Kategorien

Highlight [Vinyl 1LP]


  • Schlüssel: R120LP
  • den Hersteller: Nopaper Records (PL)
  • Preis: 79,99 zł
  • Produkt empfehlen

Indie Pop / Avant Pop / Muzyka alternatywna
premiera polska:
2020-03-20
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: kartonowe etui
opis:

Opis Wydawcy:
Skalpel wraca z nowym krążkiem „Highlight”. Eklektyczny, niezwykle efektowny album otwiera nowy rozdział w karierze grupy – płyta w Polsce ukaże się nakładem rodzimej NoPaper Records zaś na świecie za jej promocję i dystrybucję odpowiadać będzie oficyna !K7 Records (m.in Tosca, Tricky).
Marcin Cichy i Igor Pudło przez lata łączyli inspiracje lokalną jazzową tradycją z fascynacją możliwościami nowej elektroniki. Nic dziwnego, że ich nagrania zaciekawiłykultową wytwórnięNinjaTune, dla których duet z Wrocławia nagrał dwa doskonale przyjęte krążki „Skalpel” i „Konfusion”. Wydawnictwa zaowocowały nominacją do Gilles Peterson WorldwideAward, znakomitymi recenzjami w prestiżowych tytułach muzycznych: od NME, przez The Wire po DJ Magazine i koncertami na całym świecie.”.
Trzeci krążek „Transit" oznaczał odejście od muzyki opartej na samplach w stronę kompozycji tworzonych przy pomocy wirtualnych instrumentów.
„Highlitght” to kolejny przełom - płyta najbardziej eklektyczna w karierze grupy z Wrocławia, na której punkty odniesienia wyznaczane są przez fusion Milesa Davisa, minimalmusic czy elektroniczną spuściznę Warpa i NinjaTune. Nie zabrakło też odniesień do polskiej jazzowej tradycji jak i trip-hopu, jednak to album jednoznacznie współczesny, korespondujący z brzmieniowymi trendami i nagraniami najgłośniejszych obecnie producentów. A przy tym głos osobny i oryginalny.
„Highlight” to – jak mówią sami muzycy - dokument radosnej twórczej eksplozji: Marcin i Igor wspominają, że praca nad nim była długa i żmudna, a jednocześnie przyznają, że towarzyszyło im poczucie ekscytacji, lekkości oraz artystycznej weny. Skalpel nabrał oddechu i wrócił z najbardziej zróżnicowaną rytmicznie i najbogatszą harmonicznie płytą w dyskografii.Przez ostatnie lata zespół koncertował z big bandem, wykonując swoje studyjne kompozycje w aranżacjach na 17 osobową orkiestrę i być może to nowe myślenie o aranżacji, w tradycji Gila Evansa, przysłużyło się też nowym kompozycjom. Już pierwsze takty otwierającego „Blow” z delikatnym melodycznym loopem wprowadzają w stan hipnotycznej błogości, potęgowanej przez mocny basowy kontrapunkt. „Cold Air” z charakterystycznym brzmieniem fenderrhodes rezonuje echem skupionych poszukiwań Milesa z okresu fusion, tu zinterpretowanych w wkontekściedowntempo. „Quicksilver” można opisać krótko: “Steve Reich meets 4Hero” - witalna, niesiona przez chwytliwy piano loop, świetne breaki i in wokal kompozycja, która pokazuje jak organicznie rozwinęła się w ostatnim czasie estetyka Skalpela. Podobnie „Escape” - pierwszy albumowy singiel, urokliwy harmonicznie i brzmieniowo, który ma popowy potencjał nagrań Bonobo czy Caribou. „Distant” to powrót do jazzowych korzeni - barowy mood kreowany przez sound kontrabasu, delikatny werbel i oszczędna trąbkę rozwija się tu w transową „podróż do Satchidananda”. „Pull Closer” z kolei przypomina o hiphopowych proweniencjach wrocławskiego duetu. Oszczędny abstract beat to mocny fundament do hancockowskiegofusion.„Countless” wprowadza w wieczorną neonową melancholię - powolne tempo i rozlane melodie, tworzą soundtrack wielkomiejskiej halucynacji. Na „Event” zespół nieco rozjaśnia pejzaż - to łagodne, wiosenne przebudzenie, smoothe-ambient, który po niepokojach nocy, przywraca harmonię i spokój.„Arrival” to płynąca swobodnym nurtem spełniona fantazja na temat “co gdyby Boards Of Canada pochodzili z Toskanii?”.„Zorza” – tworzy subtelną, a równocześnie efektowną kodę tej niezwykłej płyty - hipnotyczne syntezatorowe repetycje osnute wokół organicznych, jazzujących bębnów i zapętlonego wokalnego motywu działają niczym popołudniowa raga jak cały album to ożywcza medytacja, celebracja radości płynącej z muzyki, tworzenia, życia.

utwory:
1. Blow
2. Cold Air
3. Quicksilver
4. Escape
5. Distant
6. Pull Closer
7. Countless
8. Event
9. Arrival
10. Zorza

total time - 37:40
wydano: 2020-03-20

Put The Shine On
42,99 zł
ziori
66,99 zł
Honey Darlin'
29,99 zł
Highlight
37,99 zł
Subsonic 6 [Vinyl]
59,90 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: