Kategorie

A Brand New Take


  • Kod: OA222136
  • Producent: OA2 Records
  • Kod producenta: 0805552213621
  • Wykonawca: Erik Jekabson
  • Nośnik: CD
  • Instrument lidera: trumpet
  • Cena: 59,99 zł
  • Poleć produkt

Straightahead / Mainstream Jazz
premiera polska:
2017-09-08,
Wydawnicto Audiofilskie

kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: digipackowe etui
opis:

multikulti.com - ocena * * * * 1/2:
Pochodzący z Berkeley w Kalifornii Erik Jekabson, jest nie tylko cenionym trębaczem, zapraszanym przez doskonałych muzyków, ale też aranżerem i kompozytorem, piszącym dla Madeleine Peyroux i Ani DiFranco. Można go usłyszeć w zespołach Illinois Jacqueta, Grachama Moncura III, ale też funkowej załogi z Nowego Orleanu Galactic czy zespole Johna Mayera, wokalisty i gitarzysty łączącego pop, rock, blues i soul.
Koncertował w Concertgebouw w Amsterdamie, Algonquin Room, New Jersey Performing Arts Center, Madison Square Garden. Ostatnie dziesięć lat w jego karierze sprawiło, że z muzyka znanego nielicznym stał się jednym z najważniejszych muzyków Bay Area.

Jaka jest muzyka na jego piątej autorskiej płycie? Można powiedzieć przejrzysta, pełna luzu, spontanicznych interakcji instrumentalistów, i jazzowego pulsu. Jest tu doprawdy czego słuchać. Pomijając już same kompozycje (utrzymane w hard bopowej stylistyce), na uwagę zasługują także aranże. Tu na czoło wysuwa się kapitalna interpretacja klasycznego "Thrillera" Michaela Jacksona, który wesoła gromada z Frisco przekształca w galopujące, jazzowy funky a la 70., kiedy podobne ekscesy uprawiali na koncertach Herbie Hancock i Maynard Ferguson.

Kwintet w składzie - lider na trąbce, Kasey Knudsen na saksofonie altowym, Matt Clark za klawiaturą, w sekcji John Wiitala na kontrabasie i Hamir Atwal za perkusją grają tak, jakby ktoś zafundował im podróż w czasie z dwoma przystankami, kiedy to w późnych latach 60. jazz był synonimem gorącej, „gotującej się” muzyki. Zespoły Kenny'ego Dorhama, Donalda Byrda to ikony stylu. Drugi przystanek to romantyczny Chet Baker z lat pięćdziesiątych. Kapitalnie odnajduje się w tes stylistyce Matt Clark, wyśmienity pianista, potrafiący zapewnić muzyce gęsty, choć na pewno bez żadnych ekstrawagancji i przestrzenny akompaniament. W dwóch utworach do składu dołączają saksofonista tenorowy Dave Ellis i puzonista John Gove.

Całość brzmi niezwykle sugestywnie i autentycznie. Znajdziemy tu moc niuansów, różnorodności w kreowaniu atmosfery. Środek jazzu w natarciu!
autor: Mateusz Krępski
Copyright © 1996-2017 Multikulti Project. All rights reserved

Editor's info:
Over the past decade, composer and trumpeter Erik Jekabson has been at the center of a daunting array of creatively charged musical situations that consistently attract the Bay Area's most incisive improvisers, like the cast that joins him here on his fifth album as a leader. The album’s surging post-bop opener “Streamlined,” introduces the quintet's front line with Jekabson and saxophonist Kasey Knudsen, propelled by crisp work from the fierce rhythm section featuring pianist Matt Clark, John Wiitala on bass, and the extraordinary young drummer Hamir Atwal. Besides his work as a leader, Jekabson has contributed to many albums as a sideman, including projects by trombone legend Gracham Moncur III, Marcus Shelby, New Orleans funksters Galactic, and singer/songwriter John Mayer, with whom he toured for a year. He also runs the Electric Squeezebox Orchestra whose debut recording was released in 2015.

muzycy:
Erik Jekabson - trumpet, flugelhorn
Kasey Knudsen - alto sax
Matt Clark - piano
John Wiitala - bass
Hamir Atwal - drums

special guests:
Dave Ellis - tenor sax (1,5)
John Gove - trombone (5)

utwory:
1. Streamlined 07:17
2. Blues for Q 07:52
3. Morning, Sunshine 06:53
4. Valentine Ostinato 01:25
5. Thriller 08:05
6. Streamlined Ostinato 01:17
7. A Brand New Take 05:29
8. My Funny Valentine 08:05
9. Chettie 08:54

total time - 55:17
nagrano: Recorded by Dan Feiszli at Fantasy Studios, Berkeley October 11, 2015

more info: www.origin-records.com
The Behemoth
55,99 zł
la diversité
55,99 zł
Jazz Energy
37,99 zł
Migration
54,99 zł
Out of the Blue
41,99 zł
Ramblin'
37,99 zł
As Never Before
54,99 zł
Seven Lines
41,99 zł
A Door
59,99 zł
Fellinijazz
63,50 zł
Affinity
37,99 zł
Angelica
54,99 zł
Monk's Corner
59,99 zł
Trouble Hunting
37,99 zł
Dream
59,99 zł
Third Ward Stories
59,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: