Kategorien

Frequently Asked Questions


  • Schlüssel: WA016
  • den Hersteller: WalkAway (PL)
  • Herstellerschlüssel: 5907791356208
  • Preis: 35,99 zł
  • Produkt empfehlen

Fusion
premiera polska:
2008-10-24
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: digipackowe etui
opis:

Jazz Forum; 01/2009; ocena * * * *:
Jarek Zawadzki, właściciel znanego studia nagraniowego, jest doskonale znany w środowisku muzycznym, ale być może nie jest znany szeroko w Polsce. Ta płyta może to zmienić! Saksofonista, klawiszowiec, aranżer, kompozytor – to jeszcze nie wszystkie jego umiejętności zawodowe. W tych rolach występuje na swojej płycie, a także jako reżyser dźwięku i producent. Dogrywał ścieżki do utworów na wielu instrumentach, to była poważna praca studyjna.

Wszystkie utwory na płycie (poza jedną piosenką Hirama Bullocka) to jego własne kompozycje i aranżacje. Jarek zbierał te nagrania przez blisko 12 lat, by teraz wydać je razem jako niezwykłą płytę. Nie ma takiej w całej historii polskiej muzyki jazzowej! Jest to jakby pamiętnik Studia 7, przegląd gwiazd największego formatu, które w nim nagrywały.

Ta płyta już w momencie ukazania ma znaczenie historyczne; dzięki niej możemy posłuchać znakomitych muzyków, których już nie ma. Bob Berg i Hiram Bullock zmarli i więcej nowych płyt nie nagrają. Jak to dobrze, że została po nich też i taka pamiątka. Amerykańskim gwiazdom towarzyszą doskonali polscy muzycy – myślę tu głównie o sekcji rytmicznej.

Mamy tu przegląd znakomitych saksofonistów i gitarzystów: Wspomniany już Bob Berg, ale też Eric Marienthal i Bill Evans; Hiram Bullock, ale też Frank Gambale i Dean Brown. Oczywiście już po wymienionych nazwiskach można się zorientować, że przeważającym stylem jest jazz-rock, ale nie jest to obowiązującą regułą.

Pierwszy utwór, Ptasia grypa, skonstruowany jest na zasadzie wspólnej improwizacji. Pozostałe kompozycje Jarka wyróżniają się bardzo wyrazistymi tematami. Tytułowy utwór płyty jest tego dobrym przykładem – 10 lat wcześniejszy (to najstarszy utwór na płycie), ze znakomitym saksofonowym solem Boba Berga opartym na dobrej sekcji, mógłby być ozdobą każdej płyty amerykańskiej wytwórni GRP.

Jest tu jeszcze przebój zespołu Walk Away Nothing Else Thank You, w którym przeciwwagą do gitarowej improwizacji Franka Gambale jest solówka Krzysztofa Herdzina. Kołysanka for Janca jest w całości popisem Erica Marienthala. W Rum tu tu dobre solo na trąbce zagrał Randy Becker, a w Remusiu poza Billem Evansem na tenorze podziwiać możemy pianistę Janusza Skowrona. Krzesimir Dębski jeszcze w zeszłym roku dograł solówkę do utworu Od posła do osła (reminiscencje polityczne?), a dwa lata wcześniej, w 2005 roku Jarek Zawadzki nagrał w swoim studiu piosenkę Hirama Bullocka z autorem w roli wokalisty i gitarzysty.

Może zaskoczyć kontrast między zakończeniem przedostatniego utworu, a początkiem ostatniego. Ten dziesiąty utwór to kompozycja Jarka Zawadzkiego na klasyczną orkiestrę smyczkową (gra kameralna orkiestra z Ukrainy) pozostawiająca nas w zupełnie innym nastroju niż wszystkie dotychczasowe utwory. Zaskoczenie, ale też bardzo ładne pożegnanie.
autor: Ryszard Borowski

muzycy:
Jarosław Zawadzki, organy Hammonda, fortepian, fortepian Fender Rhodes, syntezatory, klarnety, saksofony
Remigiusz Kosacz, gitara
Mirosław Wiśniewski, Adam Cegielski; bas
Grzegorz Grzyb, Adam Lewandowski, Krzysztof Zawadzki, perkusja

goście specjalni:
Dean Brown, Frank Gambale, Hiram Bullock, gitara
Bob Berg, Bill Evans, saksofon tenorowy
Eric Marienthal, saksofon altowy
Randy Brecker, trąbka
Luis Ribeiro, instr. perkusyjne, śpiew

utwory:
1. Ptasia Grypa 5:46
2. Frequently Asked Questions 4:22
3. Nothing ELSE Thank You 4:19
4. Kolysanka for Janca 6:23
5. Rum Tu Tu 4:43
6. Remus 5:29
7. Od Osla do Posla 6:30
8. Hurricane 5:12
9. Ja pier.... ale kac 6:07
10. The Drifting Heart 2:56

wydano: 2008
more info: www.walkaway.home.pl
Zariba
35,99 zł
Walk Away
35,99 zł
Night Live
35,99 zł
Changes
35,99 zł
Walking Around
35,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: