Kategorien

Crossing Borders


  • Schlüssel: LUNCD297
  • den Hersteller: LUNA Music
  • Herstellerschlüssel: 5900672922974
  • Preis: 29,99 zł
  • Produkt empfehlen

Straightahead / Mainstream Jazz
premiera polska:
2012-11-10
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: digipackowe etui
opis:

Opis Wydawcy:
"Crossing Borders" jest trzecią - po "Zealot" (2005) i "Simple Joy" (2008) - płytą w dorobku projektu Marcin Olak Trio. Na płycie znalazło się dwanaście utworów utrzymanych w stylistyce jazzowej z gitarą klasyczną (czasem, także akustyczną) w roli instrumentalnego lidera. Obok kompozycji autorskich lidera projektu - Marcina Olaka, na "Crossing Borders" znalazły się trzy polskie melodie ludowe autorstwa Witolda Lutosławskiego w dosyć odważnych aranżacjach. Co - wobec faktu, że przyszły rok ma być ogłoszony rokiem Witolda Lutosławskiego - sprawia, że materiał jeszcze bardziej intryguje i zyskuje na atrakcyjności.

"Udało się nam, jak sądzę - przyznaje lider projektu Marcin Olak - uniknąć niezbyt szczęśliwej formuły "klasyki na jazzowo". Zamiast tego powstały utwory, w których już same tematy zostały przekomponowane, a ich poszczególne warstwy stały się kanwą dla improwizacji".

W wyniku tych zabiegów powstała muzyka, którą można określić jako fuzję współczesnej kameralistyki i jazzu, zbliżoną w brzmieniu do działań takich twórców jak Henry Treadgill czy grupy Oregon. W takiej stylistyce utrzymuje się zresztą cała płyta. Dwie centralne kompozycje na płycie to etiudy na trio jazzowe - Waterfall i Olive Tree - które w punkcie wyjścia utworami kameralnymi, stopniowo ewoluują w stronę improwizacji i formy otwartej. Z kolei utwór Responsorium jest medytacyjną wariacją opartą na formie tradycyjnej modlitwy z psalmami.

Na płycie instrumentem prowadzącym jest zdecydowanie gitara, klasyczna lub akustyczna, bas i perkusja bardziej tworzą kontrapunkty niż akompaniują.

muzycy:
Marcin Olak: gitara klasyczna i akustyczna
Maciek Szczyciński: kontrabas
Hubert Zemler: perkusja
Mikołaj Miki Wielecki: instrumenty perkusyjne

utwory:
1. Crossing Borders - Episode 1
2. Hej, od Krakowa jadę (Blue Deconstruction)
3. Ach, mój Jasieńko (Quasi ad libitum)
4. Na jabłoni jabłko wisi (Work Song)
5. Just One More Day
6. Blue Study
7. Waterfall
8. Olive Tree
9. Responsorium
10. Katwar
11. Infundybuła chronosynklastyczna
12. Crossing Borders - Episode 2

wydano: 2012
more info2: www.marcinolak.com
The Dorf
55,80 zł
Poem For Malcolm
59,99 zł
Chiasm
59,99 zł
Sunshine
59,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: