Kategorie

Anomalia


  • Kod: MPPA001
  • on stock
  • Producent: Multikulti Project (PL)
  • Wykonawca: Anomalia
  • Nośnik: CD
  • Cena: 41,99 zł
  • Poleć produkt

Modern Jazz / Indie Jazz
premiera polska:
2020-02-01
seria wydawnicza: PoznaAvant Series
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: kartonowe etui
opis:

multikulti.com:
W mowie potocznej słowa anomalia używamy do określenia czegoś bardzo rzadkiego, dziwnego, bardzo odbiegającego od normy. Taką właśnie nazwę przyjęło siedmiu młodych instrumentalistów, dając wyraźną wskazówkę, co do artystycznego kierunku, który obrali.
Ich debiutancka płyta ukazuje się właśnie w oficynie Multikulti Project. Jest ona pierwszą pozycją w nowej serii wydawniczej PoznaAvant Series, w której wydawca prezentować będzie niecodzienne, kreatywne projekty muzyczne spoza głównego nurtu kultury Poznania. Tak jak obok internetu istnieje darknet, tak obok oficjalnego nurtu kultury istnieje obieg alternatywny.

Płyta "Anomalia" to porywająca, wielowątkowa narracja, obrastająca gęstą od rozmaitych pomysłów, nawiązań do najbardziej twórczych kierunków współczesnego jazzu i rocka tkanką. Przy takim artystycznym bogactwie wytwarza jednak wrażenie ich konstrukcyjnego powiązania. Nic niepozostawione zostało tu przypadkowi. Szaleńczo rozpędzona narracja, ale zarazem przejrzysta dramaturgia całości sprawiają, że efekt jest nadzwyczaj wyrazisty.
Proces tworzenia płyty był kolektywny, jest efektem dyskusji, negocjacji i wspólnych decyzji członków zespołu, którzy grają ze sobą od kliku już lat.
W ich kompozycjach wielkie znaczenie odgrywa komponent improwizacji, są one często oparte o element zaskoczenia i niedopowiedzenia, przez co muzycy nie boją się w nich używać materii sonorystycznej. Niebanalna fuzja czterech instrumentów dętych połączona z sekcją rytmiczną przyczynia się do kreacji oryginalnego brzmienia zespołu.
Z drugiej strony, tak progresywny materiał nie jest hermetyczny, członkom zespołu udało się nie utracić kontaktu ze słuchaczem. Który jeśli nawet momentami czuje się zagubiony, to nie ma wrażenia, że został przez muzyków porzucony.

Liner notes::
Many different, sometimes extreme creative processes influence music, so it gains unique and multidimensional character. This album is the most distinct example of such a process. It contains our thoughts, figments of our imagination and meaningful incidents enchained and confined in sounds. Energy present in this piece of music stems from our need to explore and from our love to allusions, understatements and artistic freedom. We would like to say thank you, with this record, to all of you who supported us on our way.
WYBRANE RECENZJE/SELECTED REVIEWS

kultura.poznan.pl:
Pierwszym tytułem, który ukazał się w serii PoznAvant, jest bardzo ciekawa debiutancka płyta kwintetu Anomalia. Jak mówi wydawca, jest to: "porywająca, wielowątkowa narracja, obrastająca gęstą tkanką od rozmaitych pomysłów, nawiązań do najbardziej twórczych kierunków współczesnego jazzu i rocka. Przy takim artystycznym bogactwie wytwarza jednak wrażenie ich konstrukcyjnego powiązania. Nic nie zostało tu pozostawione przypadkowi. Szaleńczo rozpędzona narracja, ale zarazem przejrzysta dramaturgia całości sprawiają, że efekt jest nadzwyczaj wyrazisty".

Rzeczywiście, płyta robi znakomite wrażenie. Uwagę budzi imponujące wspólne brzmienie kwartetu instrumentów dętych (saksofony sopranowy i tenorowy, trąbka, puzon) z momentami niemal rockowo brzmiącą sekcją gitara - bas - perkusja. Całość, osadzona w konwencji współczesnego jazzu, przynosi muzykę różnorodną: łączącą zarówno elementy improwizacji i eksperymentu, jak i porywy zbiorowego transu. Co zaś chyba najważniejsze: pozostaje komunikatywna i niewątpliwie atrakcyjna dla sympatyków muzyki uciekającej od stereotypów i banału.
Autor: Tomasz Janas


polifonia.blog.polityka.pl - 7-8/10
Zespół muzyków spoza krajowego panteonu, w którym jednak odnalazłem osobiście wiele elementów, jakich sam w jazzie poszukuję. Krzysztof Kuśmierek (saksofon sopranowy), Patryk Rynkiewicz (trąbka), Kacper Krupa (saksofon tenorowy), Adam Kurek (puzon), Fryderyk Szulgit (gitara), Piotr Cienkowski (kontrabas) i Stanisław Aleksandrowicz (perkusja) to muzycy w większości – poza Szulgitem – na Polifonii nieopisywani. Bardziej niż każdy z osobna interesują mnie tu jednak wszyscy razem. Kupiłem album Anomalii raczej dla długich pasaży granych przez cały zespół, dla wytwarzanego przez ten siedmioosobowy skład napięcia, no i dla paru bardzo mocnych tematów w kompozycjach demokratycznie podzielonych pomiędzy członków sekcji dętej i gitarzystę. Formy są długie, trochę się to momentami pogrąża w lekkim chaosie, w partiach solowych bywa lepsze lub gorsze, ale pozostawia świeże wrażenie poznańskiej odpowiedzi na Power Of The Horns o nieco bardziej rockowym charakterze, z cieniem Marca Ribota. Wszystko, włącznie z tymi odniesieniami do Chicago czy awangardowego Nowego Jorku, bardzo w nurcie poznańskiej wymiany kulturalnej. Takich anomalii to ja poproszę więcej, dodaję do obserwowanych i czekam na kolejne nagrania.
Najlepsze dla: tych, którzy już wiedzą, że rockowej świeżości powinni szukać w jazzie.
autor: Bartek Chaciński

muzycy:
Krzysztof Kuśmierek: saksofon sopranowy / soprano saxophone
Patryk Rynkiewicz: trąbka / trumpet
Kacper Krupa: saksofon tenorowy / tenor saxophone
Adam Kurek: puzon / trombone
Fryderyk Szulgit: gitara / guitar
Piotr Cienkowski: kontrabas / double bass
Stanisław Aleksandrowicz: perkusja / drums

utwory:
1. The Herd Of Wild Bats 13:01
2. Aokigahara 06:20
3. Poznaś 10:40
4. Grandfather’s Clock 05:12
5. Magma 04:10
6. Dolina Złomisk 10:59

wydano: 2020-02-01
nagrano: All music composed by Anomalia
Recorded at SpazeBase Studio
Recorded and Mixed by Fryderyk Szulgit
Mastered by Marcin Cichy
Cover design by Karolina Jacewicz
Produced by Anomalia
Executive producer Tomasz Konwent

more info: www.multikulti.com

Floating Bridges
41,99 zł
Surge
41,99 zł
Kwaśny Deszcz
41,99 zł
Multiverse
41,99 zł
William's Things
41,99 zł
Cokolwiek
41,99 zł
Hopes and Fears
41,99 zł
One
41,99 zł
Numbers
41,99 zł
Atlantic
41,99 zł
Live in Ukraine
41,99 zł
Switchback
41,99 zł
Lost Tawns
37,99 zł
Seven Lines
41,99 zł
Sekstans
37,99 zł
Coherence
37,99 zł
Joy of Friendship
37,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: