Kategorie

Avant-Garde Party Music


  • Kod: CF441CD
  • Producent: Clean Feed (POR)
  • Kod producenta: 5609063004410
  • Wykonawca: Cortex
  • Nośnik: CD
  • Cena: 59,99 zł
  • Poleć produkt

Player


Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2017-10-23
opakowanie: kartonowe etui
opis:

multikultiproject.blogspot.com - ocena * * * * 1/2:
Po świetnym albumie "Live!" (2015) i zachwycająco znakomitym "Live in New York" (2016) przyszedł czas na album studyjny. Ten młody wciąż kwartet z saksofonem, trąbką i sekcją rytmiczną, ale bez instrumentu harmonicznego nie przestaje zaskakiwać i zachwycać. Nie porzucili oni ani na chwilę swych korzeni free jazzu sięgających fascynacji (kwartet Colemana z Donem Cherrym), ani zachwytu zornowską Masadą (już bez żydowskich odniesień) i z pełną świadomością tego, iż od tamtego czasu było Atomic czy The Thing starali się nagrać płytę, którą można włączyć na domowej imprezie.

Tak naprawdę jednak Kristoffer Alberts (saksofony - altowy i barytowy) oraz Thomas Johansson (kornet) nie mają się czego wstydzić i mogą bez fałszywej skromności zachwalać własną twórczość. Norweski zespół (dochodzą do tego jeszcze grający na kontrabasie Ola Hoyer oraz perkusista Gard Nilssen) to świetny, rzetelny zespół, o znakomitym instrumentalnym przygotowaniu i mający na dodatek wizję własnej muzyki. Niezwykle energetyczny i mocny, mieszający gatunki, ale też zawsze pewnie stojący na platformie zwanej "jazz" jest jakby przeniesieniem do współczesnego świata muzyki gigantów lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Tutaj z jeszcze bodaj większą świadomością czerpię z hard-bopu i cool jazzu, jednak tylko po to by przybliżyć nam estetykę szalonych zabaw, których symbolem mogłaby się stać Holly Golightly, bohaterka "Breakfast at Tiffany's" Trumana Capote i jej szalone „party”, które z lubością organizowała zapraszając na nie mniej i bardziej przypadkowych ludzi. Ale zwartość poszczególnych kompozycji, łatwość improwizacji w duchu najlepszych free jazzowych bandów, ich narracyjna esencjonalność, stawiają dziś Cortex w pierwszych szeregu jazzowych bandów odwołujących się w różnej mierze do free i mainstreamu. Tu po raz kolejny udowadniają, jak wielka energią, ale i jak wielka inwencja w nich drzemie.

Kolejna świetna płyta norweskich muzyków!
autor: Marek Zając
Copyright © 1996-2017 Multikulti Project. All rights reserved

Editor's info:
Cortex? No, this isn’t jazz of the cerebral kind – even considering that the approach in “Avant-Garde Party Music” is very much the intelectual one coming from the bebop / hard bop era (when the music seated its users, inviting them to listen and not prioritarily to dance) and approaching our times through the free jazz evolutive line. Avant-garde the music certainly is, but you can still party with it, because this record grooves and swings like hell. Not in the conventional way, of course, but giving a chance to your temptation to shake the body. Having the transitional years going from bop to free as reference, it’s natural that you find on these tracks the influence of what Ornette Coleman did with Don Cherry. But this isn’t as simple as that: Cortex is a Scandinavian band and as such the music has a twist, the same you’ve found before in groups like The Thing, Atomic and The Core: a sort of hyper-realism, turning this jazz born in Europe even more “authentic” than the American original.
All compositions by Thomas Johansson (TONO)
Arrangements by Cortex
Recorded by Dag Erik Johansen and Kai Andersen at Athletic Sound January 2017
Mixed by Daniel Mikael Wold, May 2017
Mastered by Fridtjof Lindemann at Strype Audio, May 2017
Produced by Cortex
Executive production by Pedro Costa for Trem Azul
Cover photo by Kristinn Gudlaugsson
Design by Travassos

muzycy:
Thomas Johansson: trumpet
Kristoffer Alberts: saxophones
Ola Hoyer: double bass
Gard Nilssen: drums

utwory:
01. Grinder
02. Chaos
03. Waltz
04. (If you where) Mac Davis
05. Disturbance
06. Obverse/Reverse
07. Perception
08. Off Course

wydano: 2017-10
more info: www.cleanfeed-records.com
Zuppa Inglese
55,80 zł
Zone Bleue
58,99 zł
Zomo Hall
39,99 zł
Złota Platyna
37,99 zł
Ziran
39,99 zł
Zetrons
39,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: