Kategorien

Lonely Shadows


  • Schlüssel: 869583
  • den Hersteller: ECM (DE)
  • Preis: 39,99 zł
  • Produkt empfehlen

Modern Jazz / Pianistyka Jazzowa
premiera polska:
2020-09-18
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: plastikowe etui
opis:

Opis wydawcy:
Dominik Wania dołączył do elitarnego grona artystów nagrywających dla ECM Records, a sygnowany jego nazwiskiem „Lonely Shadows” to pierwszy w historii solowy album polskiego muzyka wydany przez tę najbardziej prestiżową wytwórnię jazzową na świecie.

Jesienią ubiegłego roku, podczas dwudniowej sesji nagraniowej w Lugano, pianista postawił na pełną improwizację. Do sali koncertowej szwajcarskiego radia przyszedł bez przygotowanych wcześniej utworów czy nawet szkiców kompozycji. Dzięki temu, słuchając płyty „Lonely Shadows”, jesteśmy świadkami procesu tworzenia, który jest zupełnie unikatowy. Nie inaczej będzie podczas koncertu.

Dominik Wania rozpoznawalność na muzycznym rynku zaczął zdobywać grając u boku Tomasza Stańki, tuż po skończeniu studiów w New England Conservatory of Music w Bostonie. Niedługo potem Wania poznał swojego kolejnego muzycznego partnera – saksofonistę Macieja Obarę, którego kwartet współtworzy do dziś. Z tym zespołem odwiedził najlepsze jazzowe sale i festiwale na świecie, a także nagrał sześć płyt, z czego dwie ostatnie również znalazły się w katalogu ECM Records. Wania poświęca się też pracy dydaktycznej w murach Akademii w Krakowie i Katowicach, a także nagrywa muzykę filmową we współpracy ze Zbigniewem Preisnerem.

Na drugi autorski album pianisty fani musieli czekać aż siedem lat. Tyle czasu minęło od głośnego debiutu – płyty „Ravel” nagranej w trio, obsypanej nagrodami, m.in. dwiema statuetkami Fryderyk (w kategoriach Jazzowy Album Roku i Jazzowy Debiut Roku) oraz nagrodą TVP Kultura „Gwarancje Kultury”. I tym razem Dominik Wania nie rezygnuje z wyraźnych wpływów kompozytorów klasycznych, takich jak Ravel, Prokofiew, Skriabin i Satie.

Muzyka Wani jest pomostem między czystą wolnością improwizacji, wywodzącej się z muzyki jazzowej, a pianistyką przesiąkniętą europejską muzyką klasyczną. Podobnie jak nowy album, tak i solowe koncerty artysty są zaproszeniem do odkrywania świata dźwięków, budowanego zgodnie z zasadą „tu i teraz”.

POLITYKA * * * * *:
To trzecia płyta dla ECM z udziałem tego jednego z najciekawszych polskich pianistów jazzowych, ale pierwsza solowa – na wcześniejszych wystąpił jako członek Maciej Obara Quartet. Zauważenie Dominika Wani przez Manfreda Eichera było kwestią czasu, ponieważ jego wrażliwość i ekspresja, połączona z klasycznymi podstawami, bardzo pasuje do profilu artystycznego firmy. Muzyka zawarta na płycie bywa łagodna i rozmarzona, ale też dynamiczna i zaskakująca akordami i biegnikami. W harmoniach pobrzmiewa często bliski Wani impresjonizm (nagrał swego czasu płytę "Ravel".
autorka Dorota Szwarcman

muzycy:
Dominik Wania: piano solo

utwory:
1. Lonely Shadows
2. New Life Experience
3. Melting Spirit
4. Towards The Light
5. Relativity
6. Liquid Fluid
7. Think Twice
8. Ag76
9. Subjective Objectivity
10. Indifferent Attitude
11. All What Remains

wydano: 2020-09-18
more info: www.ecmrecords.comRavel
39,99 zł
Floating Bridges
41,99 zł
Tage
37,99 zł
Filing The Profile
46,99 zł
Atlantic
41,99 zł
Artur Tuźnik Trio
41,99 zł
Three Crowns
39,99 zł
Distance
58,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: