Kategorie

Complete Live at The Five Spot 1958


  • Kod: 69241
  • Producent: Gambit Records (UE)
  • Wykonawca: Thelonious Monk Quartet with John Coltrane
  • Nośnik: CD
  • Cena: 44,99 zł
  • Poleć produkt

Pianistyka Jazzowa
premiera polska:
2006-08-07
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: plastikowe etui
opis:

multikulti.com:
Wydawnictwo zawiera dwa nigdy wcześniej niepublikowane utwory - dwanaście minut muzyki po raz pierwszy na płycie!!!
Dodatkowo wkładka zawiera fachowo napisany komentarz i pełną dyskografię Theloniousa Monka z Johnem Coltrane'm.

Podczas powrotu do Filadelfii, w połowie 1957 roku, John Coltrane zdecydował się przyjąć propozycję Theloniousa Monka, aby dołączyć do jego zespołu. Koncertu tego składu w Five Spot Cafe w Nowym Jorku, w którym znalazł się również basista Ahmed Abdul Malik oraz perkusista Shadow Wilson przeszły do legendy jazzu.
Aż do lat 90-tych, zaledwie kilka studyjnych utworów świadczyło o współpracy Monka z Tranem. Od tego czasu na szczęście zdarzyły się dwa niezwykłe odkrycia. Pierwsze to wspaniały koncert z Carnegie Hall 29 listopada 1957 roku odkryty w Bibliotece Kongresu przez Larry'ego Applebauma, który został wydany w ubiegłym roku przez wytwórnię Blue Note, obsypany wieloma nagrodami, gdzie wystąpił kwartet w składzie: Monk - Coltrane - Malik - Wilson w dwóch, niestety niepełnych setach.
Drugie odkrycie to koncert z tej płyty, na szczęście zachowany w całości. Oryginalnie nagrany został przez żonę Coltrane'a Naimę na przenośnym, zupełnie nieprofesjonalnym magnetofonie. Materiał został nagrany, gdy Coltrane właściwie opuścił już Monka i wrócił do grania z Milesem Davisem, we wrześniu, 11go, 1958 roku, gdy na cały tydzień zastąpił swojego następcę Johnny Griffina.

Właściwie ten koncert jest zdaniem syna Trane'a Ravi'ego Contrane'a lepszy od tego w Carnegie Hall, mimo braków w jakości dźwięku.
'Dla mnie osobiście" - mówi Ravi Coltrane - 'te nagrania z Five Spot na amatorskim sprzęcie, gdzie słychać gadających ludzi mają większą wartość. Ukazują do czego zdolna jest grupa, gdy będąc w bojowym nastroju, na wielkim luzie, głęboko zanurzyć się w muzyce w muzyce, stworzyć iście niepowtarzalną atmosferę. Co więcej, mamy tutaj Roy Haynesa, który dodaje rytmicznej energii".

Nowe odkrycia, to wersje na żywo 'Nutty" oraz 'Ruby my Dear" NIGDY wcześniej nie publikowane w żadnym formacie!!! Zatem to nie tylko światowa premiera dwóch utworów, ale po raz pierwszy pełen koncert dwóch gigantów w całości!!! Doskonała jak na materiał źródłowy jakość dźwięku jest zasługą 20-bitowego remasteringu.

muzycy:
John Coltrane (ts), Thelonious Monk (p), Ahmed Abdul-Malik (b), Roy Haynes (d)
utwory:
1. Crepuscule With Nellie
2. Trinkle Tinkle
3. In Walked Bud
4. I Mean You
5. Epistrophy
6. Ruby My Dear
7. Nutty

total time - 55:25
wydano: 2006-05
nagrano: live at the Five Spot Café, New York, September 11, 1958
more info: www.disconforme.com
more info2: www.monkzone.com
Zul Zelub
59,90 zł
Yesterdays
63,99 zł
Yesterdays
56,99 zł
Yearning
39,99 zł
Xenophonia
69,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: