz perkusistę Maxa Andrzejewskiego.


Marek Pospieszalski
"…Pospieszalskiego pod względem techniki saksofonowej stawiam na absolutnym szczycie mistrzowskiego opanowania tego instrumentu…" Piotr Iwicki - JAZZ FORUM

Saksofonista, klarnecista. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie. Od najmłodszych lat zafascynowany awangardą jazzową, muzyką improwizowaną oraz nowymi brzmieniami, otwarty na wszelkie muzyczne gatunki. Na swoim koncie ma udział w kilkudziesięciu festiwalach m. in. MOERS JAZZ FESTIVAL, DELHI JAZZ FESTIVAL, UTSAV JAZZ FESTIVAL, EXPO SHANGHAI 2010, EUROPEAN JAZZ FESTIVAL IN ATHENS, ARS MUSICA FESTIVAL BRUSSELS, JAZZFORUM BUDAPEST, WARSAW SUMMER JAZZ DAYS, TAURON NOWA MUZYKA, OPEN'ER FESTIVAL, OFF FESTIWAL, ENTER MUSIC FESTIVAL. Koncertował w takich salach jak Queen Elizabeth Hall w Londynie, Sunset/Sunside w Paryżu, Fasching w Sztokholmie czy wiedeńskim Porgy and Bess. Brał udział w dziesiątkach koncertów radiowych i telewizyjnych.
Udziela się głównie na polu muzyki improwizowanej. Razem z Tomaszem Sroczyńskim wydał swój autorski album "BARENESS". Aktualnie jest członkiem kwintetu Wojtka Mazolewskiego z którym nagrał dotychczas trzy albumy. Nagrywał i koncertował z Dennisem Gonzalezem i jego "Yealls At Eeals", Marco Eneidim, Piotrem Damasiewiczem i "Power of the horns", Empe 3 Mateo Pospieszalski Project, YeShe, Graal, Yanina Free Wave. Współpracował z Krzysztofem Knittlem, Maciejem Obarą, Pawłem Kaczmarczykiem, Nikolą Kołodziejczykiem, Jerzym Mazzollem, Rafałem Mazurem, ale również z artystami sceny elektronicznej, popowej, czy rockowej takimi jak Igor BOXX(Skalpel), Fisz/Emade, Zakopower, Armia. Z Qbą Janickim, Bartłomiejem Chmarą i Tomaszem Sroczyńskim współtworzy zespół Tirvious Wagon. Razem z bratem Łukaszem oraz kuzynami Szczepanem i Nikodemem tworzą synthpopowy zespół Santa Barbara.


Elias Stemeseder
"A true revelation.“ - Paolo Peviani, All About Jazz Italy

Born in Salzburg, Austria in 1990, Elias lived in Berlin from 2010 and moved to New York in 2015. Besides his main instrument, the acoustic piano, he also plays synthesizers. He performs in a variety of musical idioms ranging from the song-oriented music of Jim Black's trio to contemporary classical pieces by John Zorn to the electric music of Eyebone.
Current projects include collaborations with John Zorn (John Zorn's Bagatelles), the Greg Cohen Quintet, Philipp Gropper's "Philm", Jim Black's "Malamute" Anna Webber's "Percussive Mechanics", Robert Landfermann Quintet and "OTIS+WEDDING".
Elias Stemeseder has performed solo concerts at the Nuoro Jazz Festival (IT), Haus Der Berliner Festspiele (DE), 12points Festival Dublin (IRL) and Südtirol Jazzfestival (IT). He leads a Berlin - based quartet with Eldar Tsalikov, Igor Spallati and Ugo Alunni and co-leads the bands Jagged Spheres (with Anna Webber and Devin Gray) and Eyebone (with Nels Cline and Jim Black).
Since 2008 Elias has been working extensively with the American drummer Jim Black. The Jim Black trio (with Thomas Morgan on double bass) has released the critically acclaimed recordings Somatic and Actuality on the German label Winter&Winter Recordings and The Constant on the Swiss label Intakt Records. In 2013, Elias formed the collective trio "Eyebone“ with Jim Black and guitarist Nels Cline, in which he plays the Wurlitzer piano and bass synthesizers.

Elias has received scholarships and grants from SKE/austro mechana and BKA Österreich Kunst und Kultur.


Max Mucha
Jeden z czołowych basistów młodego pokolenia. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach. Przez kilka lat zdobywał szlify pod okiem Grega Cohena w Berlinie, gdzie nawiązał współpracę m. in. z Eliasem Stemesederem, Maxem Andrzejewskim, Philippem Gropperem, Ronnym Graupe ,Tomem Arthursem. Jest również członkiem zespołów Dominika Wani, Piotra Damasiewicza, Sławka Jaskułke, Kuby Płużka czy czesko polskiego kolektywu Inner Spaces. Na swoim koncie ma udział w wielu festiwalach m. in. Jazzfest Berlin, Moers Festival, Delhi Jazz Festival, Getxo Jazz Festival, Warsaw Summer Jazz Days. Jest również laureatem konkursów takich jak Jazz Hoileaart w Belgii, Jazz Juniors, hiszpańskie Getxo Jazz. Współpracował również z kwintetem Christiana Scotta, Loganem Richardsonem, Garym Thomasem, Stephenem Rileyem, Nelsonem Verasem, Tomaszem Stańko, Adamem Pierończykiem, Mateuszem Pospieszalskim, Maciejem Obarą.


Max Andrzejewski
“Max Andrzejewski, is a musical Perpetuum mobile, whose energy already pleases half the german scene, and soon could fire up half Europe. A spontanious composer on the drums, whose inventiveness knows no borders.“ (Wolf Kampmann, jazz journalist, author of the Reclam Jazz Lexikon)
His energetic musical work between Jazz, Rock, Improvised Music and contemporary composition brings him all over Germany and the world, and appears on numerous albums like Traumton, Act, Pirouet, Wizmar, Unit, Jazzhaus, NWog, WhyPlayJazz.
In 2009 he moved from Cologne to Berlin to finish his studies at Jazzinstitut Berlin with John Hollenbeck in 2011. He is established as an integral part of the interdisciplinary Berlin scene. His own band HÜTTE won one of the biggest German Jazz Prices, the Neuer Deutscher Jazzpreis 2013, and on top of it, Max also won the Soloist Price.
The latest HÜTTE album, which includes a five piece choir, was supported by a composition scholarship of Senat Berlin and was released on Traumton in 2014. „…I keep listening and listening and I’m still not sure what to make of it. But it makes me smile and the ensemble scores all kinds of points for pouring their heart into something so remarkably inventive and risky. Unbounded creativity. Pick of the Week.“ (Dave Sumner).
His new album "HÜTTE and The Homegrown Organic Gospel Choir" is released in April 2017 on Whyplayjazz and features music for HÜTTE plus a 13piece choir. His other main projects are the bands Expressway Sketches und PRANKE.
Max is composer too. He works e.g. with Ersan Mondtag for Thalia Theater Hamburg, Maxim Gorki Theater Berlin, Schauspiel Frankfurt, Staatstheater Kassel (whose production "Tyrannis" is invited to Theatertreffen Berlin 2016.)
Max was on tour in Aserbaijan, Israel, Russia, Cuba, USA, Czech, Portugal, Italy, Netherlands, Egypt, Austria, Serbia, Switzerland, Poland, Qatar.
He was recorded by WDR, BR and RBB. In 2010 he won the competition „Convento Jazzpreis“ with the Cologne based band Ebene Null.

muzycy:
Marek Pospieszalski - tenor saxophone
Elias Stemeseder - piano
Max Mucha - double bass
Max Andrzejewski - drums

utwory:
1. My Way (C.François,J.Revaux,P.Anka) 01:21
2. You Make Me Feel So Young (M.Gordon/J.Myrow) 04:17
3. I Think of You (J.Elliot/D.Marcotte) 06:16
4. I've Got You Under My Skin (C.Porter) 05:21
5. The Lady Is a Tramp (R.Rodgers/L.Hart) 04:42
6. That's Life (D.K.Thompson/K.Gordon) 05:13
7. One for My Baby /and One More for the Road/ (H.Arlen/J.Mercer) 07:00
8. Ol' Man River (O.Hammerstein/J.Kern) 06:25

wydano: March 15, 2017
nagrano: Recorded by Łukasz Olejarczyk at Rec Publica Studios Lubrza


Pathfinder
37,99 zł
Upwind Circles
58,99 zł
Behind The Strings
35,99 zł
la diversité
55,99 zł
Sinatra Songbook
59,99 zł
Tamarindo Live
59,99 zł
Ramblin'
37,99 zł
Day in Pictures
59,99 zł
Numbers
41,99 zł
Coherence
37,99 zł
Amazing Twelve
36,99 zł
Moon Hoax
29,99 zł
Live in Ukraine
41,99 zł
A Round Goal
59,99 zł
Switchback
41,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: