Kategorien

Live at the Bimhuis, Set One and Two - Green Leaf Music Paperback Series, vol. 1 [2CD]


  • Schlüssel: GREP01
  • den Hersteller: Green Leaf Music (USA)
  • Preis: 83,99 zł
  • Produkt empfehlen

Player


Modern Jazz / Indie Jazz
premiera polska:
2005-11-29
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: kartonowe etui
opis:

Płyta zajęła 19 miejsce w plebiscycie Diapazon.pl na jazzową album roku 2005.

Jazz Forum; 2006-01

'...Poza albumem 'Keystone' Dave Douglas opublikował pod koniec ubiegłego roku jeszcze jedną pozycję. Jest nią podwójny album koncertowy 'Live At The Bimhuis', zarejestrowany w Amsterdamie. W porównaniu do 'Keystone' jest to rzecz o wiele bardziej mainstreamowa, choć i tu znalazły się rzeczy rzadkie, takie, które amerykański trębacz nieczęsto uwzględnia w swoim repertuarze. Mam na myśli interpretacje utworów gwiazd współczesnej muzyki rockowej. Chciałbym zwrócić Państwa uwagę na dwa takie rodzynki: na kompozycję Björk zatytułowaną 'Unison' i utwór Becka 'Ramshackle' - oczywiście oba w żywych, mocno improwizowanych ujęciach kwintetu Douglasa. Kwintetu występującego tu w składzie rzeczywiście wybornym!
W tej koncertowej realizacji trębaczowi towarzyszą muzycy sprawdzeni, jego wieloletni partnerzy. Ich brawurowe podejście do rzeczy automatycznie tłumaczy powód, dla którego 'Live At The Bimhuis' ujrzał światło dzienne. Wystarczy posłuchać wyjątkowej interpretacji utworu 'Penelope', naszpikowanego inteligentnymi cytatami, a napisanego przez samego Douglasa. W ramach tej 24-minutowej formy można usłyszeć chyba wszystko, co najlepsze i najistotniejsze we współczesnym akustycznym mainstreamie. Duże brawa dla całej piątki, bez żadnych wyjątków![Przemek Psikuta

diapazon.pl; 2005-12
'...'Dave Douglas wyposzczony pobytem na pasku pięcioletniego kontraktu z RCA, powraca do swojej naturalnej aktywności muzycznej, czyli już nie jedna płyta w roku jak to dotychczas bywało, a kilka, ponadto sygnowanych nazwą własnego wydawnictwa: 'Green Leaf Music". Artysta, który nade wszystko wybiera wolność, przydaje wiary w sens wszelkich artystycznych poszukiwań, a że wybór to świadomy, poparty doświadczeniem i znajomością struktur muzycznego marketingu - tym cenniejszy. Możemy zatem w niedługim czasie spodziewać się wielu nowych nagrań ze strony tego znakomitego instrumentalisty, kompozytora, band leadera i wydawcy.
Po dwu całkiem premierowych albumach ('Mountain Passages" - GRE-01 - 01.2005; 'Keystone" - GRE-03 - 09.05) i debiucie Douglasa jako wydawcy ( interesujący album zespołu 'Kneebody" - GRE-02 - 03.05), przyszła kolej na nową serię wydawniczą, pt: 'Paper Back Series", a w niej publikacje wszelkich ponad programowych spotkań, kooperacji oraz nagrań koncertowych. I tak, pod sam koniec roku, otrzymaliśmy kolejne dwie płyty. Wprawdzie nagrania na nich pomieszczone nie wnoszą niczego nowego do wizerunku artysty, jako że Dave Douglas Quintet dobrze znamy już z płyty 'Infinity"(RCA), to przecież wersja muzyki 'live" często coś nam interesującego dopowiada.
Płyta 'Infinity" z 2002 roku, dedykowana była Milesowi Davisowi, a charakter nagrań mocno nawiązywał do późnej twórczości Miles Davis Quintet (z lat 1967-68), tych z płyt: 'Filles De Kilimanjaro"czy 'Water Babies". Mamy tutaj wszystkie charakterystyczne elementy brzmienia tego zespołu: mocny ton trąbki, el. fortepianu Rhodesa i saksofonu wsparte o aktywną pracę sekcji. Douglas wykonuje swoje kompozycje jak również standardy współczesnej muzyki pop - Bjork, Beck, Wainwright, a o ile pomysł na konstrukcję zespołu zaczerpnął od Milesa, to cała reszta: melodyka, frazowanie, charakter kompozycji jest już typowy dla Douglasa, zatem dość daleki od czarnego nowoczesnego jazzu.
Na koncercie dźwięki i czas płyną trochę inaczej niż w studio, usłyszymy zatem chwile znakomite, wyrafinowane sola i synergetyczną pracę zespołu, ale też momenty słabsze, jakby poszukujące utraconego napięcia i kontaktu z publicznością. Pamiętajmy jednak, że to 'papierowa seria", nagranie uzupełniające - suplement znakomitego projektu 'Infinity" sprzed czterech lat. I jeszcze jedna ważna informacja, te dwie koncertowe płyty, które można kupić oddzielnie, to pełna rejestracja koncertu w amsterdamskim klubie Bimhuis zrealizowana przez RadioVPRO - nie tak znowu często pojawiają się na rynku nagrania, które rzetelnie rejestrują przebieg koncertu od pierwszego dźwięku po ostatni zagrany akord i entuzjastyczną owację publiczności.
autor: Andrzej Kalinowski

Editor's info:
From their acclaimed October 2002 European tour in support of the Grammy-nominated album The Infinite, Dave Douglas, Live at the Bimhuis, captures Douglas' Quintet in peak form performing at one of the world's leading jazz venues. In front of a very lively and enthusiastic audience, and beautifully recorded by VPRO Radio-Amsterdam (www.vpro.nl/delaatstejazz or www.vpro.nl/isditnogweljazz), this is the first live set available from one of jazz's leading bands. A must-have for fans of this Quintet. This release is packaged minimally although distinctively in a cardboard slip-sleeve with full credits and information.

muzycy:
Dave Douglas, trumpet
Rick Margitza, tenor saxophone
Uri Caine, fender rhodes; James Genus, bass
Clarence Penn, drums

utwory:
CD1 - Set One
Penelope
The Infinite
Poses
Caterwaul

CD2 - Set Two
Waverly
The Frisell Dream
Unison
Ramshackle
Deluge

wydano: 2005
nagrano: 2005
more info: www.greenleafmusic.com
more info2: www.davedouglas.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: