Kategorien

Accelerated Projection


  • Schlüssel: ROG0079
  • den Hersteller: Rogue ART (FR)
  • Herstellerschlüssel: 3760131270792
  • Preis: 59,99 zł
  • Produkt empfehlen

Player


Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2018-03-26
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: digipackowe etui
opis:

multikulti.com - ocena * * * * 1/2:
Duet gigantów kreatywnego jazzu, bo chyba tak należy nazwać ich wspólny projekt. Obaj bohaterowie nagrania zasłużyli sobie na to miano.
Roscoe Mitchell to żyjąca legenda chicagowskiego środowiska i jeden z największych innowatorów muzyki improwizowanej. Każdy kolejny album tego saksofonisty, kompozytora i bandleadera wzbudza wielkie poruszenie w gronie krytyków. Jest założycielem grupy Art Ensemble Of Chicago (początkowo pod nazwą Roscoe Mitchell Art Ensemble). Współpracował z niezliczoną liczbą muzyków, by wymienić tylko kilku jak Albert Ayler, Henry Threadgill, Anthony Braxton, Muhal Richard Abrams, Pauline Oliveros, czy Borah Bergman.
Matthew Shipp to niekwestionowany wizjoner jazzu, czołowa postać kolejnej po pokoleniu Roscoe Mitchella generacji gigantów jazzu, jeden z najbardziej uznanych pianistów jazzowych w historii gatunku. Kreując własną, unikatową stylistykę instrumentu, Shipp jest muzykiem bezustannie eksperymentującym tak z materią jak i formą swej muzyki. W latach 80’tych zaczął współpracę z Williamem Parkerem, a w 1989 dołączył do zespołu Davida S.Ware'a (gdzie basistą był Parker). Z początkiem lat 90’tych. Sformował swój pierwszy zespół z Parkerem i zamiennie: Whitem Dickey'em lub Susie Ibarrą na perkusji. Współpracuje z takimi muzykami, jak Rob Brown, Mat Maneri, William Parker, Whit Dickey, Wadada Leo Smith, Susie Ibarra, Joe McPhee czy Evan Parker.

Koncertowe "Accelerated Projection" to siedem improwizowanych utworów, o dużym nasyceniu abstrakcyjnej wyobraźni obu panów, po prostu gigantyczna synergia!
Wyobraźnia Mitchella, jego brzmieniowy asortyment budzą respekt od pierwszej sekundy. Mitchell jest kompetentny na każdym z instrumentów, gra na flecie i saksofonach altowym i sopranowym. Matthew Shipp z kocią zwinnością i wielką czujnością wchodzi z Mitchellem w intensywny, głęboki jak najgłębsze drony dialog, charakterystyczne dla niego ornamenty fortepianowe sprzęgają się z instrumentami Mitchella tworząc intrygującą narrację. W formule duetowej ci dwaj muzycy po prostu eksplodują!
Wysoka temperatura nabiera chwilami kameralistycznej samokontroli, zwłaszcza, gdy do akcji wkracza flet Mitchella. Yuko Otomo w liner notes napisał "Możliwość obcowania z tymi muzykami na żywo można porównać tylko do słuchania na żywo Bacha, Beethovena i Chopina, oczywiście gdyby tylko było to możliwe."
autor: Mariusz Zawiślak
Copyright © 1996-2018 Multikulti Project. All rights reserved


Roscoe Mitchell, member of AACM from its early stage and founding member of Art Ensemble of Chicago is a living legend, a national treasure, involved in whether it as a solo, a duet, an ensemble or a classical music situation. Matthew Shipp, definitely a legend in his own right as well, play in many configurations witnessing his impressively brilliant creative devolvement. The experience seeing these musicians play live is equivalent to seeing/hearing Bach, Beethoven and Chopin play live if such a thing were still possible.
Here we are holding the gift of a recording of them playing together in duet. And what a gift it is!
Yuko Otomo, excerpt from the liner notes

muzycy:
Roscoe Mitchell: alto & soprano saxophones, flute
Matthew Shipp: piano

utwory:
1. Accelerated Projection I (4:37)
2. Accelerated Projection II (2:22)
3. Accelerated Projection III (3:14)
4. Accelerated Projection IV (6:59)
5. Accelerated Projection V (6:16)
6. Accelerated Projection VI (13:33)
7. Accelerated Projection VII (8:56)

nagrano: Recorded live on August 28th 2005 by Paolo Zucca at Sant'Anna Arresi, Sardinia, Italy

more info: www.roguart.com
The Dorf
55,80 zł
Poem For Malcolm
59,99 zł
Chiasm
59,99 zł
Sunshine
59,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: