Kategorie

Mechanisms


  • Kod: CF245
  • Producent: Clean Feed (POR)
  • Kod producenta: 5609063002454
  • Wykonawca: Ballister [Dave Rempis / Fred Lonberg-Holm / Paal Nilssen-Love]
  • Nośnik: CD
  • Cena: 59,99 zł
  • Poleć produkt

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2012-04-04
opakowanie: kartonowe etui
opis:

multikultiproject.blogspot.com; 2012-04:
"Dave Rempis, Fred Lonberg-Holm oraz Paal Nilssen-Love powołali Balister przed kilku laty, a niniejsza płyta jest ich drugą realizacja. Sami opisują swój zespół jako "free-wheeling trio", nie precyzując jednak co miałoby to oznaczać. Może to być więc zwrócenie szczególnej uwagi na sam akt kreacji, osadzony owszem w jazzowej tradycji, ale równocześnie uwolniony od czysto stylistycznych ograniczeń.

Samo brzmienie zespołu jest potężne - motorem tego zespołu jest, a jakże, norweski perkusista, który pewnie zapędził by w kozi róg większość rockowych perkusistów, nadaje muzyce groove i moc, nasyca ją głęboką energią; Dave Rempis gra nieco inaczej niż w czasach Vandermark 5 - mniej u niego odwołań wprost do bebopu i hardbopu (chociaż w potoczystej zmienności jego frazy wciąż pobrzmiewa miłość do muzyki Charlie Parkera), więcej za to zgrzytów i harkotów rodem raczej z free improv-u. Jego gra jest jednak najbliższa jazzowej tradycji i wprowadza coś na kształt melodii. Lonberg-Holm ma nieco inne zadania - nie daje się o tu poznać od lirycznej strony, raczej odpowiada za drapieżną, chrapliwą stronę muzyki odwołując się do noise'u i sięgając po elektroniczne preparacje. Rzadko jednak buduje z nich dźwiękową ścianę - najczęściej jego frazy są pełne zawieszeń, porwane i zmienne.

Poszczególne utwory nie mają z góry ustalonej formy - mamy tu bowiem doczynienia z zupełnie nieskrępowaną improwizacją, zarejestrowaną w dodatku "na żywo", podczas koncertu w chicagowskim klubie Hideout. Nie przeszkadza to jednak cieszyć się muzyką zespołu - znakomite porozumie wewnątrz tria nie jest jednak przypadkiem. Wszyscy ci muzycy spotykali się razem w rozmaitych, często tworzonych ad hoc konstelacjach, ale i pracowali systematycznie razem współtworząc Territory Band Kena Vandermarka. I te wspólne doświadczenia świetnie tu słychać, chociaż muzyka nie staje się przez to ani trochę bardziej przewidywalna. Na szczęście - dzięki temu artyści zaskakują siebie i nas wciąż na nowo."
autor: Marcin Jachnik


Editor's info:
Dave Rempis, Fred Lonberg-Holm and Paal Nilssen-Love present their association as a"free-wheeling trio" and that means everything. It means, for instance, aspecial attention to the process of music making, and this one deals with improvisation - jazz-flavored, for sure, but free in its creative resources. In the very powerful listening experience provided by "Mechanisms", you'll immediately identify those resources: driving grooves, noisy textures and occasional melodic interjections. Some of the references are in Julius Hemphill's bands with cellist Abdul Wadud, in Ornette Coleman's Prime Time, and in the electric Miles Davis groups of the seventies. But a distinguishing feature sets this band apart: these are the sounds of contemporary Chicago. Even if Nilssen-Love comes from Norway, he's very much connected to that broad-shouldered sound through his frequent, varied,and long-standing collaborations with Chicago musicians. This common aestheticis what unites them; the rest is inventiveness, musicality and instrumental virtuosity.

muzycy:
Dave Rempis: alto, tenor & baritone saxophones
Fred Lonberg-Holm: cello, electronics
Paal Nilssen-Love: drums, percussion

utwory:
1. Release Levers 19:47
2. Claplock 16:35
3. Roller 28:19

total time - 64:45
wydano: 2012
more info: www.cleanfeed-records.com
Zuppa Inglese
55,80 zł
Zone Bleue
58,99 zł
Zomo Hall
39,99 zł
Złota Platyna
37,99 zł
Ziran
39,99 zł
Zetrons
39,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: