Kategorie

Braids - Archive Series Volume 4


  • Kod: NBCD138
  • On Stock
  • Producent: NoBusiness Records
  • Wykonawca: Sam Rivers Quartet
  • Nośnik: CD
  • Instrument lidera: saxophones
  • Cena: 56,99 zł
  • Poleć produkt

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2021-01-15
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: plastikowe etui
opis:

multikulti.com - ocena * * * * *:
NoBusiness Records kontynuuje swoje wykopaliskowe fonograficzne dzieło. Oto przed nami czwarta część niepublikowanych nagrań Sama Riversa, muzyka, który od czasu swojego fonograficznego debiutu "Fuchsia Swing Song" (Blue Note, 1964) do śmierci w 2011 roku pozostawał centralną postacią kreatywnego jazzu.
W 50tych latach występował z Billie Holiday i Herbem Pomeroyem. Grał w orkiestrze Jimmy’ego Witherspoona. W 60tych latach grał w zespołach B.B. Kinga i Wilsona Picketta oraz Milesa Davisa (1964) i Cecila Taylora (1968).
Od początku lat 70tych, w założonym wraz z żoną słynnego loftu Studio RivBea na Bond Street w East Village, działy się rzeczy niezwykłe. Powiedzieć, że Studio RivBea był mekką nowojorskiej awangardy, to nic nie powiedzieć. Jazzowy krytyk John Litweiler pisząc kronikę nowojorskiego jazzu napisał, że "Loft Jazz było najważniejszym nurtem w języku Free Jazzu w latach 70-tych" a Studio RivBea było "najsłynniejszym z wszystkich nowojorskich loftów".
Przez Studio RivBea przewinęła się niezliczona ilość jazzowych znakomitości. Tam też zawiązało się jego trio - z perkusistą Barry’m Altschulem i basistą Dave’m Hollandem. To trio z przerwami istniało niemalże do śmierci Riversa w 2011 roku. Fani jazzu pamiętaj pewnie znakomitą płytę tego tria "Reunion: Live In New York 2007", wydaną przez Pi Recordings.
Płyta "Braids" to rejestracja koncertu, który odbył się w Niemczech w 1979 roku (17 maja w Hamburgu). Jest to jedna długa, trwająca prawie godzinę improwizacja, podzielona na dwie części. Potencjał Riversa był nieograniczony, mamy do czynienia z nieustannym tworzeniem struktur dźwiękowych, które podlegają ciągłym amorfizmom, ledwo co zawiązany temat rozpada się na abstrakcyjne drobinki, by zawiązać się ponownie. Kolejne instrumenty włączają się w tę rozedrganą narrację wchodząc ze sobą w niemal telepatyczną interakcję. Ten kwartet po wielokroć jest niesamowity, z jednej strony słyszymy pewne podobieństwo do wspólnych nagrań z Joe Daley’em z końca lat 70-tych, z drugiej Daley brzmi tu inaczej, gra na eufonium i tubie, osadzając brzmienie zespołu w niemalże AACM-owskim continuum. Dave Holland na kontrabasie i wiolonczeli oraz Thurman Barker za perkusją nie tworzą klasycznej sekcji rytmicznej, co rusz wyrywają się do przodu, zabierając pozostałych w nowe światy improwizacji. Sam Rivers gra na tenorze, sopranie i flecie, w drugiej części koncertu także na fortepianie, w tym kwartecie tworzy opowieść płynąca z rozmachem, lekko, z wieloma fantastycznych współbrzmień, melodii i prawdziwie magicznych momentów.
"Braids" to najbardziej komunikatywna z dotychczas wydanych płyt w Archive Series NoBusiness Records, już nie mogę doczekać się kolejnych!
autor: Mariusz Zawiślak
Copyright © 1996-2021 Multikulti Project. All rights reserved

Editor's info:
Sam Rivers Quartet strong performance on the 4th volume of NoBusiness Sam Rivers Archive Series, originally recorded on May 15, 1979, at Hamburg, Germany, and masterfully re-mastered by Arunas Zujus at MAMAstudios.

muzycy:
Sam Rivers - tenor and soprano saxophones, flute, piano
Joe Daley - tuba, euphonium
Dave Holland - bass, cello
Thurman Barker - drums

utwory:
1. An Evening in Hamburg, Part One 18:44
2. An Evening in Hamburg, Part Two 38:07

wydano: 2020-12
nagrano: Recorded May 15, 1979, Hamburg, Germany

more info: www.nobusinessrecords.com
more info2: www.rivbea.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: