Kategorie

Astroturf Noise


  • Kod: 5839CD
  • On Stock
  • Producent: 577 Records (USA)
  • Wykonawca: Astroturf Noise
  • Nośnik: CD
  • Cena: 61,99 zł
  • Poleć produkt

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2020-07-22
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: kartonowe etui
opis:

multikulti.com - ocena * * * * 1/2:
Jako nieprzejednany fan obu znakomitych płyt formacji Luthera Gray'a i Jima Hobbsa - Lawnmower ("West" Clean Feed 2010, "Lawnmower II" Clean Feed 2014), zostałem przez obu panów przekonany, że w wiejskiej muzyce z Appalachów tkwi wielki potencjał. Warunkiem jego wykorzystania, poza rozbudzoną wrażliwością muzyczną jest otwarta głowa, w której podziały gatunkowe nie są traktowane jak pole minowe, które należy omijać, ale jak rozlewiska ciepłej wody, po której do znudzenia można się taplać.
Dlatego też z niecierpliwością czekałem na płytę Astroturf Noise, tria w składzie Sam Day Harmet (mandolina/fx) and Sana Nagano (skrzypce/fx) i Zach Swanson (bass), który dołączył do zespołu w 2018 roku. Na potrzeby ich debiutanckiej płyty do zespołu dołączyli perkusista Billy Martin z Medeski Martin & Wood i skrzypaczka Sarah Bernstein, współpracowniczka Anthony'ego Braxtona, Adama Rudolpha, Dana Kaufmana, Jasona Kao Hwanga i Yusefa Lateefa,
Tak więc drogi czytelniku, jeśli lubisz wychodzić poza schematy i miłe, znajome dźwięki, koniecznie sięgnij po nagranie Astroturf Noise, wydane właśnie przez nowojorską 577 Records!

Bluegrass przypiekany na ruszcie przez iście piekielne ognie, już otwierający płytę "Orange Blossom Bullet Train", napędzany dronowym rytmem na basie wyprowadza nas na stylistyczne manowce. Proste dźwięki mandoliny, sprzężone z wyrazistymi, lakonicznymi skrzypcami, co rusz rozjeżdżają się i schodzą, konfrontowane z elektronicznymi preparacjami tworzą dziwną hybrydę swobodnej improwizacji i amerykańskiej wiejskiej muzyki. W takiej mocno absurdalnej atmosferze, przesyconej klimatem nowojorskiego downtown, gdzie działał John Lurie i jego Lounge Lizards, toczy się zwariowana narracja tej płyty. Już same tytuły utworów jak "Morning Zephyr Waltz", "Metropolitan Special", "Blue Comet Bankruptcy" przenoszą nas na plan wczesnych filmów Jima Jarmusha, a inwencja w znajdowaniu popękanych riffów, smakowitych przesterów, amorficznych dźwiękowych kolaży jest tak wielka, że trudno oderwać się od lektury płyty. Gdy kończy się blisko 10-minutowy "Cluck", który brzmi jak zrewoltowana, futurystyczna muzyka karnawałowa, natychmiast wracamy do pierwszego utworu, szalona zabawa nie może się przecież skończyć...
autor: Marek Wieruszewski
Copyright © 1996-2020 Multikulti Project. All rights reserved

Editor's info:
Astroturf Noise exists at the intersection of free improvisation, effects-heavy noise music, and American roots music.

The group’s sound marries the propulsive rhythmic drive of bluegrass with the snarl of Downtown agitators such as the Lounge Lizards, Arto Lindsay, and James Chance along with textural flavors touching on glitch music, dub, doom metal, and Ornette Coleman. A broad melange to be sure, but one anchored by the group’s energetic drive and idiosyncratic improvisational language. This is the synthetic counterpoint to Bill Monroe’s “Bluegrass Boys”.

Astroturf Noise was formed by Sam Day Harmet (mandolin/fx) and Sana Nagano (violin/fx) in 2016 after meeting at Karl Berger’s Creative Music Studio and discovering a shared affinity for high-energy free improv and American folk traditions. After a period of developing as a duo, they added versatile bassist Zach Swanson in 2018. Their debut self-titled album features guest contributions from genre-defying artists Billy Martin (percussion) and Sarah Bernstein (violin).

Listen to this album to hear the New York avant-garde in conversation with rural America.

muzycy:
Sam Day Harmet - Mandolin/fx
Sana Nagano - Violin/fx
Zach Swanson - Bass

guests:
Billy Martin - Percussion (tracks 1, 5)
Sarah Bernstein - Violin/fx (track 2)

utwory:
1. Orange Blossom Bullet Train (ft. Billy Martin)
2. Black Berry (ft. Sarah Bernstein)
3. Morning Zephyr Waltz
4. Metropolitan Special
5. Blue Comet Bankruptcy (ft. Billy Martin)
6. Liberty
7. Cluck

wydano: March 13, 2020
nagrano: Recorded August 2019, by Martin Bisi at BC Studios, Brooklyn, NY

more info: www.577records.com

Lawnmower II
59,99 zł
West
59,99 zł
Redemption
55,99 zł
The Explorer
59,99 zł
In Cinema
55,99 zł
Drift
45,90 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: