Kategorie

Keystone (1CD+1DVD Video)


  • Kod: GREE1003
  • Producent: Green Leaf Music (USA)
  • Kod producenta: 0186980000039
  • Wykonawca: Dave Douglas
  • Nośnik: 2CD
  • Cena: 64,99 zł
  • Poleć produkt

Player


Modern Jazz / Indie Jazz
premiera polska:
2005-11-29
kontynent: Ameryka Południowa
kraj: USA
opakowanie: digipackowe etui
opis:

multikulti.com:
Na nowy projekt Douglasa, Keystone, składają się kompozycje inspirowane przez postać wielką i niesłusznie dyskredytowaną, Roscoe 'Fatty' Arbuckle'a, jedną z najwcześniejszych i najzabawniejszych amerykańskich gwiazd filmowych. Koncentrując się na jego wcześniejszych dziełach dla Keystone, muzyka Douglasa usiłuje oddać humor i dramat, tragedie i ludyczność zarówno filmów jak i życia Arbuckle'a.
Elektryczne podbudowane aranżacje są ciepłe, zabawne, funky i eksperymentalne, a więc perfekcyjnie oddające atmosferę filmów Arbuckle'a.
Keystone zawiera dwa krążki: CD i DVD. CD składa się z 11 tematów skomponowanych przez Dave'a Douglasa do filmów Arbuckle'a; DVD natomiast z 2 części: filmu Arbuckle'a z roku 1915 'Fatty and Mabel Adrift' w akompaniamencie nowej aranżacji Douglasa (składającej się z wyżej opisanych utworów i około siedmiu dodatkowych minut muzyki, którą Douglas skomponował specjalnie do tego filmu) oraz wideoklipu 'Just Another Murder' do utworu z Keystone skompilowanego z filmu Arbuckle'a z 1915 roku 'Fatty's Tin-Type Tangle'.

Powołany został również do życia projekt towarzyszący: Dave Douglas i Keystone, to jest sekstet składający się z trąbki, saksofonu, basu, perkusji, keyboardu i gramofonu, który będzie akompaniował live do projekcji wybranych filmów Arbuckle'a, m.in.: 'Fatty and Mabel Adrift', 'Fatty's Tin-Type Tangle', 'Fatty's New Role' oraz 'Fatty and Mabel's Wash Day'.
Wszystkie scieżki dzwiękowe do tych filmów skomponowane zostały przez Douglasa. Niektóre będzie można usłyszeć na płycie Keystone, niektóre natomiast będą po raz pierwszy wykonywane w czasie trasy projektu Dave Douglas i Keystone.
Projekt zosta zlecony przez The Paramount Center For The Arts in Peekskill z Nowego Jorku.
Premiera miała miejsce 1. Pażdziernika 2005.

Gazeta Wyborcza; 2005-12
'...Już dawno nikt nie wydał płyty tak pięknie rozwijającej koncepcję elektrycznego jazzu Milesa Davisa przełomu lat 60. i 70. O ile dotychczasowe próby kończyły się estetyczna kalką, o tyle Dave Douglas na 'Keystone' ma nam do zaproponowania znacznie więcej.
Jedni za sprawą transowych, bliskich drum'n'bass fraz dosłuchają się tutaj brzmieniowych odniesień do dzieł Nilsa Pettera Molvaera i Billa Laswella ('Just Another Murder' z funkowym riffem przypominającym 'Human Behaviour' Björk). Ktoś inny zauważy, że 'A Noise From The Deep' niesie ze sobą klimaty innego eksperymentatora - Jona Hassella.

Jednak tym czymś, co leży u podstaw takich klimatów, są wczesne eksperymenty Milesa Davisa. To pokrewieństwo słychać zwłaszcza w barwowym traktowaniu warstwy elektronicznej (tu DJ Olive i przeniesiony niemal z epoki Davisowskiego 'Dark Magus', 'On The Corner' i 'Black Satin' grający na elektrycznym fortepianie wurlitzera Jamie Saft). Jak echo tamtych lat brzmi perkusja. Choć za bębnami siedzi żywy muzyk (znakomity Gene Lake), to warstwa bębnów bardziej przypomina zaprogramowany automat realizujący połamaną linię rytmiczną niż swingującego drumera. Na zasadzie kontrastu lider, trębacz i kompozytor, artysta aktualnie niesiony falą znakomitych recenzji i sympatii fanów, daje nam możliwość wyciszenia przy 'Mabel Norman', dając chwilę wytchnienia, aby za kilka chwil zaserwować nam kolejne, niemal hipnotyczne dźwięki (znakomity 'The Real Roscoe'). Muzyka ta, choć w sposób naturalny kontynuuje i rozwija pewną sprawdzoną koncepcję, to jednak nie pozostaje głucha na zjawiska typowe dla naszych czasów. Bywa, że muzycy wchodzą na ścieżkę brzmień typową dla dokonań Johna Zorna (nic dziwnego, bo Douglas był od lat jego współpracownikiem), by po chwili znaleźć się w rejonach ekstatycznych improwizacji oddających ducha muzycznego szaleństwa Davisa i Steve'a Grossmana sprzed ponad trzech dekad.

I tu dotykamy bodaj najważniejszego pokrewieństwa nowych dokonań Douglasa z tym, co dał nam Miles. Mowa o dialogu i współdziałaniu na linii trąbka - saksofon (znakomity Marcus Strickland).

Ta płyta to powrót do źródeł jazzu, najbardziej charakterystycznej formy improwizacji call-and-response dającej nieograniczone możliwości werbalnej interakcji. A jeśli o improwizacji mowa, to tym, co najbardziej zachwyca, jest zdolność wyczekiwania, niespiesznego budowania solówek, gdzie cisza czasami lepiej kształtuje napięcie niż zalew dźwięków. W rezultacie dedykowany pamięci charakterystycznego gwiazdora kina niemego Roscoe Arbuckle'a dwupłytowy album (obok tradycyjnego CD również DVD z filmem 'Fatty & Mabel Adrift' z 1916 r. z nową muzyką Douglasa), śmiało może aspirować do miana najlepszego w roku 2005, a nominacja do nagrody Grammy - w pełni zasłużona.
[Piotr Iwicki]

Płyta zajęła 7 miejsce w plebiscycie Diapazon.pl na jazzową album roku 2005.
azz Forum; 2006-01
'...'Pierwsza płyta, której przyjrzymy się bliżej nosi tytuł 'Keystone' i składają się na nią kompozycje trębacza inspirowane przez postać wielką i niesłusznie zdaniem wielu dyskredytowaną. Chodzi o Roscoe 'Fatty' Arbuckle'a - reżysera, aktora, komika, jednego z najwcześniejszych amerykańskich gwiazdorów filmowych.
Muzycy skoncentrowali się na wczesnych, oczywiście niemych filmach Arbuckle'a, zrobionych i wyprodukowanych dla wytwórni Keystone (stąd tytuł całego albumu). Kompozycje Douglasa usiłują uchwycić humor, dramat, tragedie i ludyczność filmów Arbuckle'a. Elektryczne, niekiedy mocno nowoczesne aranżacje perfekcyjnie oddają atmosferę tych obrazów: są zabawne, dowcipne, a kiedy sytuacja tego wymaga - ciepłe, a nawet rzewne... I najważniejsze jest tu chyba to, że muzycy eksperymentują, że nie zanudzają słuchacza utartymi schematami. Bo przecież improwizowanie na bazie niemych filmów, tworzenie do nich ilustracji muzycznych stało się w ostatnich czasach bardzo modne i poziom wielu z tych produkcji bywa bardzo różny.
W przypadku albumu 'Keystone' otrzymujemy piękny 'dowód w sprawie', a mianowicie bonusowe DVD, które zawiera pełną wersję filmu Roscoe Arbuckle'a - 'Fatty & Mabel Adrift'. Film ten pochodzi z roku 1916 i ilustrowany jest muzyką sekstetu Dave'a Douglasa skomponowaną blisko 90 lat później!
Skład obecnego na albumie elektrycznego sekstetu Douglasa rzeczywiście staje na wysokości zadania. Rozrzut stylistyczny pomiędzy tymi instrumentalistami jest olbrzymi, a tu, jak na zawołanie, pod skrzydłami wybitnego lidera współtworzą oni muzyczny monolit. Z opisu dołączonego do albumu 'Keystone' dowiadujemy się, że na potrzeby omawianego, nietypowego filmowego projektu każdy członek zespołu otrzymał szczegółowy zapis nutowy, w którym dokładnie wyznaczono mu miejsca na improwizacje. Trzeba przyznać, że z dużą przyjemnością słucha się tego sekstetu, niemiłosiernie zgranego i w stu procentach podporządkowanego koncepcji lidera. A Douglas bawi się muzykami, niczym marionetkami - dyryguje nimi, kiedy trzeba pauzuje, a kiedy trzeba zagrzewa ich do ataku.
Cały projekt 'Keystone' przybiera formę długiej, wielowątkowej suity, w której rolę łączników pełnią wdzięczne dialogi Jamesa Safta z DJ-em Olive'em: didżejskie loopy plus bardzo ciekawe kolaże analogowych syntezatorów, co i rusz wspomagane 'żywą' perkusją czujnego Gene'a Lake'a. Pierwszą linię tworzą naturalnie 'dęciaki', których unisona występują tu przeważnie na pierwszym planie.[Przemek Psikuta]

Newsweek; 2005-01
'...Rosco Arbuckle, znany powszechnie jako Fatty (czyli Grubasek), był jednym z najpopularniejszych komików i reżyserów w czasach niemego kina. Do 1920 roku krótkie komedie z jego udziałem biły rekordy popularności. Przyjaźnił się z Busterem Keatonem i Charliem Chaplinem. Jednak świetnie zapowiadającą się karierę Arbuckle'a złamał skandal obyczajowy. Na początku lat dwudziestych został oskarżony o gwałt i spowodowanie śmierci aktorki Virginii Rappe. Jego kariera legła w gruzach, chociaż po latach oczyszczono go z zarzutów.
Dziewięćdziesiąt lat później Dave Douglas, wybitny nowojorski trębacz, uznawany przez wielu krytyków za następcę Milesa Davisa, postanowił przypomnieć światu postać Fatty'ego, nagrywając płytę z muzyką do jego niemych filmów. Tak powstał album 'Keystone", którego tytuł pochodzi od nazwy wytwórni produkującej filmy Arbuckle'a.
Douglas, wychowanek Johna Zorna, na 'Keystone" zebrał śmietankę nowojorskich jazzmanów. Pojawiają się tu: wybitny klawiszowiec, również uczeń Zorna, Jamie Saft i basista Brad Jones. Nad nowoczesnym brzmieniem płyty czuwał zaś DJ Olive, znany za współpracy choćby z Ikue Mori. Jednak, co najważniejsze, płyta Douglasa nie jest stworzoną na potrzeby filmu muzyką ilustracyjną, a żywiołowym jazzem, który brzmieniem nawiązuje do elektrycznej twórczości Davisa z lat 70.
Nowojorczyk nigdy nie ukrywał swojej fascynacji Milesem. Podobnie jak on lubuje się w krótki, urwanych dźwiękach, pozwalając tym samym swojemu zespołowi na tworzenie znakomitego, gęstego tła muzycznego.
Do płyty z muzyką dołączył Douglas DVD z półgodzinnym filmem Arbuckle'a 'Fatty & Mabel Adrift" z 1916 roku. Oglądając go w pełni doceniamy geniusz Douglasa, który każdy dźwięk i muzyczną improwizację zaplanował tak, aby idealnie współgrały z obrazem. I otrzymaliśmy 'Keystone" - majstersztyk zgrania obrazu z dźwiękiem i jedną z najlepszych jazzowych płyt ubiegłego roku, słusznie nominowaną do jazzowej Nagrody Grammy...' [Robert Ziębiński]

Playboy; 2006-03
'...Granie nowej muzyki pod obraz z czarno-białych niemych filmów to jeden z ulubionych pomysłów koncertowych współczesnych jazzmanów. W klubach Nowego Jorku czy Warszawy odbywają się całe przeglądy tej dyscypliny. Ale DVD z takim projektem to rzadkość. Pionierski krok uczynił jeden z czołowych trębaczy ostatnich lat, wydając film Fatty & Mabel Adrift z 1916 roku gdzie popisy legendarnego komika Fatty Arbuckle'a opatrzył własną muzyką (dostępną też na dysku audio). Te utwory to gratka sama w sobie. Odwołując się do bujania soul jazzu lat 60., funky Davisa z lat 70. i nowoczesnego hip-hopu stworzył swój najbardziej groovyowy album...' [Rafał Księżyk]

Audio; 2006-08, ocena: ****1/2/***
'...odsłuch samej muzyki bez oglądania obrazu robi mocne wrażenie. Douglas wyselekcjonował znakomitych partnerów i skrzętnie wykorzystał ich umiejętności: Jamie Saft - piano Wurlitzera, Gene Lake - perkusja, Marcus Strickland - saksofony, Brad Jones - bas i DJ Olive - gramofony. Znaczna część materiału została zaaranżowana współcześnie o dopiero w popisach solowych zrobiło się bardziej jazzowo w klasycznym tego słowa znaczeniu. Lider nie przywłaszczył sobie lwiej części partii solowych, a najwięcej pola do popisu dał 'mięsiście' brzmiącemu pianiście i perkuśiście. I te dwa instrumenty właściwie decydują o potywającym charakterze produkcji. Styl gry sekstetu Douglasa przypomina album 'Freak In' sprzed kilku lat, a więc rockowo układanych rytmów, dającyh mocny fundament solistom. Wszystko zostało zgrabnie spiete harmoniczną klamrą fraz fortepianu elektrycznego...'
autor: Cezary Gumiński

Editor's info:
Keystone, Dave Douglas' new project, features new Douglas compositions inspired by the great and unfairly maligned Roscoe 'Fatty' Arbuckle, one of America's earliest and funniest movie stars. Focusing on his early works for the Keystone production company (1915-1916), the new music attempts to mirror the humor and drama, the tragedy and hilarity of Arbuckle's films and his life. The electric invoked scores are warm, funny, funky, and experimental - capturing the atmosphere of the films. They can be performed simultaneously with the films or as a suite for the concert stage. This project will premiere October 1, 2005, and was commissioned by the Paramount Theater, Peekskill New York.
All About Jazz; 2005-11
'...The excellence of the above CDs makes the fact that I like his new Keystone the best of all of them pretty much a matter of subjective taste; we're dealing with an abundance of riches here. The music on Keystone developed as a result of Douglas's fascination with now-obscure silent film comic Roscoe "Fatty" Arbuckle, whose status as filmic auteur (he wrote, directed and starred in his films) predates the still-revered Charlie Chaplin. Douglas wrote Keystone's modern electronics-imbued jazz to function as new scores for some of Arbuckle's films. The Keystone album-only available online through Douglas's Greenleaf label-comes with an accompanying DVD of Arbuckle's 1916 three-reeler Fatty & Mabel Adrift, so one can judge at home how well Douglas' score works as accompaniment to Arbuckle's silent comedy....'
Rolling Stone; 2005-11; ocena: ****
'...Trumpeter Dave Douglas examines a different tragedy here: the cruel fall of silent-film comic Roscoe "Fatty" Arbuckle, who never recovered from his 1921 murder trial, despite his acquittal. Keystone is a riveting modernist-requiem: growling electric piano, whirlpool-funk drums and the twin-snake dance of sax and Douglas' punchy pleading horn, set in the echo-chamber chapel of Miles Davis' In A Silent Way. An accompanying DVD features Douglas' music synched to Fatty and Mabel Adrift, made in 1916, before the laughter died...' [David Fricke]
SF Weekly; 2005-11
'...The second release from acclaimed trumpeter/composer Dave Douglas on his recently launched Greenleaf Music label is Keystone, a fascinating double-disc CD/DVD tribute to the silent-film actor/director Roscoe "Fatty" Arbuckle, whose high-flying Hollywood star was snuffed out in 1921 when he was falsely accused of murder. In an attempt to bring Arbuckle much-deserved posthumous dignity (he was, after all, a master of physical comedy on a par with his renowned pal Buster Keaton), Douglas has created a fresh batch of lyrical, groove-deep soundtracks to accompany the films, one of which, the 1916 classic Fatty & Mabel Adrift, appears on the DVD. Pairing a standard instrumental quartet (horns, bass, and drums) with Wurlitzer maestro Jamie Swift and visionary turntablist DJ Olive, the trumpeter mines the fertile electro-acoustic matrix that marks the cutting edge of today's crossover jazz. The music is rich with uncommon overlays: languid melodies on top of funky, driving beats; familiar timbres subverted by flashy electronic squiggles. It's a contemporary sound that curiously complements the old-school celluloid. Which means that young people will listen. And Arbuckle's original rep may at long last be restored...'

muzycy:
Dave Douglas, trumpet
Jamie Saft, keyboards
Gene Lake, drums
Marcus Strickland, saxophones
Brad Jones, bass
DJ Olive, turntables

utwory:
1. A Noise From The Deep 6:55
2. Just Another Murder 4:50
3. Sapphire Sky Blue 4:53
4. Butterfly Effect 6:13
5. Fatty's Day Off 2:32
6. Mabel Normand 4:46
7. The Real Roscoe 4:32
8. Famous Players 6:50
9. Barnyard Flirtations 1:42
10. Hollywood 4:18
11. Tragicomique 5:16

wydano: 2005
nagrano: 2005
more info: www.greenleafmusic.com
more info2: www.davedouglas.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: