Kategorie

An Air of Unreality [Vinyl 1LP+download]


  • Kod: ROG0073
  • Producent: Rogue ART (FR)
  • Kod producenta: 3760131270730
  • Wykonawca: Judson Trio [Joëlle Léandre / Mat Maneri / Gerald Cleaver]
  • Nośnik: Vinyl 1LP
  • Cena: 99,99 zł
  • Poleć produkt

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2017-02-24,
Wydawnicto Audiofilskie

opakowanie: kartonowe etui
opis:

multikulti.com:
Francuska kontrabasistka, kompozytorka i wokalistka. Joëlle Léandre stoi w pierwszym szeregu wpływowych postaci współczesnej muzyki klasycznej. Dla Leandre utwory tworzyli m.in. John Cage, czy włoski kompozytor i surrealista Giacinto Scelsi. Pochodząca z Prowansji artystka ma w swoim dorobku współpracę z Ensemble InterContemporain Pierre’a Bouleza, czy wielkim rewolucjonistą współczesnego baletu, Mercem Cunnighamem.

Léandre muzyczną edukację rozpoczęła od nauki gry na flecie i fortepianie. Jednak, za namową nauczyciela muzyki, zdecydowała się poświęcić się kontrabasowi. Po nauce w paryskim konserwatorium, Léandre otrzymała stypendium, które umożliwiło jej dalszą edukację w Nowym Jorku w czasie, gdy artystyczna scena miasta była wciąż niezwykle płodna i nowatorska. To właśnie tam zetknęła się z pionierską twórczością tzw. szkoły nowojorskiej: Mortona Feldmana, twórcy „otwartej formy” Earle’a Browna, czy wspomnianych już Giacinto Scelsiego czy Johna Cage’a. Ten ostatni w życiu Léandre miał odegrać niebagatelną rolę. Twórcę „Imaginary Landscape No. 4” Léandre wspomina: „John Cage pozostanie na zawsze moim duchowym ojcem. Sprawił, że zaczęłam słuchać świata wokół mnie, pozwoliłam być dźwiękowi tym czym w istocie jest. Dał mi pewność siebie, Był też pierwszym, na którego twarzy dostrzegłam uśmiech po wykonaniu mojej kompozycji „Taxi” (1981) w auli Columbia University. Wciąż to pamiętam!”

Gdy przychodzi do doboru muzycznych środków, Léandre nie boi się eksperymentu. Francuzka ma na swoim koncie jeden z najdziwniejszych, nawet jak na standardy muzyki improwizowanej, albumów. „Les domestiques”(1988) – album nagrany wspólnie z Jonem Rosem, stanowi nie więcej niż zestaw dźwięków wydawanych przez przedmioty codziennego użytku. Już sama okładka zwiastowała, co nas czeka. Na rozstawionej obok garnków patelni leżał miniaturowy kontrabas. Léandre jest także członkinią European Women’s Improvising Group, zwanej wcześniej Feminist Improvising Group – pierwszej w historii kobiecej grupie grającej muzykę improwizowaną.

Joëlle Léandre jest niezwykle aktywna - tak koncertowo jak i wydawniczo. Jeszcze nie zdążyliśmy na dobrze przetrawić jej ośmiopłytowego boksu wydanego nakładem krakowskiej oficyny NotTwo, a juz otrzymujemy do rąk dwa jej kolejne albumy wydane nakładem francuskiej oficyny Rogue Art, z którą Joëlle od lat współpracuje.

Na wydanym tylko na płycie winylowej (z dołączonym kodem do downloadingu) albumie partnerują jej altowiolista Mat Maneri oraz znany choćby ze składu Tomasza Stańki perkusista Gerald Cleaver. Album prezentuje całe spektrum instrumentalnych możliwości trójki improwizatorów i ich muzycznych fascynacji, obejmujących chyba w równym stopniu jazz, wolną improwizację i muzykę współczesną, także tę klasyczną, z licznymi odwołaniami do dokonań Feldmana, Cage'a czy Xenakisa. Fascynujący, wolny i panstylistyczny muzyczny świat Léandre i Maneriego osadza nieco w jazzowej tradycji Cleaver, zdecydowanie najlbliższy tutaj po jazzowemu pojmowanej improwizacji, chociaż brzmieniowo muzyka ta z jazzem nie ma wiele wspólnego. To barwna podróż po świecie dźwięków, z której nikt nie powróci nieodmieniony. Koniecznie, chociaż tylko dla odważnych!

Editor's info:
Eventually the three reach a level of quiet controlled intensity. Ken Waxman
Thunderous applause; then a pause; then more applause after an eloquent sophisticated storm; triumph is an easy word but the only one to end with… Steve Dalachinsky

muzycy:
Joëlle Léandre: double bass
Mat Maneri: viola
Gerald Cleaver: drums, percussion

utwory:
Side A:
1. Unreal I (19:20)

Side B:
1. Unreal II (9:43)
2. Unreal III (6:46)

total time - 35:49
wydano: 2016-11
nagrano:
Recorded live on July 11th 2015 by Stephen Schmidt at Judson Church, Manhattan, NY, USA, as part of Vision Festival XX
Mixing and Mastering: Jean-Marc Foussat

more info: www.roguart.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: